Panika skončila, problémy přetrvávají

31. března 2010, 14:14 - Andreas Höfinghoff
31. března 2010, 14:14

Dle výzkumu CEEC Research se předpovědi českých stavebních firem na rok 2010 zlepšily

České stavební společnosti očekávají v roce 2010 pokles stavebnictví. Jejich negativní nálady z poloviny loňského roku – propad až o jedenáct procent v roce 2009 – však mírně polevily. V lednu očekávaly pokles stavebnictví v roce 2010 o tři procenta. Všechny stále uvádějí omezení v růstu. Největším problémem pro ně zůstává nedostatečná poptávka. Necelá polovina z nich uvádí, že má méně zakázek než před rokem. To je na rozdíl od září i července 2009 mírné zlepšení. Klíčovou prioritou v příštích dvanácti měsících je pro ně zvýšení efektivity fungování. Tyto závěry vyplývají z výsledků Kvartální analýzy stavu a vývoje českého stavebnictví 01/2010, kterou připravil CEEC Research ve spolupráci se společnostmi KPMG Česká republika, Ipsos Tambor a za podpory firem Rigips, Credos a Phoenix Zeppelin.

Zlepšující se očekávání

Výsledky výzkumu odhalují nižší pesimismus a zlepšující se očekávání stavebních společností ohledně vývoje stavebnictví. Z odpovědí klíčových představitelů vybraných společností vyplývá, že odeznívá panika z loňského července, kdy předpovídaly pokles stavebnictví v roce 2009 až o jedenáct procent. Navzdory zklidnění však situace není stabilizovaná a nadpoloviční většina společností (56 procent) letos stále očekává pokles stavebnictví – v průměru o tři procenta. Z hlediska velikosti jsou nejméně pesimistické malé společnosti – pokles očekává 51 procent z nich, v průměru o dvě procenta. V případě velkých firem očekává pokles 83 procent – v průměru až o šest procent. U společností zabývajících se pozemním nebo inženýrským stavitelstvím si jsou výsledky podobnější. Pokles očekává 60 procent firem podnikajících v pozemním stavitelství a 48 procent v inženýrském stavitelství.
Postupná stabilizace a návrat k mírnému růstu by mohly nastat v roce 2011 – v průměru o tři procenta. Panuje však značná nejistota.

Nižší prodeje

Předpovědi stavebních společností ohledně vývoje prodejů v roce 2010 jsou rozděleny na dvě velké skupiny. Celkem 52 procent z nich očekává růst tržeb – zpravidla mírný, maximálně do pěti procent. Druhou skupinu (44 procent) tvoří společnosti, které naopak očekávají pokles – většinou až do patnácti procent. Zbytek nedokázal vývoj svých prodejů předpovědět. Průměr odpovědí všech firem ukazuje v roce 2010 na mírný pokles prodejů – o 1,4 procenta. Nejvyšší pokles očekávají velké stavební společnosti – v průměru o 5,9 procenta.
V roce 2011 očekává 72 procent firem růst prodejů. Rozdíly v odpovědích analyzovaných segmentů jsou výrazně nižší než pro rok 2010 – 67 až 74 procent. Stavební společnosti byly opět dotázány na očekávaný vývoj svého tržního podílu v roce 2010 – zda očekávají, že se jim povede lépe než jejich konkurenci. Oproti výsledkům výzkumu z července 2009, kdy 45 procent z nich předpokládalo zlepšení pozice pro tento rok, a ze září – nárůst na 58 procent – se jejich počet mírně zvýšil – na 62 procent.

Vytíženost kapacit

Výsledky výzkumu ze začátku ledna 2010 odhalují další pokles vytíženosti kapacit stavebních firem – průměrné vytížení bylo 76 procent. V září 2009 to bylo 84 procent. Tento pokles je důsledkem nejen nedostatku zakázek, ale do určité míry i toho, že se stavebnictví nacházelo v nejnižším bodu své sezony. Nejmenší vytížení kapacit uváděly společnosti zabývající se pozemním stavitelstvím.
Necelá polovina z nich – 45 procent – uvádí, že má méně zakázek než před rokem. To je však stále vysoký podíl. Ve srovnání s předchozími výsledky z července a září 2009 však jde o mírné zlepšení. Podíl společností uvádějících více zakázek než před rokem se oproti září 2009 nezměnil – patnáct procent. V červenci 2009 to bylo jedenáct procent. Stejný počet zakázek jako před rokem uvádí 40 procent z nich – nárůst z 29 procent v září a 33 procent v červenci. V segmentu velkých společností je nejvyšší podíl těch, které uvádějí méně zakázek než před rokem – 59 procent. I u nich se však situace mírně zlepšila – dvanáct procent z nich říká, že má více zakázek než před rokem (žádné procento v září 2009). Z hlediska společností zabývajících se pozemním nebo inženýrským stavitelstvím jsou si výsledky podobné. V obou skupinách potvrzuje růst počtu zakázek ve srovnání s obdobím před rokem pouze patnáct procent společností. Naopak méně zakázek uvádí 45, respektive 46 procent z nich – 40, respektive 39 procent uvádí stejný počet zakázek jako před rokem.

Nedostatečná poptávka

Faktory omezující růst stavebních firem se od července 2009 změnily pouze nepatrně. Všechny firmy nadále říkají, že jsou limitovány v růstu – stejně jako v září i v červenci 2009. Nejčastěji zmiňovaným problémem je nedostatečná poptávka. Největší dopad tohoto faktoru – především nedostatečné poptávky financované z veřejných zdrojů – na výsledky uvádějí společnosti zabývající se inženýrským stavitelstvím a z hlediska velikosti velké firmy. Ostatní segmenty hodnotí tento problém nepatrně mírněji. Stále je však nejpodstatnější a značně ovlivňuje jejich hospodářské výsledky.
Dalšími zmiňovanými problémy s negativním dopadem na podnikání stavebních společností jsou byrokracie (požadavky státu a úřadů), tvrdá konkurence, nedostatek prostředků k financování svých aktivit (vlastních zdrojů i omezené možnosti pro získání externích finančních zdrojů, například od bank) a také platební neschopnost partnerů. Dále pak politická a ekonomická situace v ČR a její dopady na vyhlašování nových stavebních zakázek, problémy v legislativě, omezená transparentnost některých výběrových řízení a úplatky.
Klíčovou prioritou v příštích dvanácti měsících je nadále pro všechny dotázané stavební společnosti zvýšení efektivity jejich fungování. Dalšími důležitými prioritami jsou optimalizace financování a nákupních procesů, plánování a projektový management. Naopak nejméně důležité jsou změny či rozvoj infrastruktury informačních technologií a akvizice jiné společnosti.

Box:
Central and Eastern European Construction (CEEC) Research

Vzhledem k rychlému vývoji stavebnictví v ČR, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku připravuje CEEC Research pravidelné čtvrtletní analýzy českého a slovenského stavebnictví a pololetní polského a maďarského stavebnictví. Výsledky těchto výzkumů pomáhají stavebním společnostem lépe se orientovat a přizpůsobovat jejich strategii aktuální situaci na trhu.

Omezení

Všechny stavební firmy uvádějí, že jsou omezené v růstu. Nejčastěji zmiňovaným problémem je nedostatečná poptávka.
Další problémy s negativním dopadem na podnikání stavebních společností jsou spojeny s byrokracií, tvrdou konkurencí, nedostatkem prostředků k financování svých aktivit a platební neschopností partnerů.
Dále politická a ekonomická situace v ČR a její dopady na vyhlašování nových stavebních zakázek, problémy v legislativě, omezená transparentnost některých výběrových řízení a úplatky.

Priority

Klíčovou prioritou v příštích dvanácti měsících je pro všechny stavební společnosti zvýšení efektivity jejich fungování. Dále je důležitá optimalizace financování a nákupních procesů, plánování a projektový management.
Naopak nejméně důležité jsou změny či rozvoj infrastruktury informačních technologií a akvizice jiné společnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít