Panamské spojky

14. srpna 2009, 20:11 - David Kasl
14. srpna 2009, 20:11

Vazby lidí z firmy Botanic Finance sahají ze Střední Ameriky až do Ruska

Loni v červnu zjistila ženevská Kredietbank, že Roman Janoušek má podpisová práva k účtu firmy Botanic Finance registrované v Panamě. V panamském obchodním rejstříku je vedená mezi akciovými společnostmi pod číslem 566285. Založena byla 4. května 2007 prostřednictvím právnické kanceláře Alemán, Cordero, Galindo & Lee, která se zaměřuje i na zakládání a správu off-shorových společností. Základní kapitál firmy činí deset tisíc dolarů. Deset tisíc akcií o nominální hodnotě jednoho dolaru může být vydáno na doručitele nebo na jméno. Upisovateli akcií jsou Edgardo Eloy Díaz a Fernando Antonio Gil. Mezi volenými orgány představenstva je momentálně obsazen pouze post pokladníka, jímž je Andrés M. Sánchez.

Odborníci na akcie

Sánchez, pokladník „Janouškovy“ Botanic Finance, se objevuje i v panamské kauze zneužití informací v obchodním styku. V říjnu 2001 byla oznámena veřejná nabídka na odkup akcií panamské společnosti Capitales Nacionales, která vlastnila téměř 60procentní podíl v pivovarnické skupině Cervecería Nacional. Krátce před oznámením veřejné nabídky vyměnila soukromá firma Lincoln Foundation akcie Cerveceríi Nacional, které vlastnila, za akcie Capitales Nacionales. Jejich cena po oznámení nabídky na odkup stoupla. Prezident Capitales Nacionales Roberto Alemán Zubieta jakoukoli souvislost mezi svou firmou a nadací popřel. Podezřelými machinacemi s akciemi se však zabývala i Národní burzovní komise. Vyšetřovat začala mimo jiné Banistmo Securities, která ve zmíněných transakcích zastupovala Capitales Nacionales.
Jako zakladatel a předseda nadace Lincoln Foundation, registrované v Panamě prostřednictvím právnické kanceláře Alemán, Cordero, Galindo & Lee v září 1999, byl veden zmíněný Sánchez. Nadace i právníci sídlili ve stejném poschodí byznys centra Torre Swiss Bank v hlavním městě Panamy. Jeden ze společníků kanceláře, Jaime Alemán, přitom zastával i post sekretáře představenstva panamské banky Banistmo.

Odborníci na marketing

Bývalý předseda představenstva Botanic Finance Javier Adán Rivera Fernandez je uveden mimo jiné jako prezident společnosti Inmarket Limited a „odborník v oblasti inovačních projektů“. Dle internetových stránek jednoho z partnerů projektu www.inmarketlink.biz společnost založil v roce 2005 James Sherman, „zakladatel četných komerčních projektů spojených s internetem a novými technologiemi“. Na stránkách v ruském jazyce je existence firmy doložena kopií výpisu z panamského obchodního rejstříku, který je veden na jméno společnosti Global Space of Innovation and Development Inmarket (GSIDI). Datum založení je 18. leden 2007. Rivera ani Sherman v rejstříku nefigurují na žádném postu ve vedení firmy.
Dle českých stránek www.inmarket.webnode.cz přišel Inmarket do Česka 1. dubna 2009. Finančním ředitelem Inmarketu je údajně Sergej Zlotnikov, „podnikatel z Ukrajiny se zkušenostmi v mezinárodním obchodu a s řízením velkých investičních projektů“. Jako akcionář a prezident je zmíněn i Vladimír Sorotkin, „podnikatel z Ruska s dvanáctiletými úspěšnými zkušenostmi v síťovém marketingu“. Dle dostupných informací je Inmarket založen na takzvaném multilevel marketingu a za fixní poplatek 219 eur nabízí „business packet“, jehož součástí jsou i osobní webové stránky, e-shop nového tisíciletí, virtuální účet a kancelář či provize za doporučení nového člena plus „individuální internetový produkt office – balíček výukových programů Microsoft“. Dle internetových reakcí slovenských účastníků prezentací projektu se Inmarket dokonce vydává za sesterskou společnost Microsoftu. „Společnost Inmarket naší sesterskou společností v žádném případě není a nefiguruje ani mezi našimi partnery. Od jakýchkoli jejích aktivit se distancujeme,“ uvedla pro týdeník EURO tisková mluvčí Microsoftu Markéta Kuklová. Na dotaz týdeníku EURO, zda má nebo měl nějaké obchodní vazby na společnost GSIDI, Janoušek neodpověděl.
Rivera figuruje rovněž jako předseda představenstva panamské společnosti Grandtotal Finance, která v letech 2000 a 2001 čelila několika obviněním ze spekulativního zaregistrování internetových domén, jako jsou lankom.com, bloombrg.com či altavispa.com. Některé z těchto adres přitom údajně odkazovaly na jednu litevskou banku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000…
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Technologie
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Nové ZenFony 4 pro evropský trh jsou tu. Přinášíme podrobné srovnání
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít