Panika na akciovém trhu

09. srpna 2011, 11:08 - MediaFax, Miloslav Hamřík
09. srpna 2011, 11:08

Akciové trhy klesají napříč zeměmi i kontinenty. Rekordní propady hlavních indexů za téměř tři roky zažila i  USA. Lidé se nyní proto upínají více ke zlatu, jakožto k synonymu bezpečné investice a jeho cena opět překonala další rekord a vyšvihla se na 1720,25 dolarů (29 240 Kč) za trojskou unci.

Foto: Profimedia.cz

Akciový index pražské burzy PX přišel během pondělního obchodování o 5,95 procenta a při nadprůměrném objemu obchodů za více než tři miliardy korun se propadl na hodnotu 1027,4 bodu. Nejvyšší ztrátu přitom zaznamenaly akcie autobazarů AAA Auto, které při objemu obchodů za více než šest milionů korun přišly o 20,63 procenta a propadly se tak na kurz 16,58 koruny za akcii. Druhou nejvyšší ztrátu vykázaly akcie mediální společnosti CME, které přišly o 16,21 procenta a při objemu obchodů za téměř 143 milionů korun klesly na kurz 212 korun na akcii. Nejlépe si z akcií vedly akcie Unipetrolu, které vykázaly nejmenší ztrátu (0,88 procenta).

**Horko v Evropě**

Evropské trhy zahájily obchodování výrazným poklesem. Německý akciový index DAX odepsal přes pět procent, informovala agentura Reuters. Investoři reagují na páteční kroky ratingové agentury Standard & Poor's, která srazila úvěrové hodnocení Spojených států amerických o jeden stupeň z AAA na AA+ s negativním výhledem. Tímto krokem zapříčinila prudký pád na finančních trzích, které již předtím rozkolísaly obavy ze zpomalení ekonomického růstu a dluhové potíže v eurozóně. „Za prodejem stojí zejména strach, že se opět propadneme do recese. Mnoha investorům konečně došlo, že americké ekonomika neporoste o tři procenta,“ uvedl analytik Klaus Wiener ze společnosti Generali Investments.

Evropská centrální banka navíc začala v pondělí nakupovat dluhopisy periferních zemí eurozóny, jmenovitě Itálie a Španělska. Jejich výnosy v reakci na toto dění klesly. „Aby finanční trhy vykázaly udržitelný růst, potřebují vidět důvěryhodné řešení dluhové krize eurozóny. Dokud se tak nestane, mohou trhy ještě klesat,“ vysvětlil analytik Ted Scott ze společnosti F&C. Podobný názor sdílí i ekonom Paul Sheard z Nomury. „Snížení ratingu USA je samozřejmě historickou a symbolickou událostí,“ řekl. „Ale vážně, epicentrem této krize je, na rozdíl od roku 2008, eurozóna. Takže si myslím, že trhy se zejména zaměří na to, co lídři eurozóny v nadcházejících týdnech udělají,“ dodal.

Ačkoliv burzy v Evropě díky postoji ECB smazaly své ranní ztráty ze včerejška a podívaly se i do zelených čísel, později se opět ponořily do poklesu. Německý DAX ztratil 5,02 procenta, zatímco francouzský index CAC 40 odepsal 4,68 procenta. Britský FTSE 100 se snížil o 3,39 procenta. Český akciový index PX spadl o 5,95 procenta.

**I americká burza se propadá**

I americké akcie během pondělního obchodování prodělaly výrazné ztráty, a to především v reakci na vůbec první snížení nejvyššího ratingu Spojených států. V noci na úterý o tom informovala agentura Reuters. Průmyslový index Dow Jones ztratil 634,76 bodu, tedy 5,55 procenta, a skončil na hodnotě 10 809,85 bodu. Je to poprvé od loňského listopadu, co Dow Jones klesl pod 11 000. Index Standard & Poor's 500 klesl o 79,92 bodu (6,66 procenta) na 1119,46. Technologický index Nasdaq Composite přišel o 174,72 bodu, neboli 6,90 procenta, a uzavíral na 2357,69 bodu.

Pádu akcií nezabránilo ani ujištění prezidenta Baracka Obamy o tom, že Spojené státy pro něj vždy budou zemí s ratingem AAA a navzdory propadu zůstávají ekonomickým zázrakem světa. “Trhy budou stoupat a padat, ale tady jsme ve Spojených státech amerických. Nehledě na to, co říká nějaká agentura, jsme vždycky byli a vždycky budeme země s AAA,“ řekl. Vedle akcií se ztráty dotkly také ropy.Investoři během dne hromadně přecházeli k bezpečným aktivům, tedy především ke zlatu a švýcarskému franku. “Začíná se tu nahodile prodávat, daleko víc než obvykle. Nastala tu panika,“ komentoval pondělní situaci Matthew Peron ze společnosti Northern Trust.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít