Palte! A miřte na uši

29. dubna 2009, 18:21 - Martin Rychlík
29. dubna 2009, 18:21

Nejen Američané vyvíjejí zařízení, která ohluší nepřítele

Bylo to drama, jež v půli dubna sledoval celý svět. Somálskými piráty zadržovaný kapitán Richard Phillips z lodi Maersk Alabama se o život strachoval plných pět dní. Až do chvíle, kdy se k únoscům na dostatečnou vzdálenost přiblížila loď amerického námořnictva USS Bainbridge.
Předešlé noci se v jejím okolí snesla na padácích skupinka odstřelovačů ze sborů Navy SEAL. A trojice vojáků, když se jim naskytla příležitost (všichni piráti měli ve stejný okamžik nekryté hlavy, jak vysvětlil listu Guardian viceadmirál William Gortney), souběžně bukanýry zneškodnila. Tři výstřely. Tři zásahy. Tři mrtví. Že se v Adenském zálivu, kde lumpové řádí, nejedná v rukavičkách, je zřejmé. Američané však pro podobné situace zvažují i náhradní řešení. Cílí rovněž na hlavu, ale zabíjet nemá. Dálkové zvukomety mají vyvinout koncentrovaný hlukový úder o síle asi 155 decibelů, který člověka ochromí. Proti somálským zločincům už byly použity přinejmenším dvakrát: jednou uspěly, podruhé ne.

Šrouby přímo do hlavy

Především se jedná o zařízení Long Range Acoustic Device (LRAD). Vyvinula jej American Technology Corporation (ATC). Tento „hlukopal“ váží 21 kilogramů, podobá se velkému světlometu a má průměr 83 centimetrů. Dosah zvukového proudu je údajně až 500 metrů, přičemž cíl je vystaven vysokofrekvenčnímu zásahu 2,5 kHz nepříjemného pískavého tónu o síle 110 až 155 decibelů. Intenzita je taková, že postižený si musí zacpat uši (a odhodit kalašnikov). Hvizd mu proniká do mozku; bolest je prý značná. Dle odpůrců této humánní zbraně – pěkný oxymóron – může LRAD trvale poničit sluch a protivníka dokonce i dočasně oslepit. Pragmatičtější kritikové si zase stěžují na nižší účinnost, než jakou jim slibuje výrobce. „Zařízení je nejúčinnější do vzdálenosti devadesáti metrů, kdy působí opravdu extrémní bolest. Pak se ale dopad dosti snižuje. Maximum je 270 metrů,“ říká Carl Gruenler, bývalý viceprezident ATC, který nyní šéfuje konkurenční firmě.

Rámusivý byznys. Zatím vně ČR

Firma se dočkala první slávy už roku 2005. Díky Somálcům. Luxusní výletní loď Seabourn Spirit se 151 pasažéry byla v listopadu napadena novodobými piráty. A jejich útok byl odražen. Okolnosti nejsou přesně vyjasněny, pravdou zůstává, že na palubě byl k dispozici i zvukomet LRAD. Dopravce odmítl jeho užití komentovat. „Bezpečnostní opatření zásadně nekomentujeme,“ řekl mluvčí Bruce Good agentuře AP. Naopak pro prodejce se událost stala zlatou žilou, a proto o ní hodně mluvil. Od léta 2003, kdy byl LRAD vyvinut, se jen do konce roku 2005 prodalo odhadem tisíc kusů. Nepřekvapí, že hlavními odběrateli nového zvukobolu za 30 tisíc dolarů se staly armáda, námořnictvo a policie USA (desítky jich jsou umístěny v iráckém Camp Bucca či v okolí Falúdži). Po incidentu z Adenu však přibylo zájmu i ze strany privátních společností, dokonce státních orgánů. Dle neověřených informací používala tyto technologie gruzínská vláda při potlačování demonstrací v Tbilisi na podzim 2007. Již dříve tak činila newyorská policie. Letos v únoru australský server The Age informoval o střetu japonských velrybářů s aktivisty, proti nimž bylo též užito hlukového děla. Dle informací týdeníku EURO tato „zbraň“ do ČR ještě nedorazila. „Pakliže by s ní chtěl někdo v tuzemsku obchodovat, musela by nejprve projít státní zkušebnou. A poté by byla dle zákona o zbraních 119/2002 zařazena do příslušné kategorie,“ vysvětluje mluvčí Policejního prezídia Jaroslav Ibehej. Používá nějakou podbnou zbraň česká policie či bezpečnostní složky? „Ne,“ odpověděl lakonicky.

Zašpuntovat, a už zase střílíme

Omezení systému jsou jasná. Stačí si zacpat uši a vědět o potenciálním zásahu zvukem. Důkaz? Zamiřme zpět do somálských vod. Loni v listopadu tam byla přepadena liberijská loď Biscaglia, jež měla na palubě ostrahu vyzbrojenou pouze LRAD. Neubránila se. „Piráti se našim hochům doslova vysmívali. LRAD zkrátka moc nefunguje, když už kolem něj sviští kulky z AK-47,“ stěžoval si Nick Davis, šéf bezpečnostní agentury, která lodím dodává žoldáky pro přejezd Adenu. Vlivný Lloyd’s List, který se věnuje námořní dopravě, pak přetřásal otázku, zda mají zvukomety vůbec smysl.
O tom však nepochybují armádní vývojáři. Nové „sonic-blastery“ se už dočkávají menších, přenosnějších verzí; připomínají trochu sci-fi pušky z Hvězdných válek. A jako se vším: i zde je možnost, že se dočkáme zbraní účinnějších, přesnějších a s daleko větším dosahem. Zvuková ostřelovačka? Klidně. Pakliže se ale stane cimrmanovskou slepou uličkou, v boji proti únoscům či pirátům se nabízí cesta jiná. Smrtelnější. Méně humánní. Před pár dny informoval magazín Wired o vývoji samonaváděcích sniperských kulek, jež by mohly upravovat směr i během letu! Projektu extrémně přesné střelby s názvem Exacto se již chopila výzkumná armádní odnož DARPA (více EURO 51/2008) a připravila pro něj 22 milionů dolarů. Kdyby snad nevyšel, v záloze čeká další grant – 7,5 milionu připadne na vývoj laserem naváděných střel podobných „chytrým bombám“, jež zcela změnily moderní vojenství. Sečteno podtrženo: Somálci by už měli v Adenském zálivu přestat blbnout.

*
BOX:
Ohlušující nářez Stručná fakta o zařízení LRAD:
Dosah: 500 metrů
Účinnost: do 90 až 270 metrů
Hmotnost: 21 kg
Průměr: 83 cm
Cena: asi 30.000 dolarů
Odběratelé: US Navy, US Army, policie, námořní společnosti
Pramen: American Technology Corp.
*
Popisky:
Nabít a zabít? Střelec z letadlové lodi USS John C. Stennis si připravuje zbraň – podobnou té, kterou byli zlikvidováni somálští piráti, kteří unesli kapitána lodi Alabama. Nejen Američané už uvažují o zbraních, které zdolají únosce, ale nemusejí je nutně zabíjet.

Piráti na mušce! Sniper-průzkumník z 26. Marine Expeditionary Unit USMC patroluje nad Adenským zálivem, kde jsou pirátské hrozby nejčastější. Svobodník Glenn Rini na palubě vrtulníku HH-60H Sea Hawk svírá ostřelovací pušku MK-11.

Zvukomet. Long Range Acoustic Device (LRAD) na palubě velitelského plavidla USS Blue Ridge, odkud míří na přibližující se škuner.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít