Pán zámků: Dvě věže

26. listopadu 2007, 00:00 - Robert Šimek
26. listopadu 2007, 00:00

Obec Hořiněves leží přibližně 11 kilometrů severozápadně od Hradce Králové. Je rodištěm známého českého literáta Václava Hanky, pochlubit se ale může i zajímavým zámkem.

Zámek Hořiněves Obec Hořiněves leží přibližně 11 kilometrů severozápadně od Hradce Králové. Je rodištěm známého českého literáta Václava Hanky, pochlubit se ale může i zajímavým zámkem.

Hořiněveský zámek stojí uprostřed vsi. Je to barokní jednopatrová budova obdélníkového půdorysu se dvěma nárožními věžemi. Celý objekt je podsklepen a v podzemí jsou ještě zachovány původní kamenné klenby.

Kromě bytů různých velikostí nabízí celkem devatenáct provozních místností, rozčleněných do několika celků. V budově donedávna fungovala například restaurace, obchod či pekárna.

Dnes je však zámek prázdný a čeká na nové využití. Současní majitelé, manželé Šoulovi, měli sice s objektem velké plány, nepodařilo se jim ale získat potřebné peníze a budovu nyní nabízejí k prodeji. Cena je vzhledem k zachovalosti památky velmi slušná – konkrétně necelých 6,5 milionu korun.

 POPIS OBJEKTU

název - zámek Hořiněves

  • *místo - Hořiněves kraj - Královéhradecký adresa - č. p. 1 typ - zámek stav - chátrající využití - žádné kult. památka - od roku 1958 nabízí - Avareal.cz cena - 6,499 milionu Kč Oběť rebelie První písemná zmínka o obci pochází z roku 1238. Tvrz se připomíná ale teprve roku 1410, kdy hořiněveský majetek vlastnili bratři Pavlík a Prokop z Hořiněvsi. Roku 1443 tvrz prodali a majitelé se od té doby často střídali. Roku 1612 vlastnil zdejší panství Jan Purkart Kordule ze Sloupna, kterému byl majetek v roce 1623 pro účast na protihabsburském odboji zkonfiskován. Obec připadla slavnému vojevůdci Albrechtovi z Valdštejna, který ji však hned roku 1625 přenechal Trčkům z Lípy. V roce 1645 získal Hořiněves Jan Matyáš Gallas, jehož syn František nechal původní tvrz přestavět v barokní zámek. Další majitel Jan Špork pak ještě do konce 17. století objekt rozšířil a doplnil o tři třípatrové věže. Ty zámku vydržely až do roku 1775, kdy se proti Šporkům zvedla rebelie. Budova byla těžce poškozena a přišla o celé jedno patro i severní věž. Opravený, ale prázdný**

Roku 1790 prodal Jan Karel Špork hořiněveské panství císaři Josefu II., který potřeboval scelit pozemky mezi nově budovanými pevnostmi v Hradci Králové a Josefově.

Zámek pak přešel do soukromých rukou už jen jednou – roku 1863 ho získal známý liberecký textilní průmyslník Johann Liebig (Profit o něm psal v čísle 37/2005). Budovu ale vlastnil pouze do roku 1881, kdy opět přešla do Císařského rodinného fondu Habsburků. Roku 1918 pak byla znárodněna.

Od roku 1920 patřil zámek Státnímu statku Smiřice a začala jeho devastace. Zlepšení přišlo teprve po revoluci v roce 1989, kdy budovu získali manželé Šoulovi. Objekt zčásti zrekonstruovali, z jejich dalších plánů ale nakonec sešlo. Památka je nyní volná a čeká na nového majitele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít