Palírna zdarma

23. října 2007, 13:35 - Karel Zaoral
23. října 2007, 13:35

Výkonný program pro vypalování dokáže nahradit komerční alternativy

Nepravidelný seriál o vybavení počítače legálním softwarem zdarma pokračuje dílem o vypalování. Předchozí části byly věnované alternativám pro kancelářský balík i jeho online variantu, poštovnímu klientovi, internetovému prohlížeči pro desktop i mobil, softwaru pro zpracování videa, katalogům hudby a fotografií a postprocesingovému filtru, umožňujícímu kvalitní přehrávání videa. Díky balíku programů by nemělo být problémem vytvořit sestříhaný film, opatřený hudbou, namluvenými komentáři, titulky i některými z hollywoodských efektů. Dnešní díl vyřeší umístění takového filmu, ale i zálohových dat a v podstatě čehokoliv, na CD nebo DVD.
Vypalování dat bylo dlouho doménou placeného softwaru, konkrétně programu Nero Burning Rom, v Česku nejrozšířenějšího. S příchodem Windows XP sice Neru vyrostla konkurence, protože Microsoft do operačního systému přidal podporu vypalování, jenže až směšně nedokonalou. A to hlavně kvůli sporům redmondské firmy s Evropskou komisí o mediaplayer a internet explorer. Jejich výsledek americkou firmu stál stamiliony eur, a tak se pro jistotu zmršené podpoře vypalování v xpéčkách ani nelze divit. Nicméně používat tuto náhražku je jako absolvovat cestu z Prahy do Ostravy místo v BMW 7 na bicyklu bez přehazovačky.
Časem začaly vznikat různé freewarové a opensourcové alternativy k Neru, které však trpěly dětskými nemocemi, například nedostatečnou podporou některých mechanik, chybami na vypálených médiích nebo ne zcela kompletní podporou všech typů médií. Po konsolidaci, z níž jako obvykle vyšly pouze ty nejživotaschopnější projekty, se jako jeden z nejlepších jeví švédský software pojmenovaný CDBurnerXP Pro. Umí pálit v podstatě na cokoliv. Je určený pro Windows včetně poslední verze Vista a s přehledem zastoupí zmíněné Nero, které zatím narostlo do obludných rozměrů. Jednou dokonale zvládnutou technologii přístupu k optické mechanice a přenosu dat na stříbřité kotoučky už totiž v podstatě nelze zlepšit. A protože každá nová verze programu musí nabídnout něco nového, vydalo se Nero cestou nabalování různých bonusů v podobě funkce pro návrh bookletů, potisku printable médií, až po integrovaný přehrávač videa. A dívat se na video v programu primárně určeném pro vypalování je skutečně obludné. CDBurner oproti tomu právě dosáhl úrovně, kdy dopracoval technologii vypalování na úroveň dnešních standardů. Oproti Neru, které zabírá neskutečných dvě stě megabytů dat, je stokrát menší, což kromě toho, že ho lze rychleji stáhnout, přináší i další bonus. Vzhledem k menšímu ovlivňování knihoven a registrů je oproti Neru stabilnější i rychlejší. Výčet funkcí, které program umí, se ve vztahu k placeným produktům v podstatě kryje. Samozřejmostí je podpora ochrany proti podtečení zásobníku (které znehodnotí vypalované CD nebo DVD), pálení na plus i minus typy disků, nedávno přibyla i podpora dvouvrstvých médií. CDBurner umí také vytvářet hudební CD z materiálu ve formě MP3, WMA nebo Ogg a podporuje i vytvoření video DVD pro stolní přehrávače nebo MP3 CD, které se hodí třeba do auta na dlouhé cesty. Samo vypalování je velmi intuitivní. Po zvolení požadované datové kompilace a vložení prázdného disku do mechaniky se v dolní části hlavního okna aplikace objeví graf, podobný tomu z Nera, který zobrazuje míru zaplnění kapacity média. Už stačí jen přidat požadované soubory a spustit samotný proces pálení. CDBurner podporuje vytváření bootovacích disků, kopírování z jedné optické mechaniky do druhé, automatickou kontrolu správnosti zapsaných dat, vytváření ISO obrazů médií nebo ripování audio CD. Lze proto s jistotou tvrdit, že jako náhrada komerčních vypalovacích programů je švédský software stoprocentní. A když vezmeme v úvahu nabubřelost placených konkurentů a množství balastu, kterým obvykle zaneřádí operační systém, je to jeden z mála freeware programů, o nichž lze tvrdit, že placené konkurenty překonávají.

Tabulka:
CDBurnerXP Pro
formáty: CD-R/RW/DVD+R/-R/+RW/-RW,DL, mp3 CD, Video-DVD, Audio-CD
vlastnosti:automatická kontrola zapsaných dat vypalování on-the-fly s ochranou buffer-underrun rychlé a plné smazání disku rip z Audio-CD do wav, mp3, wma a ogg stažení informací o albu z internetové databáze vytváření a pálení vlastních ISO převod *.bin a *.nrg na standardní *.ISO
nástroj na vytváření obalů audio editor, převaděč wav-mp3
adresa: http://www.cdburnerxp.se čeština: http://www.cdburnerxp.se/translations cena: zdarma

klady
zdarma jednoduché ovládání ripování Audio CD podpora formátů
jednoduchost
stoprocentní náhrada komerčních aplikací

zápory
nejsou

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít