Pálava vládla u Krále Šalamouna

01. prosince 2008, 18:47 - Martin Rychlík
01. prosince 2008, 18:47

Krátké zprávy

Víno
Pálava vládla u Krále Šalamouna
Ojedinělého úspěchu dosáhla moravská vína v soutěži Terravino Mediterranean International Wine & Spirits Challenge v Izraeli. Absolutním mezinárodním šampionem se stala Pálava Private Selection 2007, výběr z bobulí z vinařství Vinselekt Michlovský z Rakvic, která současně získala také jednu z osmnácti udělených Double Gold – velkých zlatých medailí. Šampionem mezi bílými víny se stalo Neuburské 2007, výběr z hroznů od Tomáše Krista z Milovic u Mikulova.
Soutěž pořádá tým slavného promotéra řady světových soutěží Argentince Raúla Castellaniho pod patronací O.I.V. a World Association of Wine Writers and Journalists (WAWWJ). Letos porota složená z vinařských osobností, jako jsou například Španěl Pascual Herrera Garcia, Chilan Sergio Correa Undurraga, Francouz David Henault či Maďar Peter Sarkány, v hotelu King Solomon hodnotila 621 soutěžících vín ze 30 zemí a zvláštní komise ve dvou samostatných kategoriích navíc i 85 destilátů a likérů.
„Nevzpomínám si na jiný případ, kdy by moravské víno vyhrálo absolutního mezinárodního šampiona na některé z velkých světových soutěží,“ komentoval výsledek člen mezinárodní poroty a partner soutěže Luboš Bárta. Popisek: Obě moravská vína, která byla významně oceněna v Izraeli Martin Mašek

Fetiše z vrakoviště
Kolik si tipnete, že oboje vyobrazené hodinky stojí? Neuhádnete. Ani s nápovědou: jde o značkové švýcarské dílo, k jehož výrobě bylo použito obyčejné oceli. Žádné drahokamy. Zato plno rzi, patiny a historie. Dosti napínání. Omšelejší chronometr stojí dle modelu od patnácti tisíc do půlmilionu dolarů, nablýskanější typ vyjde na osm až 173 tisíc. Příčiny jsou prosté. Hodinky značky Romain Jerome obsahují části z kosmické lodi Apollo 11, ty druhé jsou z Titaniku.
Nejnovější model švýcarských hodinářů, kteří nemají o podivné nápady nouzi (na veletrhu v Basileji uvedli i hodinky za 300 tisíc dolarů, které neukazují čas, ale rozlišují pouze den a noc!), se nazývá Moon Dust-DNA. „Obsahuje vazby na milníky v dobývání vesmíru,“ říká Yvan Arpa, ředitel firmy RJ, a připomíná, že klenoty zahrnují špetku měsíčního prachu (krátery v ciferníku) a části z Apolla, Sojuzu (ocelový plášť) nebo ISS (pásek vyrobený ze skafandrů). Pravost materiálů zaručuje firma zvláštním certifikátem; vyrobeno bude jen 1969 exemplářů s odkazem na rok, kdy stanul první člověk na Měsíci.
„Museli jsme spustit druhý projekt, abychom nebyli spojováni jen s Titanikem,“ tvrdí Arpa s připomínkou na první „vrakovou“ kolekci, po níž se jen zaprášilo. Z kila a půl oceli vyzvednutého z mořského dna, jehož autentičnost potvrdily loděnice Harland & Wolff, v nichž byl Titanic postaven, vzniklo 2012 hodinek. Kousky z mořského dna byly doplněny zlatem a platinou, což dle Arpy znamená „naději, poselství života a nikoliv smrti“.

Monologo
Šperkařská značka Bulgari přichází s novou kolekcí prstenů Monologo. Vychází ze zásady, že v jednoduchosti je síla, a tak široký zlatý proužek zdobí pouze nápis BVLGARI, který je vyryt po obvodu prstenu. Ve zlaté verzi je logo vyryto ve výrazném kontrastu mezi leštěným povrchem prstenu a matovým provedením nápisu. Ve verzi demi-pavé je elegance grafického motivu zdůrazněna diamanty (0,38ct), které jsou posazeny na ploše loga. V nejvzácnějším modelu, který je proveden buď v bílém nebo růžovém zlatě, se pavé točí kolem celého kroužku, diamanty (1,61ct) jsou tedy posazené v detailu loga BVLGARI i na celé ploše prstenu.

Intim/ita po francouzsku
Výstava francouzské fotografie 20. a 21. století s názvem Intim/ita je instalovaná v pražském Muzeu Kampa. Kolekci, která soustřeďuje díla několika uměleckých generací francouzských fotografů spojuje téma intimního pohledu na tvář, tělo i životní a mediální prostor člověka. Pochází ze sbírky banky Neuflize Vie/ABN AMBRO a mimo Francii je prezentována vůbec poprvé, a to díky Francouzskému institutu v Praze.
Výstava je otevřena denně od 10 do 18 hodin do 20. ledna.
Popisek: Na Kampě je vystaven i tento portrét Michaela Jacksona, jehož autorkou je Valérie Belinová

Opera v kuchyni
Retro je v současnosti v módě v jakékoli oblasti a nevyhne se mu ani kuchyňské vybavení. Plynové sporáky Opera ve stylu retro začala vyrábět italská značka SMEG. Retro je ovšem pouze jejich design, vybavení je na současné úrovni. Na varné desce je šest hořáků o různé výkonnosti, které mají automatické elektronické zapalování s bezpečnostním ventilem. Masivní horkovzdušná trouba o objemu 70 litrů umí devět funkcí, má chladicí ventilátor a dvířka s trojitým sklem. Vaření a pečení usnadňují analogové elektronické hodiny s diodovým LED zobrazením a programátorem. Retro sporák se vyrábí v několika barevných provedeních: v krémovém, antracitovém, netradičních vínovém i tmavě zeleném a také v klasickém stříbrném. O tom, že co je módní, nebývá levné, svědčí cena téměř 60 tisíc korun.
Popisek: Retro sporák Opera ve vínovém provedení

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít