Paralela pod Tatrami

21. června 2010, 14:09 - Petr Korbel
21. června 2010, 14:09

Robert Fico a jeho sociální demokraté přesvědčivě zvítězili, ale chybí jim spojenci. Většinu v parlamentu získala pravice, která je však velmi nesourodá.

Autor: ČTK

Výsledky slovenských voleb na první pohled připomínají české. První na pásce je levicová strana, k vládě má našlápnuto pravice. V obou případech rozhodla nová strana s výborným marketingem a podporou ve sdělovacích prostředcích. Ta slovenská se jmenuje Svoboda a Solidarita (SaS). Komentátoři ji přirovnávají k Věcem veřejným.

Nejsilnější slovenská strana, tedy Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica, výrazně posílila a získala téměř 35 procent hlasů. Do parlamentu se však nedostal jeden z dosavadních koaličních partnerů, Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara, a druhý – Slovenská národní strana (SNS) – získal jen nepatrně přes pět procent hlasů. Ve volbách uspělo šest stran. Kromě Mečiarova hnutí vypadla i opoziční Strana maďarské koalice. Volební účast byla 59procentní.

Pravicová většina

Směr-SD obsadí v Národní radě 62 křesel, o dvanáct více než před čtyřmi roky. Na druhém místě skončila dosud opoziční Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) se ziskem 15,4 procenta hlasů, což jí vyneslo 28 mandátů. Třetí místo má SaS (12,1 procenta, 22 mandátů), jež skončila před Křesťanskodemokratickým hnutím (KDH; 8,5 procenta, 15 mandátů). Následuje strana Most-Híd Bély Bugára (8,1 procenta, 14 mandátů). Dosud vládní SNS získala pouhých devět křesel.

Čtyřblok SDKU-DS, SaS, KDH a Most-Híd se vyslovil pro vytvoření koalice a odmítl spolupráci se Směrem. Jde o pravicové strany se značně rozdílným programem, od silně konzervativních křesťanů po ultraliberály. Spojuje je zejména odpor k sociálním demokratům.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič dodržel tradici a pověřil sestavením nové vlády předsedu nejsilnější strany Roberta Fica. Spolu se SNS bude však mít dosavadní premiér k dispozici jen 71 poslanců ze 150. Pokud by měl uspět, musel by přetáhnout jeden poslanecký klub, případně několik „přeběhlíků“. Pravice má totiž ve slovenském parlamentu jasnou většinu.

Fico dostal na sestavení kabinetu čas do středy. Pokud ztroskotá, odejde do opozice. „Nebudeme nic násilně prodlužovat,“ podotkl. Následovat bude zřejmě pokus SDKU-DS. Nové vládě by tak mohla předsedat Iveta Radičová.

Liberální SaS potvrdila, že v budoucí vládě má zájem o resorty financí a práce. Její předseda Richard Sulík uvedl, že by chtěl vést osobně právě finance, zdůraznil však, že rozhodnou jednání s koaličními partnery. KDH by v budoucí vládě chtělo získat tři ministerská křesla, z toho jeden ekonomický a jeden sociální post, řekl předseda Ján Figeľ.

Velké rozdíly

Přirovnávání výsledků českých a slovenských voleb je podle prezidenta Václava Klause poněkud zavádějící. Přes podobnost, že vítězná strana zřejmě nesestaví vládu, a také úspěch dvou nových stran, existuje několik podstatných rozdílů. „Na Slovensku vítěz voleb dostal tolik hlasů, že má více než dvojnásobek poslanců než druhá následující strana, to je obrovský rozdíl,“ podotkl Václav Klaus. Další diametrální odlišnost podle něj spočívá v tom, že vítězná politická strana ve slovenských volbách posílila. Ficův Směr-SD byl navíc v posledním volebním období vládní stranou, zatímco ČSSD pod vedením Jiřího Paroubka byla v opozici.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít