Article, show

Padělků českého umění přibývá

12. července 2011, 09:40 - Jan Stuchlík
12. července 2011, 09:40

Až třetina obrazů českých meziválečných autorů na trhu jsou falzifikáty. Padělatelům nahrává i právní úprava působnosti soudních znalců.

Foto: Profimedia.cz

Zrod padělaného obrazu může být velmi jednoduchý. Začíná to inzerátem, že někdo vykoupí například z pozůstalosti obrazy neznámých autorů. Ty pak protřídí, a když se některý nápadně podobá stylu, jakým tvořil třeba významný meziválečný umělec, do rohu doplní jeho falešný podpis. Pak už stačí jen najít důvěřivého kupce, který bude nadšen, jak levně koupil obraz slavného mistra. Jindy si padělatel najde soudního znalce, který mu zhotoví posudek o pravosti díla. S ním se obraz prodá snadno.

Podle některých odhadů se v českých sbírkách vyskytuje až třetina padělaných obrazů z doby české moderny, o niž je mezi sběrateli největší zájem. „Hrozným způsobem to degraduje trh i sbírky. Představte si třeba situaci, že několik dědiců takovou sbírku zdědí a rozdělí si ji. Až za čas jeden z nich zjistí, že jeho obrazy jsou falešné. Co to asi v rodině způsobí?“ klade řečnickou otázku Zdeněk Novák z občanského sdružení Falzum Stop, které se snaží bojovat za očištění trhu s uměním.

Potíž je v tom, že české zákony kupce umění příliš nechrání. Pokud se spolehne jen na znalecké posudky, které stvrzují pravost díla, odškodnění se nedočká. Odpovědnost soudních znalců za špatné posudky zatím chybí. Ministerstvo spravedlnosti to chce změnit. Vláda už schválila takzvanou kárnou novelu zákona o znalcích a tlumočnících, která umožní udělit znalci za špatný posudek pokutu až 100 tisíc korun a vyškrtnout ho ze seznamu odborníků. „Setkali jsme se třeba s případem, že na obraz byly tři znalecké posudky, které tvrdily, že jde o originál, ale ve skutečnosti to bylo falzum,“ popisuje situaci Novák.

Kupující se může bránit tím, že si buď ještě před koupí vyžádá odbornou expertízu, nebo si ji nechá udělat po převzetí obrazu. Rentgenový snímek, který spolehlivě prokáže obraz se zfalšovaným podpisem, přijde na pět tisíc korun. Náročnější posudek, který spočívá v chemickém rozboru barev a plátna a snímcích v rentgenovém a infračerveném spektru, stojí

20 až 30 tisíc korun. Takové analýzy dělá například Národní galerie či Kriminalistický ústav. Pokud kupec zjistí, že obraz je padělaný, může ho prodávajícímu nebo aukčnímu domu vrátit. U soukromého prodeje to je možné udělat do dvou let, u dražby do tří měsíců.

U dražšího obrazu známého autora má smysl si vyžádat i posudek kunsthistorika, který sice nemá razítko soudního znalce, ale na daného umělce se specializuje. Ten zpravidla ví, kde se jeho díla nacházejí, a dokáže říct, že daný obraz má ve sbírce určitá galerie či osoba, která ho určitě neprodává. „Nicméně platí, že na seriózním trhu je obraz významného autora bez posudku konkrétního kunsthistorika-specialisty neprodejný,“ dodává Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art+.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít