Patnáct let krásy a zdraví

06. dubna 2011, 17:43 - Lucie Janotová
06. dubna 2011, 17:43

Kmenové buňky už nejsou jen hudbou budoucnosti

Klinika GHC Praha je historicky první a dodnes největší soukromou klinikou v ČR. Od svého vzniku se již patnáct let profiluje jako soukromé zdravotnické zařízení.
Komplexní nabídka služeb Kliniky GHC zahrnuje vedle klasických medicínských oborů rovněž nové a velmi rychle rostoucí segmenty, jako jsou plastická chirurgie a estetická medicína.

Kmenové buňky už nejsou jen hudbou budoucnosti

Klinika GHC je od svého vzniku neustále průkopníkem těch nejnovějších metod a technologií. Jednou z takových novinek je v současnosti metoda využívající v plastické chirurgii a estetické medicíně kmenových buněk. Je jedinečná v tom, že lékař poprvé může zdokonalit vaše tělo bez umělých implantátů – stačí vlastní tuková tkáň a z ní speciální technologií získané koncentrované kmenové buňky, které lékař přesadí do jiné části vašeho těla. Tato metoda je ideální volbou pro všechny, kteří chtějí zformovat postavu, zdokonalit své tělo či svou tvář přirozenou cestou. Metoda je vhodná rovněž pro rekonstrukci prsů po ablaci u pacientek, které prodělaly karcinom prsu. Klinika GHC je prvním pracovištěm v ČR, které tuto možnost klientům nabízí. Odstranění nežádoucí tukové tkáně z určitých částí těla (nejčastěji z břicha, stehen a hýždí) a její přenos do partií, kde je zvětšení či větší plnost žádaná (nejčastěji poprsí), poskytuje řadu výhod. Jedná se především o tkáň tělu vlastní, takže odpadá riziko některých komplikací, imunitních reakcí a odmítnutí organismem. Naopak u zvětšovaných partií se dosáhne přirozenosti jak vzhledově, tak v konzistenci vyplněných partií. Celkově metoda směřuje k přirozeným, vyváženým proporcím.

Na některé podrobnosti jsme se zeptali MUDr. Miroslava Krejči, Ph.D., primáře oddělení plastické chirurgie Kliniky GHC.
Jak dlouho už tato metoda ve světě existuje? Na separaci kmenových buněk, určení přesných vlastností a jejich léčebném využití pracují vědecké týmy po celém světě téměř deset let. V minulosti se je dařilo separovat hlavně z kostní dřeně. Nevýhodou byla ztráta kostní dřeně a malé množství získaných kmenových buněk. Revolucí v oblasti kmenových buněk je jejich separace z tukové tkáně. Zde se dá získat mnohonásobně větší množství regenerativních a kmenových buněk, a to se ztrátou pouze tuku, který nepatří mezi pro tělo „důležité“ tkáně. Metoda se již zcela běžně používá v USA a rychle se rozšířila i po celé Evropě. Nejdokonalejší technologii k získání buněk přímo na operačním sále dodává americká firma Cytori. Klinika GHC v Praze je první pracoviště v ČR, které tento přístroj zakoupilo a používá.

Je metoda vhodná pro každého, nebo hraje roli například věk? Kalendářní věk pacienta nehraje klíčovou roli v posuzování vhodnosti k transplantaci. Metoda ale není vhodná pro extrémně štíhlé ženy, podmínkou je nezbytná vrstva podkožního tuku.

Jaký je rozdíl mezi transplantací tukové tkáně bez kmenových buněk a s kmenovými buňkami? Kmenové a regenerativní buňky se aplikují buď samotné, anebo ve směsi, kdy vlastně obohacují transplantovanou tukovou tkáň. Tuková tkáň obohacená právě o regenerativní a kmenové buňky má obrovskou schopnost přežít v nové oblasti (třeba na prsou). Samozřejmě že tuková tkáň se dá transplantovat i bez kmenových buněk, přežití tkáně je však značně limitováno – na 50 až 70 procent přenesené tkáně. Objem uchycené tkáně je pak menší a tkáň, která nezískala prokrvení v nové oblasti, je potenciálním zdrojem komplikací. Z tohoto důvodu se technika transplantování tuku v minulosti příliš nepoužívala, i když byla řadu let známa. S příchodem kmenových buněk tedy nastává zlom v úspěšnosti transplantace.
Transplantace tukové tkáně obohacené o kmenové buňky mikrograftingovou technikou má podle celosvětových statistik úspěšnost více než 90 procent při současně nižším procentu komplikací, a to je značný rozdíl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít