Pády rychlostí zvuku

14. dubna 2010, 11:58 - Martin Rychlík
14. dubna 2010, 11:58

Rakušan Baumgartner prý letos seskočí z výšky 36,5 kilometru

Je to magor! Ne, to není urážka ani nadávka, nýbrž objektivní hodnocení, které vysloví takřka každý, kdo se seznámí s nejnovějšími plány Felixe Baumgartnera. Včetně vás. Rakouský odvážlivec, jenž v úterý 20. dubna oslaví čtyřicátiny, chce během letošního léta posunout člověka do stratosférických výšin. Doslova. Chlapík s tváří a postavou hollywoodského idolu již proslul nejedním ztřeštěným kouskem. Patří k nejlepším světovým „base-jumperům“ čili skokanům z výškových budov a staveb, což doložil i seskokem ze sochy Ježíše Krista v Rio de Janeiru, nebo z horských mostů. Za pomoci karbonového křídla přeletěl kanál La Manche.
Ale nový úkol vše zastiňuje: Baumgartner vystoupá ve speciální kapsli zavěšené k balonu do výšky 36 567 metrů nad Zemí, odkud – vybaven hi-tech tlakovým skafandrem – vyskočí. Při nejdelším volném pádu v dějinách by měl jako první člověk mimo letoun překonat rychlost zvuku (tedy více než 1100 kilometrů v hodině). „Člověk už byl na všech horských vrcholech, překonal Atlantik… Ale nikdo na vlastní pěst nepřekonal rychlost zvuku. To je největší výzva. A já ji chci přežít,“ říká. Týmy vědců a techniků mu v tom mají pomoci. Zvládnou to?

Půlstoletý rekord na spadnutí Před padesáti lety, v době vesmírných závodů mezi USA a SSSR, se podobný kousek povedl Američanu Josephu Kittingerovi. Dne 16. srpna 1960 vystoupal balon Excelsior III do výšky 31 330 metrů. „Viděl jsem mraky hluboko pod sebou a kdesi v dáli opar na obzoru. Naposledy jsem se rozhlédl, zašeptal modlitbu, zapnul kameru a vyskočil… Ze začátku jsem vůbec necítil, že padám, protože můj zrak se neměl oč chytit. Měl jsem dojem, že zůstávám zavěšen v prostoru. Až poté, co jsem pohlédl vzhůru, jsem uviděl balon vzdalující se obrovskou rychlostí. V tu chvíli mi bylo jasné, že padám k Zemi,“ vzpomíná plukovník ve výslužbě. Kittinger přežil. Jeho vyzyvatelé už takové štěstí neměli. Výškový rekord platí dodnes. „Mnozí se jej pokoušeli překonat… Věřím, že se to povede právě Felixovi. Přeju mu to,“ říká Kittinger.
Baumgartner se s legendárním veteránem Kittingerem seznámil před třemi lety, kdy spolu začali pracovat na projektu Red Bull Stratos. Spolu s vědci z NASA a s inženýry amerického vojenského letectva vyvíjejí speciální, héliem plněný balon i skafandr, jenž by umožnil solidní pohyblivost. A hlavně přežití v drsných podmínkách, kde je řídký vzduch a kde jsou extrémně nízké teploty i nízký tlak. „Budoucí vesmírné projekty potřebují najít cesty, jak v případě nouze opustit loď i ve velké výšce. Naše akce by mohla pomoci,“ hledá vědecký přínos Baumgartner, jenž v žertu tvrdí, že už ve skafandru umí jíst i zpívat. Při svém pádu se však nebude moci ani zaklonit, aby se podíval, zda se mu padák otevřel – proto má na rukavicích připevněna i odrazová zrcátka. Pakliže seskok „Nebojácného Felixe“ nad Severní Amerikou vyjde, překoná hned čtyři světová NEJ: vykoná nejdelší volný pád, vyskočí z nejvyšší výšky vůbec, zaznamená rychlostní rekord lidského těla i výškový rekord pro člověka letícího balonem.

Pokusný králík jménem Felix? Se smrtí však hraje riskantní ruletu. Ne že, by na to nebyl zvyklý, ale nyní může přestřelit. Pokud neudrží při pádu doporučenou pozici, může se roztočit a ztratit kontrolu. A ani výzkumníci přesně nevědí, co se s tělem bude dít, až jeho části překonají zvukovou bariéru a jiné ještě ne. Může dojít k potrhání orgánů? Mdlobám? Krvácení? „Jediný způsob, jak to zjistit, je prostě skočit,“ říká fatalisticky Baumgartner. Historie pamatuje případ amerického pilota Billa Weavera, jenž musel roku 1966 při havárii letounu SR-71 Blackbird opustit kabinu v rychlosti 3,17 Machu! Proud vzduchu jej – aniž se vůbec stihl katapultovat – vyrval ze sedačky tak, že ihned ztratil vědomí. Probral se až dlouho poté pod vrchlíkem padáku, který se automaticky otevřel. Podobně bude vybaven i rakouský „sportovec“, jehož i při dosažené výšce 36,5 kilometru nelze považovat za kosmonauta či astronauta. Uznávaná hranice vesmíru totiž dle pravidel Mezinárodní letecké federace činí sto kilometrů.

Space-diving pro miliardáře Ale ani to prý není nepřekonatelná meta. „Myslím, že Red Bull Stratos by mohl být velkou inspirací pro mladší generace. Felix je podobným průkopníkem, jakými kdysi byli první kosmonauti,“ říká Jonathan Clark, který působil jako lékař na šesti vesmírných misích raketoplánů. Právě on společně s Rickem Tumlinsonem založili projekt Orbital Outfitters, který s firmami jako DuPont pracuje na odolných materiálech, nových skafandrech, a výhledově počítá též s jakýmsi „kosmošutismem“. Ano, skoky z vesmíru na Zemi! Budoucí „space-diveři“, jak jsou adepti nazýváni, by pak byli v nadmořské výšce sto kilometrů dobře chráněni před teplotami minus 90 stupňů Celsia a jejich výbava by umožnila i přežití předpokládaných rychlostí pádu až čtyř Machů (přes 4000 km/h). Adrenalinový zážitek, jak se patří. A ideálně rozjetý byznysplán pro znuděné miliardáře. Volný pád z kosmu by trval ani ne deset minut; Baumgartner se má prý letos „spokojit“ s délkou necelých šesti.

Chvíle, kdy není cesty zpět Bylo mu šestnáct, když prvně seskočil padákem. Bude mu čtyřicet, až proletí stratosférou. V kulminačním bodě má jeho tělo dosáhnout rychlosti 361 metrů za sekundu. Číslo zhola nepředstavitelné. „Tohle je opravdu skok do neznáma. Nikdo přesně neví, co s lidským tělem udělá přechod na nadzvukovou rychlost. Nikdo nedokáže určit, jaké to bude ve stratosféře. Vím jen, že tam budu sám a všude kolem bude tma,“ uvědomuje si Baumgartner. A nejste, milý pane, šílenec? „Nejsem hledač vzrušení, za něhož mne lidé považují. Neriskuji, ale mám rád dobrodružství. Patřím zkrátka k těm lidem, kteří chtějí být někde a v něčem úplně první,“ vypráví charismatický Felix. V souladu se svým křestním jménem bude brzy potřebovat i řádný kus štěstí: „Nebojím se, že selže balon, kapsle, skafandr nebo padák. Obávám se toho volného pádu v neznámých podmínkách. Jak vylezete ven, už nebude cesty zpět.“

***
Nálepka: http://www.redbullstratos.com/

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít