Paroubek obrátil, bude se vyšetřovat

03. října 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
03. října 2005, 00:00

PRIVATIZACE UNIPETROLU Skandály spojené s prodejem státního podílu v koncernu Unipetrol polské společnosti PKN Orlen se nakonec přece jen bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Na jejím zřízení se dohodl premiér Jiří Paroubek s komunisty poté, co kvůli ní chtěl z vlády vyhodit koaliční lidovce.

PRIVATIZACE UNIPETROLU Skandály spojené s prodejem státního podílu v koncernu Unipetrol polské společnosti PKN Orlen se nakonec přece jen bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Na jejím zřízení se dohodl premiér Jiří Paroubek s komunisty poté, co kvůli ní chtěl z vlády vyhodit koaliční lidovce. Předsedou vyšetřovací komise by měl být člen opoziční strany. „Komise by se měla zabývat rolí privátních firem při privatizaci českého petrochemického průmyslu,“ uvedl premiér po schůzce se šéfem KSČM Miroslavem Grebeníčkem. Podle jeho slov by měla především prověřit všechny složité vazby a lobbování kolem Unipetrolu. Čas na to bude mít do 31. ledna příštího roku. Mezi ČSSD a KDU-ČSL přitom v uplynulých dnech vypukl kvůli parlamentní vyšetřovací komisi ostrý spor. Lidovci totiž podpořili požadavek ODS na zřízení vyšetřovací komise k privatizaci Unipetrolu, kterou ale ČSSD původně odmítla. Paroubek tehdy označil postoj lidovců jako „ránu pod pás“. ZAČALO TO UPLÁCENÍM Případ Unipetrol rozvířila letní reportáž televize Nova natočená skrytou kamerou, která zachytila bývalého ředitele kabinetu premiéra Zdeňka Doležela v okamžiku, kdy si měl říci polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o pětimilionový úplatek. V kauze figurují i jména odstupujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse, ministra financí Bohuslava Sobotky či šéfa lidovců Miroslava Kalouska. Ty všechny obvinil Spyra z korupce. Samotný lobbista nyní v České republice čelí sérii trestních oznámení -vládní politici trvají na tom, že privatizace Unipetrolu byla korektní. ZA VŠÍM JE PRÝ PITR Podle premiéra Paroubka vyvolala mediální kampaň kolem údajné korupce při privatizaci Unipetrolu skupina Tomáše Pitra, která bojuje proti podnikatelským zájmům šéfa Agrofertu Andreje Babiše. Premiér se kvůli kauze dokonce sešel se šéfy zpravodajských služeb a požádal je, aby informace k případu předali policii i nejvyšším ústavním činitelům. „Neboť já to vidím jako pokus o útok na ústavní pořádek této země,“ řekl Paroubek. Pitr podle Paroubkových informací dlouhodobě spolupracuje s lobbistou Spyrou, který v privatizaci hájil zájmy společnosti Seta Invest. Pitr vystupuje například za společnost Český olej, která vlastní Setuzu a Setu. Od společnosti Seta měl údajně směřovat také pětimilionový úplatek pro bývalého ředitele Paroubkova kabinetu Doležela. Firma se tak prý chtěla vrátit do hry o Unipetrol, který získal polský koncern PKN Orlen. Samotný Pitr podobná obvinění odmítá. MOHLI DOSTAT VÍCE?**

Olej do ohně přilila jistě i zpráva vyšetřovací komise polského parlamentu, která hovoří o tom, že česká vláda mohla za prodej Unipetrolu dostat o více než pět miliard korun navíc. Materiál soudí, že pod tlakem Agrofertu a podnikatele Andreje Babiše kabinet vyšší nabídku odmítl. Babiš i zástupci vlády považují tuto zprávu za „naprostý nesmysl“. Podle vlády prý polská strana patrně neumí rozlišovat mezi nezávaznými a závaznými nabídkami. Komise údajně uvádí ceny, které padly při nezávazných nabídkách, a ty jsou srovnávány se závaznou nabídkou PKN Orlen.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít