Padesát miliard asi vyletí z okna

03. února 2012, 19:10 - Petr Kolář
03. února 2012, 19:10

Ministerstvo školství

Evropská komise Česku pohrozila, že zastaví proplácení celého operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Česko mělo z Bruselu za období 2007 až 2013 vyčerpat v rámci operačního programu ministerstva školství Vzdělávání pro konkurenceschopnost celkem 53 miliard korun. Možná ale dostane desetinásobně méně. Podle informací týdeníku Euro Evropská komise upozornila předminulý týden na možnost neproplacení celého programu úředníky českého zastoupení při Evropské unii. Jeho zaměstnanci pak o věci informovali úřad vlády Petra Nečase. „Využití finančních zdrojů tohoto programu je ohroženo. Komise nám vytýká nedostatečné čerpání, výběr projektů, nedostatky ve výběrových řízeních a nedostatečnou kontrolu auditorů. Problémem je i časté střídání úředníků pověřených administrací programu,“ potvrdila týdeníku Euro česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.
„Zastavení opravdu hrozí. Ministerstvo školství nyní musí vyvinout maximální úsilí, aby se vše vyřešilo,“ připustil pro Lidové noviny premiér Petr Nečas. Podle zdroje týdeníku Euro blízkého premiérovi má ale Nečas tendence ministra školství Josefa Dobeše nadále hájit a odvolat ho se nyní nechystá. Jde prý „o problémy, které začaly ještě před vznikem vlády a Dobešovým nástupem na ministerstvo“.
Sám ministr Dobeš minulý týden tvrdil, že o pohrůžce Evropské komise zastavením proplacení celého mnohamiliardového programu nic neví. „O žádné takové zprávě nevím. Tento program prochází od samého počátku velikými porodními bolestmi a já říkám: Jsem schopen ho vyčerpat,“ řekl týdeníku Euro. Ještě krátce předtím přitom sám od sebe o problémech hovořil. Vinil z nich ale především představitele TOP 09, kteří požadují jeho konec na ministerstvu. „Teď mám drobnou komplikaci, že přišla kontrola za léta 2007 až 2011. Já si myslím, že se dá poměrně snadno vyřešit. Ale nesmí tu probíhat pnutí v koalici a zpochybňování ze strany koaličních stran. Protože Brusel nepochybně monitoruje náš tisk, a jestliže v koalici nepanuje shoda, je to pro mě další velký problém,“ konstatoval ministr školství.
Z celkových 53 miliard korun v rámci programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost je přitom ohrožena drtivá většina. Jistotu, že o dotace už nemohou přijít, mají jen ty projekty, které Brusel certifikoval. A těch bylo k letošnímu 4. lednu 7,9 procenta, pouhé 4,2 miliardy.

Dobeš: Hlavně to chce koaliční klid

Varování z Bruselu bylo minulý pátek dopoledne jedním z témat Dobešovy schůzky s premiérem Nečasem mezi čtyřma očima. Josef Dobeš po ní tvrdil, že během hovoru ve sněmovně ani jednou nezazněla slova rezignace či odvolání. „Ne, ne, nic takového,“ komentoval setkání s Nečasem.
Po Dobešově konci v úřadě ale volá jak opozice, tak opakovaně představitelé TOP 09, jako například Petr Gazdík. Socialisté dokonce chtějí svolat na tento týden mimořádnou schůzi sněmovny, v čemž jim ovšem koalice nejspíše nevyhoví. Ministr Dobeš stejně jako premiér Nečas ale dokola hovoří o tom, že chyby vznikly před zrodem současného kabinetu a Dobešovým nástupem na ministerstvo. „My jsme část těch peněz už vyčerpali a každý měsíc poměrně plníme limit, kdy se ukazuje, že to do roku 2013 vyčerpáme. Měsíc co měsíc nad námi leží tato kontrola a my ji plníme. Někdy se až divím, že to zvládáme. Ten poločas, po kterém jsem to zdědil, byl tristní,“ uvedl Dobeš. „Je jen třeba odstranit chyby zmiňované v auditu, které nejsou fatální. A musí být jednota v koalici,“ dodal sebevědomě.
Podle lidí dobře obeznámených se situací na příslušném úseku Evropské komise ale může být situace ohledně proplácení peněz z dlouhodobě kritizovaného programu Vzdělání pro konkurenceschopnost mnohem vážnější, než se Dobeš snaží líčit. Pravdou sice je, že problémy se hromadily již před vznikem nynější koaliční vlády, v průběhu Dobešova působení na ministerstvu ale značně nabobtnaly. Někteří znalci poměrů hovoří pod příslibem anonymity o tom, že jsou v Bruselu na Dobeše už téměř alergičtí. A to nejen proto, že s nimi nedostatečně komunikuje, ale především kvůli pochybnosti předkládaných projektů.
Příkladem může být nebývale ostrý dopis bez obvyklých diplomatických frází, jímž předminulý týden zástupce Evropské komise Aurelio Cecilio Dobešovi vysvětloval, proč komise nechce zaplatit 1,2 miliardy korun z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost za projekty OKNO (550 milionů) a SPORT (650 milionů). „Návrhy na další projekty se objevují znenadání, bez předchozího odůvodnění. Většina z nich je zaměřena na tvorbu webových portálů za desítky nebo stovky milionů. Toto komisi vede k vážným pochybnostem, zda je tu skutečně záměr dělat systematické změny, které jsou opravdu potřebné pro modernizaci českého vzdělávacího systému,“ napsal Cecilio v dopise, ze kterého minulý týden citovala tuzemská média. Podle Lidových novin komisi například vadí, že když v září Dobešovi zkritizovala projekt Cesta ke konkurenceschopnosti občana ve společnosti a doporučila jeho přepracování, ministerstvo nic nevylepšovalo. Namísto toho ministerstvo do Bruselu odeslalo narychlo sepsané programy OKNO a SPORT. Jak psal týdeník Euro na začátku ledna, podstatou programu OKNO jsou inzeráty do vybraných médií. U projektu SPORT šlo zase především o analýzy a televizní spoty. Podle komise bylo právě to „jednoduše neakceptovatelné“. „Zaznamenali jsme spekulace českých médií, že je možné, že by mohlo dojít ke zneužití financí Evropských strukturálních fondů pro lepší komunikaci s médii ve spojitosti s podzimními krajskými volbami,“ napsal Cecilio. Josef Dobeš program SPORT po zveřejnění dopisu Aurelia Cecilia zrušil.
Také český člen evropského monitorovacího výboru operačního programu technická pomoc (OPTP) Ivo Kaplán na základě znalosti tamního prostředí tvrdí, že je třeba brát varování z Bruselu vážně. „Evropská komise takové kroky dělá velmi zřídka. Navíc v situaci, kdy už bývá pět minut po dvanácté, nikoli před dvanáctou. Některé odesílané programy jsou v přímém protikladu k tomu, na co Evropská komise peníze poskytuje,“ řekl týdeníku Euro. Kaplán rovněž odmítá, že by sankce od Bruselu hrozily výhradně za chyby v minulosti, jak namítá Dobeš. „Pravdou je, že problémy vznikly v samotném nastavení v letech 2005 až 2006. Od roku 2007 se situace minimálně nezhoršovala. Od roku 2010 ale dochází spíše ke skluzu a navazování na neumětelství z let 2005 až 2006,“ míní Kaplán.

Pověřený mluvčí

Nejen týdeník Euro by si pomalu mohl založit pravidelnou rubriku Potíže ministra školství Dobeše za uplynulý týden. Kromě fatální hrozby ztráty desítek miliard ministr v uplynulých dnech „zabodoval“ i novým, v pořadí už třetím šéfem tiskového odboru. Tím se stal novinář a radní Českého rozhlasu Antonín Zelenka. On i Josef Dobeš si okamžitě vysloužili kritiku, že jde nejen o jasný střet zájmů, ale přímo o porušení zákona. Zelenka totiž jako člen rozhlasové rady nesmí působit ve veřejné správě.
Ministr Dobeš si s tím ale hlavu neláme. „Je to člověk, který je od 1. února pověřený. Jen pověřený. A jak mám zprávy z legislativy, není to v konfliktu, když je člověk jen pověřený. To není na léta, na dlouhé měsíce. To je prostě pověření,“ vysvětlil svůj pohled týdeníku Euro.
Josef Dobeš již dříve prohlásil, že pokud do dubna čerpání peněz z EU uspokojivě neurovná, odstoupí. Místopředsedkyně sněmovny a strany Věci veřejné Kateřina Klasnová minulý pátek připustila, že pokud Dobeš svůj slib nedodrží, strana ho může z vlády odvolat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily…
Kvíz na pátek: Poznáte součástky auta jen podle obrázku?
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou. Vypadá hodně dobře
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít