Padne další rekord?

28. srpna 2009, 15:04 - David Kasl
28. srpna 2009, 15:04

EURO light

Když v roce 2006 dražil oštěpař Jan Železný svoje „nádobíčko“ z poslední sezony své profesionální sportovní kariéry, utržil za oštěp, dres a pár treter ze speciální sady po sobě pojmenované 58 tisíc korun. Získali je atleti v Mladé Boleslavi, kde světový rekordman zahájil kariéru.
Až se budou 2. října dražit v New Yorku bicykly Lance Armstronga, půjde určitě o jiné sumy. A zcela jistě i o jinačí show.
Lance Armstrong, člověk, který porazil rakovinu a poté sedmkrát za sebou zvítězil v Tour de France, nejnáročnějším etapovém závodě na světě, se letos po čtyřech letech vrátil do sedla. Respektive do sedel několika speciálů americké značky Trek. A protože Lance není obyčejný člověk (nejen pro svou nadměrnou vitální kapacitu plic), ani kola, na kterých letos absolvoval Giro d’Italia a Tour de France, nemohla být ledajaká.
Všech šest originálních modelů z edice Stages bylo vyrobeno ručně v americkém městě Waterloo a je označeno dvěma číslicemi: 1274 a 27,5. První označuje počet dní, které Lance strávil v „cyklistickém důchodu“ před letošním návratem. Druhá znamená počet rakovinou postižených lidí (v milionech), kteří během oněch 1274 dní na zákeřnou chorobu zemřeli.
Aby toho nebylo málo, o design kol se postarali světoznámí umělci. Například návrhář Brian Donnelley, známý jako KAWS, vyzdobil kolo zuby, jež symbolizují Armstronga hltajícího silnici. Černý časovkářský speciál Equinox TTX pokryl americký umělec Kenny Scharf obrazci, jež symbolizují letící hvězdy. Japonský popartový umělec Yoshitomo Nara se nechal při malování inspirovat pro změnu dětským příběhem.
A pak je tu model, na kterém Armstrong absolvoval poslední etapu letošní Tour de France. Bílý rám pokrytý desítkami motýlů od Damiena Hirsta. Spojí-li se žijící cyklistická legenda s nejúspěšnějším žijícím umělcem současnosti, jehož díla lámou v aukcích veškeré rekordy, máme se v říjnu na co těšit. Respektive nadace Livestrong pomáhající lidem s rakovinou, kterou Armstrong v roce 1997 založil a na jejíž konto výtěžek poputuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít