Paklík s kuráží

25. ledna 2008, 16:50 - Čestmír Klos
25. ledna 2008, 16:50

Kde se v bruselských byrokratech bere taková odvaha?

Ještě nikdo neosvětlil, kde se v posmívaných bruselských byrokratech bere odvaha předkládat ke schválení tak progresivní dokumenty, že rozčertí půlku Evropy. A to všechno s vírou, že divoká diskuse, která nastane, nakonec povede k navrženému cíli. A ten není malý! Zvýšení podílu energetické soběstačnosti pomocí obnovitelných zdrojů a ruku v ruce zmenšení emisí skleníkových plynů.
Největší odvahou bylo zapudit vlastní přídělový systém emisních povolenek, který zůstal za očekáváními, a postupně jej nahrazovat aukcemi. Průmyslníky to rozdráždilo, avšak experti z oboru oceňují, že se povolenky stanou opravdovým ekonomickým nástrojem. Do ceny elektřiny pro spotřebitele jsou už povolenky stejně dávno započítávány, přestože na začátku byly takřka všechny zadarmo. A jestliže zdražení přivodí investice do zlepšení životního prostředí, spotřebitel je snáz pochopí než ta, která byla výsledkem kalkulací takřka monopolního výrobce elektřiny.
Nový systém má zprostit povinnosti povolenkového řízení menší podniky, u nichž se sledování emisí tímto způsobem ukázalo neefektivní. Naopak budou do systému zahrnuti výrobci čpavku či hliníku a emisní obchodování se bude týkat už nejen oxidu uhličitého, ale i dalších skleníkových plynů. Peníze z prodaných povolenek skončí ve státních pokladnách a nejméně pětina z nich bude muset být použita na podporu ekologických projektů. Státům se přitom otevřou ruce, u malých podniků budou moci dotovat až 80 procent nákladů, a bude-li vyhlášeno výběrové řízení, dokonce i sto procent.
Měly by se hledat cesty i proti vývozu „špinavého uhlíku“ do třetích zemí tím, že se i dovozy do Evropy zatíží povinným nákupem povolenek nebo zavedením cel. A naopak, systém má umožnit a zvýhodnit vývoz čistých technologií. Jestliže země, jako třeba Čína, začnou radikálně omezovat emise - a k systému přistoupí i trucující USA -, komisaři ještě přitvrdí a navrhnou redukci z dvaceti na 30 procent. Systematičtí odvážlivci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít