Article, show

Pařížský máj 1968

20. října 2008, 19:09 - Martin Mašek
20. října 2008, 19:09

Krátké zprávy

Fotografie
Pařížský máj 1968
O bouřlivý vývoj v Evropě se v roce 1968 postaralo nejen pražské jaro a srpnová stupidní reakce Sovětského svazu a jeho satelitů na něj. Hodně divoké jaro tehdy zažila také Francie. Radikální levicové demonstrace, stávky a nepokoje se odehrávaly především v Paříži a například Daniel Cohn-Bendit je stále ještě známější jako černou šálou mávající vůdce a mluvčí studentských nepokojů v Paříži před 40 lety než jako spolupředseda frakce Zelených v Evropském parlamentu, což je jeho současná funkce. A stejně jako srpen 1968 v Praze má svého „dvorního fotografa“ v Josefu Koudelkovi, nejslavnější snímky z francouzského května 1968 pořídil Bruno Barbey. V galerii Francouzského institutu ve Štěpánské ulici v Praze je nyní otevřena výstava s názvem Květen 1968 ve Francii, která prezentuje právě Barbeyovy reportážní fotografie. Barbey je pořizoval na mnoha místech, hlavně na pařížské Sorbonně, v divadle Odéon, v továrně Renault v době stávky a také v pařížské Latinské čtvrti, v níž byly demonstrace nejbouřlivější. Přestože právě jeho snímky patří k nejčastěji publikovaným záběrům z francouzských událostí, zhruba polovina z jedenapadesáti v Praze vystavovaných černobílých fotografií ještě nebyla představena v žádné expozici.
„Celé týdny jsem měl oblečení nasáklé pronikavým pachem slzného plynu,“ vzpomíná ve své explikaci k pražské výstavě sedmašedesátiletý Barbey. „Byla to velká revolta mladých, kteří žili v jedné z nejbohatších zemí na světě, než přišla v roce 1973 ropná krize,“ napsal návštěvníkům výstavy fotograf, který se pohyboval přímo v centru střetů mezi studenty a policií.
Výstava, na kterou je vstup volný, je otevřena ve všední dny od 10 do 19 hodin, v sobotu od 10 do 14 hodin. Přístupná má být do 29. listopadu.

Martin Mašek

Zlatá půlnoc
Populární francouzská návrhářka Camille Toupetová vytvořila pro světově nejprodávanější značku šampaňského vína Moët & Chandon limitovanou edici zlatých obalů. Jsou z jemné jehněčí kůže, po které jsou roztroušeny (zřejmě jako nevtíravá připomínka bublinek šampusu) křišťály Swarovski a zlaté perly. Tento odnímatelný obal Moët & Chandon Midnight Gold také zaručuje udržení vína v ideální teplotě. Na trh se dostane pouze 1500 lahví. Cena každé z nich se pohybuje okolo deseti tisíc korun.

Ve znamení dvou nul a sedmičky
Nové pánské hodinky Omega pojmenované James Bond 007 Collector’s Piece mají lesklý lakovaný černý číselník s pozlacenými indexy, které jsou pokryty materiálem Super-LumiNova. Luminiscenčním povrchem je vybavena také hodinová a minutová ručička z černého zlata. Pro Bondovskou sérii Omegy je typická centrální vteřinovka s červeným hrotem na jedné a logem 007 na druhé straně. Model přichází na trh v limitované sérii pouhých 10.007 kusů.
Hodinky jsou certifikovány jako chronometr s funkcemi nezbytnými pro profesionální potápěče. Vodotěsnost zajišťuje šroubovaná zadní část pouzdra (samozřejmě s medailonem 007) i korunka s logem OMEGA, obojí z ušlechtilé oceli. Cena originálních hodinek je 69.900 korun.

Devět jamek i Steak House
Nové normované devítijamkové hřiště bylo otevřeno v Golf Klubu Botanika v Horním Bezděkově nedaleko Prahy. Kromě zázemí pro golfisty, tedy klubovny a prodejny golfového vybavení, jsou v Areálu Botanika i tenisové kurty, bazén a hřiště pro plážový volejbal. Areál ležící mezi Unhoští a Bratronicemi vlastní gastronomická skupina Vyšehrad 2000 Group, takže nepřekvapí, že je v něm k dispozici také restaurace ve stylu Steak House s mezinárodní kuchyní, čtyřhvězdičkové ubytování či hotelové lázně. Popisek První golfisté procházejí hřiště v Horním Bezděkově

Popisek
Tradiční firemní kalendář představila ve Ville Miani v Římě společnost Lavazza, která je symbolem italské kávy. Kalendář pro příští rok je již sedmnáctý v pořadí a má název Zážitek s italským espressem. Vzhledem k tomu, že umělecké fotografie pro něj vytvořila známá fotografka Annie Leibovitzová, nejde – pokud se týká zážitku – pouze o onu kávu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít