Paroubek obrátil, bude se vyšetřovat

03. října 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
03. října 2005, 00:00

PRIVATIZACE UNIPETROLU Skandály spojené s prodejem státního podílu v koncernu Unipetrol polské společnosti PKN Orlen se nakonec přece jen bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Na jejím zřízení se dohodl premiér Jiří Paroubek s komunisty poté, co kvůli ní chtěl z vlády vyhodit koaliční lidovce.

PRIVATIZACE UNIPETROLU Skandály spojené s prodejem státního podílu v koncernu Unipetrol polské společnosti PKN Orlen se nakonec přece jen bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Na jejím zřízení se dohodl premiér Jiří Paroubek s komunisty poté, co kvůli ní chtěl z vlády vyhodit koaliční lidovce. Předsedou vyšetřovací komise by měl být člen opoziční strany. „Komise by se měla zabývat rolí privátních firem při privatizaci českého petrochemického průmyslu,“ uvedl premiér po schůzce se šéfem KSČM Miroslavem Grebeníčkem. Podle jeho slov by měla především prověřit všechny složité vazby a lobbování kolem Unipetrolu. Čas na to bude mít do 31. ledna příštího roku. Mezi ČSSD a KDU-ČSL přitom v uplynulých dnech vypukl kvůli parlamentní vyšetřovací komisi ostrý spor. Lidovci totiž podpořili požadavek ODS na zřízení vyšetřovací komise k privatizaci Unipetrolu, kterou ale ČSSD původně odmítla. Paroubek tehdy označil postoj lidovců jako „ránu pod pás“. ZAČALO TO UPLÁCENÍM Případ Unipetrol rozvířila letní reportáž televize Nova natočená skrytou kamerou, která zachytila bývalého ředitele kabinetu premiéra Zdeňka Doležela v okamžiku, kdy si měl říci polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o pětimilionový úplatek. V kauze figurují i jména odstupujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse, ministra financí Bohuslava Sobotky či šéfa lidovců Miroslava Kalouska. Ty všechny obvinil Spyra z korupce. Samotný lobbista nyní v České republice čelí sérii trestních oznámení -vládní politici trvají na tom, že privatizace Unipetrolu byla korektní. ZA VŠÍM JE PRÝ PITR Podle premiéra Paroubka vyvolala mediální kampaň kolem údajné korupce při privatizaci Unipetrolu skupina Tomáše Pitra, která bojuje proti podnikatelským zájmům šéfa Agrofertu Andreje Babiše. Premiér se kvůli kauze dokonce sešel se šéfy zpravodajských služeb a požádal je, aby informace k případu předali policii i nejvyšším ústavním činitelům. „Neboť já to vidím jako pokus o útok na ústavní pořádek této země,“ řekl Paroubek. Pitr podle Paroubkových informací dlouhodobě spolupracuje s lobbistou Spyrou, který v privatizaci hájil zájmy společnosti Seta Invest. Pitr vystupuje například za společnost Český olej, která vlastní Setuzu a Setu. Od společnosti Seta měl údajně směřovat také pětimilionový úplatek pro bývalého ředitele Paroubkova kabinetu Doležela. Firma se tak prý chtěla vrátit do hry o Unipetrol, který získal polský koncern PKN Orlen. Samotný Pitr podobná obvinění odmítá. MOHLI DOSTAT VÍCE?**

Olej do ohně přilila jistě i zpráva vyšetřovací komise polského parlamentu, která hovoří o tom, že česká vláda mohla za prodej Unipetrolu dostat o více než pět miliard korun navíc. Materiál soudí, že pod tlakem Agrofertu a podnikatele Andreje Babiše kabinet vyšší nabídku odmítl. Babiš i zástupci vlády považují tuto zprávu za „naprostý nesmysl“. Podle vlády prý polská strana patrně neumí rozlišovat mezi nezávaznými a závaznými nabídkami. Komise údajně uvádí ceny, které padly při nezávazných nabídkách, a ty jsou srovnávány se závaznou nabídkou PKN Orlen.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít