Padesátimilionový úplatek?

13. června 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
13. června 2005, 00:00

VODOVODY A KANALIZACE Policie obvinila vlastníky malé poradenské společnosti, že od vodárenských gigantů Veolia a Penta žádali padesátimilionový úplatek. Pokud vinu prokáže, hrozí jim až osm let vězení. Taková kauza tady ještě nebyla.

Novotný nepopírá, že jeho firma vlastní akcie některých vodárenských podniků.  foto: Tomáš Novák/Euro

VODOVODY A KANALIZACE Policie obvinila vlastníky malé poradenské společnosti, že od vodárenských gigantů Veolia a Penta žádali padesátimilionový úplatek. Pokud vinu prokáže, hrozí jim až osm let vězení. Taková kauza tady ještě nebyla. Policie stíhá podnikatele z poradenské firmy Compas Capital Consult (CCC) za to, že požadovali padesátimilionový úplatek. Na začátku minulého týdne o tom informoval Pavel Hanták z policejního prezidia. Spolumajitelé a jednatelé firmy CCC Radek Novotný a Tomáš Juříček měli úplatek žádat v létě roku 2003 od dvou velkých firem, které podnikají v českém vodárenském byznysu -konkrétně od Veolie Water a Penty. Požadavek měli vyslovit z pozice svého členství v mezirezortní, tedy „státní“ komisi, jež se zabývala přípravou analýzy vlastnických vztahů v českých podnicích vodovodů a kanalizací. Kromě nich policie vyšetřuje také jejich spolupracovníka, právníka Adama Rakovského. Kriminalisté se začali případem zabývat až letos, na základě trestního oznámení. K obvinění sdělili pouze to, že tři členové komise nabídli dvěma pražským firmám, že vypracují v rámci komise doporučení, které je zvýhodní na trhu. Za to požadovali padesát milionů v cenných papírech několika vodárenských společností. Tím si chtěli podle Hantáka zajistit, aby úplatek budil dojem legálního obchodu. KOMISE BEZ VÝSLEDKU

„Obvinění pánové po nás chtěli, abychom za nadhodnocenou cenu koupili akcie vodárenských společností, které měli k dispozici. Za to nám slibovali, že zajistí hladký průběh aktivit naší firmy ve vodárenství,“ uvedl pro Hospodářské noviny projektový manažer Penty Zdeněk Kubát.

Novotný nepopírá, že jeho firma vlastní akcie některých vodárenských podniků. Koupila je proto, aby se dostala k podrobným údajům o hospodaření těchto firem. Upozorňuje však, že ze své pozice v komisi zřízené při ministerstvu financí těžko mohla něco ovlivnit. Také mluvčí ministerstva Marek Zeman potvrdil, že přizvaní konzultanti neměli rozhodovací pravomoci ani možnost prosazovat své zájmy. Z komise odešli už před ukončením její činnosti, a to na základě upozornění, že jde o soukromé podnikatele v daném oboru, a tím o střet zájmů. Novotný ale uvádí, že se členství v komisi vzdal sám: poté, co mu shořelo auto a před domem ho napadli neznámí útočníci.

Mezirezortní komise vznikla v květnu 2003. Pro české vlastníky vodárenských firem, tedy hlavně města a obce, měla připravit doporučení, jak mají postupovat při prodeji akcií nebo vyjednávání se strategickými partnery. Výsledkem měl být vlastnický model, který by byl dostatečně transparentní a umožnil českým vodárenským podnikům čerpat dotace z Evropské unie. Výstup z práce komise nicméně vyzněl do ztracena - vláda její zprávu nepřijala.

Návrhy firmy CCC šly proti Veolii, která tehdy skupovala vlastnická práva od obcí. Není jasné, jak křížily plány Pentě. Tato původně finanční skupina se sice stala vlastníkem Severomoravských vodovodů a kanalizací, ale hned od začátku v nich měla neohrozitelné postavení - více než devadesátiprocentní podíl.

DVOULETÉ ZPOŽDĚNÍ Jednatelé a spolumajitelé firmy CCC Radek Novotný a Tomáš Juříček považují nynější obvinění za účelové a přesně načasované. Tvrdí, že žádný úplatek nikdy nežádali a upozorňují, že informace o jejich údajném „korupčním“ chování pronikla na veřejnost těsně před valnými hromadami vodárenských podniků, v nichž Veolia prosadila nebo prosazuje své zájmy. Jde o VaK Zlín, Vodárny KladnoMělník a VaK Hradec Králové. „Zveřejnění té informace nemělo jiný cíl než ten, abychom my a naše výpočty byli zdiskreditováni před drobnými vlastníky těchto vodárenských podniků,“ řekl Profitu Radek Novotný. Zástupci Veolie naopak tvrdí, že s trestním oznámením dlouho váhali. „Je to vážná věc, měli jsme strach se do toho vůbec pouštět. Ale vzhledem k tomu, že nátlakové akce CCC pokračovaly, už nebyla jiná cesta,“ uvedl pro deník HN Jan Dáňa z advokátní kanceláře, která zastupuje firmu Veolia Water. NA ŘADĚ JE HRADEC**

Novotný koncem května rozesílal údaje o hospodaření zmíněných podniků VaK novinářům a potvrdil, že je dostala i menší města. Valná hromada VaK Zlín proběhla minulou středu, Vodárny Kladno-Mělník ji měly ve čtvrtek. Oba podniky už Veolia ovládla a prosadila v nich přechod na provozní model s nájemní smlouvou. Původní vodárenský podnik se při něm rozdělí na vlastnickou a provozní část: Majetek - tedy vodovodní a kanalizační sítě - zůstane obcím, ale dodávky vody, čištění odpadních vod a fakturaci vodného a stočného zajišťuje na základě smlouvy odborná firma. Ve Zlíně i ve Vodárnách KladnoMělník je to prostřednictvím svých dceřiných firem Veolia.

V Hradci Králové, kde vyhrála tendr vloni, se bude 22. června o tomto rozdělení a třicetiletém pronájmu teprve hlasovat. I když vstup Veolie už schválilo zastupitelstvo Hradce Králové a Chlumce nad Cidlinou, jejich hlasy nestačí. Zmíněná města vlastní dohromady zhruba 65 procent akcií, ke schválení potřebují minimálně 75 procent. „Pochopitelně se jim nelíbí, že upozorňujeme, jak je tento model pro obce nevýhodný,“ připouští Novotný. Vodárny KladnoMělník podle něho po přechodu na provozní model vykázaly poprvé za dobu své existence ztrátu. „Jen říkáme, že to matematicky nějak nesedí. Vodárny, které za deset let předtím vytvořily téměř devadesát milionů zisku, vykázaly vloni ztrátu 110 milionů korun,“ vysvětluje Novotný.

Policie ho stíhá kvůli podezření „z přijímání úplatku spáchaného formou spolupachatelství“. Pokud by to prokázala, hrozí jemu i dalším dvěma obviněným až osmiletý trest. Novotný ale věří, že se to nestane. „Obvinění je tak absurdní, že doufám, že se nakonec obrátí proti těm, kteří s ním přišli,“ sdělil týdeníku Profit. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít