Pán zámků: Dvě věže

26. listopadu 2007, 00:00 - Robert Šimek
26. listopadu 2007, 00:00

Obec Hořiněves leží přibližně 11 kilometrů severozápadně od Hradce Králové. Je rodištěm známého českého literáta Václava Hanky, pochlubit se ale může i zajímavým zámkem.

Zámek Hořiněves Obec Hořiněves leží přibližně 11 kilometrů severozápadně od Hradce Králové. Je rodištěm známého českého literáta Václava Hanky, pochlubit se ale může i zajímavým zámkem.

Hořiněveský zámek stojí uprostřed vsi. Je to barokní jednopatrová budova obdélníkového půdorysu se dvěma nárožními věžemi. Celý objekt je podsklepen a v podzemí jsou ještě zachovány původní kamenné klenby.

Kromě bytů různých velikostí nabízí celkem devatenáct provozních místností, rozčleněných do několika celků. V budově donedávna fungovala například restaurace, obchod či pekárna.

Dnes je však zámek prázdný a čeká na nové využití. Současní majitelé, manželé Šoulovi, měli sice s objektem velké plány, nepodařilo se jim ale získat potřebné peníze a budovu nyní nabízejí k prodeji. Cena je vzhledem k zachovalosti památky velmi slušná – konkrétně necelých 6,5 milionu korun.

 POPIS OBJEKTU

název - zámek Hořiněves

  • *místo - Hořiněves kraj - Královéhradecký adresa - č. p. 1 typ - zámek stav - chátrající využití - žádné kult. památka - od roku 1958 nabízí - Avareal.cz cena - 6,499 milionu Kč Oběť rebelie První písemná zmínka o obci pochází z roku 1238. Tvrz se připomíná ale teprve roku 1410, kdy hořiněveský majetek vlastnili bratři Pavlík a Prokop z Hořiněvsi. Roku 1443 tvrz prodali a majitelé se od té doby často střídali. Roku 1612 vlastnil zdejší panství Jan Purkart Kordule ze Sloupna, kterému byl majetek v roce 1623 pro účast na protihabsburském odboji zkonfiskován. Obec připadla slavnému vojevůdci Albrechtovi z Valdštejna, který ji však hned roku 1625 přenechal Trčkům z Lípy. V roce 1645 získal Hořiněves Jan Matyáš Gallas, jehož syn František nechal původní tvrz přestavět v barokní zámek. Další majitel Jan Špork pak ještě do konce 17. století objekt rozšířil a doplnil o tři třípatrové věže. Ty zámku vydržely až do roku 1775, kdy se proti Šporkům zvedla rebelie. Budova byla těžce poškozena a přišla o celé jedno patro i severní věž. Opravený, ale prázdný**

Roku 1790 prodal Jan Karel Špork hořiněveské panství císaři Josefu II., který potřeboval scelit pozemky mezi nově budovanými pevnostmi v Hradci Králové a Josefově.

Zámek pak přešel do soukromých rukou už jen jednou – roku 1863 ho získal známý liberecký textilní průmyslník Johann Liebig (Profit o něm psal v čísle 37/2005). Budovu ale vlastnil pouze do roku 1881, kdy opět přešla do Císařského rodinného fondu Habsburků. Roku 1918 pak byla znárodněna.

Od roku 1920 patřil zámek Státnímu statku Smiřice a začala jeho devastace. Zlepšení přišlo teprve po revoluci v roce 1989, kdy budovu získali manželé Šoulovi. Objekt zčásti zrekonstruovali, z jejich dalších plánů ale nakonec sešlo. Památka je nyní volná a čeká na nového majitele.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít