Paroubek vylézá z izolace

07. dubna 2011, 04:45 - Jaroslav Čech
07. dubna 2011, 04:45

Stroze zpravodajsky řečeno: Jiří Paroubek uvedl, že podpoří úsilí komunistů, kteří chtějí vyvolat kvůli aféře ProMoPro ve Sněmovně hlasování o nedůvěře kabinetu premiéra Petra Nečase. Pokud se podaří, ať už komukoli, vyvolat takové hlasování, pak zvedne ruku pro nedůvěru současné vládě. „Je mi jedno, kdo hlasování vyvolá,“ sdělil.

Foto: Martin Adamec / MF Dnes / Profimedia

A teď s ironickou nadsázkou: To je celý on – nezlomný Paroubek. Muž, který se ve svých stříbrem cinknutých letech náhle ocitl ve zlatém premiérském věku, aby pak z vlastního rozhodnutí udělal vývrtku a padl. Čtenář jistě zaznamenal odkaz na legendární román Fury, v překladu Zběsilost. Otázkou ale je, je-li Paroubek ještě skutečně takový buldozer, jakým při svrhávání vlád býval. Ačkoli vyhrál, ministerským předsedou je Nečas (!), zatímco on, přemožitel, je coby nicotný poslanec natolik vzdálen diktátu moci – všem těm na míru vyráběným vojenským terénním vozidlům, městům kypějícím penězi, kam jsou premiéři den co den zváni, nablýskaným univerzitám – že je to opravdu k uzoufání. Natruc v oné beznaději alespoň prohlásil pro jistou, byť nepříliš známou TV Public: „Čeští akademici se mě bojí oslovit. Budu učit v cizině.“ Nezabralo to. A tak se dál uzavřel.

Stále otřesený, avšak předstírající již dobrou náladu, uvědomil si později, že budoucnost je vždycky kasino, a začal opět sázet a čekal, že se štěstí usměje právě na něj. Hodlal se postavit svému ďáblovi sám. Stejně jako Malik Solanka z románu Zběsilost, svého času historik idejí, jenž se užíral pocitem bezmoci z toho, jak nás vodiči loutek nutí skákat a vřískat. Psychoanalýza a chemie zaváněly podvodem. Jenže kdo je ten démon, kdo je viníkem mé prohry (?!), tázal se Paroubek.

Lenoši bez myšlenek

Sedmá velmoc – tedy média, ČSSD a trojkoalice – odvětil si s tím, že má-li souboj s nimi skončit vítěztvím, má-li být démon položen na lopatky, musejí se utkat. On však již nebude bojovat bez zábran, nahý jako před volbami, použije jejich zbraně. „Non, je ne regrette rien!“ zvolal a dal au revoir buldozerské minulosti, tedy absenci taktiky. Třebaže mu volby prohrály sociální sítě, kde „najatí agenti“ organizovali vajíčkové útoky, začal s ohromující pílí využívat Facebook k další komunikaci s okolím. Třebaže mu volby prohrála znepřátelená média, založil vlastní zpravodajský server. Třes, bušení, zalykání polevily. Paroubek se baví.

V den rozhodujícího volebního sjezdu sociálních demokratů, kam se rozhodl nejet, neboť se mu nedostalo dostatečného pozvání, zveřejňuje deník Blesk, ten, co přinášel démonické zprávy o jeho pupku, obsáhlý projev straníkům. „Když jsem odcházel z čela ČSSD poté, co sice volby vyhrála, avšak s výsledkem, který neodpovídal mým očekáváním, komentoval jsem to refrénem z písně Edith Piaf: Non, je ne regrette rien, což volně přeloženo znamená Ničeho nelituji!,“ vzkázal delegátům Paroubek a vzápětí zpražil Škromacha, že je politický rutinér a lenoch bez vlastních myšlenek.

Vyhrál nad ČSSD – jako v čítárně to vypadalo na sjezdu na brněnském výstavišti! Využil zároveň tištěná média, zvýšil jim zisk, za což ho budou jistě nakladatelé milovat, a ještě se rozveselil. Rozhodl se věnovat úspěšnému projevu celou kapitolu v chystaném bestselleru. Ale ten má ještě měsíc, dva, tři čas. Teď je příhodná doba na to rozdat si to s koalicí.

Proti koalici!

Odmítl názor šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky o zneužívání institutu hlasování o nedůvěře. „Neumím si představit, že kdyby se hlasovalo o nedůvěře vládě, že by jí sociálnědemokratičtí poslanci vyjádřili důvěru. To já nevím, jestli to vědí, a je mi to vcelku jedno,“ řekl zaníceně v souvislosti s ProMoPro. Pasoval se tak do role statného obranářského gardisty a dodal, že využije všech příležitostí odstavit vládu, jež ničí sociální stát, chce privatizovat důchody a zvyšuje daně jen těm, kteří se nedokáží účinně bránit.

Předpověděl též na svém zpravodajském serveru další masové protesty občanů v ulicích. Příčinou podle něj bude stres z asociální vládní politiky. Zopakoval také dřívější prognózu, že se bude Nečasův kabinet během jara pod vnějším i vnitřním tlakem rozkládat. „Dnes už se ani nejzarytější stoupenec vlády v médiích neodváží nahlas říci, že Česku vládne kabinet rozpočtové odpovědnosti, práva a boje proti korupci,“ zanalyzoval.

Možná na tato slova jeho fanklub uslyší a přidají se další a další, co my víme. Ve svém nitru Paroubek už trojkoalici porazil. Nyní je čas vyrazit kupředu. Má dobře našlápnuto. Plán již existuje.

Výš a výš

Míří k České straně národně socialistické (ČSNS). Úvahy o jeho spojení se stranou popsal jeho někdejší poradce a novopečený člen národních socialistů Jiří Vyvadil. „Jako předseda vlády a předseda nejsilnější politické strany si osvojil moderní metody politické práce zaměřené na získání podpory veřejnosti, a proto je jednoznačně zaměřen na politický úspěch. A přirozeně by si i přál, aby ČSNS předstihla ČSSD či byla důstojným soupeřem,“ uvedl na konto Paroubka Vyvadil. Rovněž se rozpovídal o možném přestupu Paroubkovy manželky Petry, ženy, která opustila ČSSD už před brněnským sjezdem. Ta, aby získala sympatie veřejnosti a usmířila ji s Jiřím, prohlásila, že by na Hradě místo něj radši viděla manželku současného prezidenta Livii Klausovou. Tu lidé mají rádi stejně jako Václava Klause.

Rodině Paroubkových lze vytknout cokoli, vždy se něco našlo a najde, ale nelze jí upřít jediné: vizi. Tato není zemanovská s pouhým cílem oslabení ČSSD. Toto je promyšlená vize návratu. Obecně vzato je vize pro politickou stranu či politika důležitější než cokoli jiného. Kdo ji má – a ČSSD to nyní opravdu není – vítězí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít