Pařížský máj 1968

20. října 2008, 19:09 - Martin Mašek
20. října 2008, 19:09

Krátké zprávy

Fotografie
Pařížský máj 1968
O bouřlivý vývoj v Evropě se v roce 1968 postaralo nejen pražské jaro a srpnová stupidní reakce Sovětského svazu a jeho satelitů na něj. Hodně divoké jaro tehdy zažila také Francie. Radikální levicové demonstrace, stávky a nepokoje se odehrávaly především v Paříži a například Daniel Cohn-Bendit je stále ještě známější jako černou šálou mávající vůdce a mluvčí studentských nepokojů v Paříži před 40 lety než jako spolupředseda frakce Zelených v Evropském parlamentu, což je jeho současná funkce. A stejně jako srpen 1968 v Praze má svého „dvorního fotografa“ v Josefu Koudelkovi, nejslavnější snímky z francouzského května 1968 pořídil Bruno Barbey. V galerii Francouzského institutu ve Štěpánské ulici v Praze je nyní otevřena výstava s názvem Květen 1968 ve Francii, která prezentuje právě Barbeyovy reportážní fotografie. Barbey je pořizoval na mnoha místech, hlavně na pařížské Sorbonně, v divadle Odéon, v továrně Renault v době stávky a také v pařížské Latinské čtvrti, v níž byly demonstrace nejbouřlivější. Přestože právě jeho snímky patří k nejčastěji publikovaným záběrům z francouzských událostí, zhruba polovina z jedenapadesáti v Praze vystavovaných černobílých fotografií ještě nebyla představena v žádné expozici.
„Celé týdny jsem měl oblečení nasáklé pronikavým pachem slzného plynu,“ vzpomíná ve své explikaci k pražské výstavě sedmašedesátiletý Barbey. „Byla to velká revolta mladých, kteří žili v jedné z nejbohatších zemí na světě, než přišla v roce 1973 ropná krize,“ napsal návštěvníkům výstavy fotograf, který se pohyboval přímo v centru střetů mezi studenty a policií.
Výstava, na kterou je vstup volný, je otevřena ve všední dny od 10 do 19 hodin, v sobotu od 10 do 14 hodin. Přístupná má být do 29. listopadu.

Martin Mašek

Zlatá půlnoc
Populární francouzská návrhářka Camille Toupetová vytvořila pro světově nejprodávanější značku šampaňského vína Moët & Chandon limitovanou edici zlatých obalů. Jsou z jemné jehněčí kůže, po které jsou roztroušeny (zřejmě jako nevtíravá připomínka bublinek šampusu) křišťály Swarovski a zlaté perly. Tento odnímatelný obal Moët & Chandon Midnight Gold také zaručuje udržení vína v ideální teplotě. Na trh se dostane pouze 1500 lahví. Cena každé z nich se pohybuje okolo deseti tisíc korun.

Ve znamení dvou nul a sedmičky
Nové pánské hodinky Omega pojmenované James Bond 007 Collector’s Piece mají lesklý lakovaný černý číselník s pozlacenými indexy, které jsou pokryty materiálem Super-LumiNova. Luminiscenčním povrchem je vybavena také hodinová a minutová ručička z černého zlata. Pro Bondovskou sérii Omegy je typická centrální vteřinovka s červeným hrotem na jedné a logem 007 na druhé straně. Model přichází na trh v limitované sérii pouhých 10.007 kusů.
Hodinky jsou certifikovány jako chronometr s funkcemi nezbytnými pro profesionální potápěče. Vodotěsnost zajišťuje šroubovaná zadní část pouzdra (samozřejmě s medailonem 007) i korunka s logem OMEGA, obojí z ušlechtilé oceli. Cena originálních hodinek je 69.900 korun.

Devět jamek i Steak House
Nové normované devítijamkové hřiště bylo otevřeno v Golf Klubu Botanika v Horním Bezděkově nedaleko Prahy. Kromě zázemí pro golfisty, tedy klubovny a prodejny golfového vybavení, jsou v Areálu Botanika i tenisové kurty, bazén a hřiště pro plážový volejbal. Areál ležící mezi Unhoští a Bratronicemi vlastní gastronomická skupina Vyšehrad 2000 Group, takže nepřekvapí, že je v něm k dispozici také restaurace ve stylu Steak House s mezinárodní kuchyní, čtyřhvězdičkové ubytování či hotelové lázně. Popisek První golfisté procházejí hřiště v Horním Bezděkově

Popisek
Tradiční firemní kalendář představila ve Ville Miani v Římě společnost Lavazza, která je symbolem italské kávy. Kalendář pro příští rok je již sedmnáctý v pořadí a má název Zážitek s italským espressem. Vzhledem k tomu, že umělecké fotografie pro něj vytvořila známá fotografka Annie Leibovitzová, nejde – pokud se týká zážitku – pouze o onu kávu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít