Padesát na padesát

23. května 2012, 17:17 - Tomáš Plhoň
23. května 2012, 17:17

Řecko

Ratingová agentura Moody’s minulý týden prudce snížila rating řeckého vládního dluhu, a to hned o tři úrovně. V případě, že už se v tom stejně jako většina komentátorů ztrácíte – tentokrát klesly řecké dluhopisy až k ratingu Caa1, který se nachází na úrovni té nejnižší spekulativní žumpy.
Pro představu, stejné hodnocení dluhu má například komunistická Kuba, přičemž historicky došla téměř polovina států s tímto ratingem nakonec k bankrotu. Šance, že Řecko nakonec bude muset restrukturalizovat svůj dluh, je tedy teoreticky padesát na padesát. I když poprask kolem snižování ratingu už dnes málokoho zvedne ze židle, ve skutečnosti se zdá být šance na řecký bankrot odpovídající, ne-li ještě mnohem větší. Zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a MMF sice zrovna v těchto dnech v Aténách jednají o nové půjčce ve výši dvanácti miliard, dírou v peloponéské loďce ale protéká příliš mnoho vody a táhne ji ke dnu. Například Martin Wolf z deníku Financial Times si všímá, že v Řecku (stejně jako v jiných jihoevropských zemích a v Irsku) už v podstatě začal pomalý run na banky, který v tuto chvíli financují centrální banky stabilních zemí. Svou myšlenku vysvětluje na příkladu, v němž si řecká centrální banka půjčí peníze od té německé, aby je pak rozdělila mezi řecké privátní finanční domy, kterým se mezitím podlamují kolena úbytkem klientů.
Částečně se tím vysvětluje, proč je německá politická reprezentace stále tak ochotná udržovat Řeky na kapačkách. Nejenže německé banky drží obrovské pozice v řeckých dluhopisech, ale svou úlohu sehráli i centrální bankéři (viz graf). Přitom konkrétně Němci si berou své peníze zpět i s úroky. V privatizaci, kterou Atény spustily za účelem získání více zdrojů do státní kasy, je právě Německo velmi úspěšné. Deutsche Telekom například získá podíl v největším řeckém telefonním operátorovi.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít