Padají rekordy! Ale záporné

15. srpna 2008, 17:22 - Kateřina Menzelová
15. srpna 2008, 17:22

Akcie Orka i ECM letos ztratily už více než šedesát procent

Ocitly se na historickém minimu. Pokolikáté už během letošního roku? Zprávy z pražské burzy týkající se propadů akcií developerských společností Orco a ECM mění statistiky téměř každý týden. Oba tituly jsou co do velikosti ročních odpisů jasnými burzovními favority. Jak vyplývá z údajů České spořitelny, akcie Orka ztratily od začátku letošního roku přes sedmdesát tři procent ze své hodnoty, papíry ECM více než šedesát procent. Krok s realitními firmami „drží“ na pražské burze pouze AAA Auto. Akcie autobazarů letos utrpěly více než šedesátiprocentní pokles.

Špatné zprávy Developerské firmy se potýkají s negativní náladou investorů. Podle zprávy mezinárodní poradenské společnosti CB Richards Ellis investice na českém realitním trhu v prvním pololetí propadly o 68 procent na 510 milionů eur. Trh s kancelářskými prostorami, což je dominantní segment, poklesl o 42 procent na 354 milionů eur. Výnosnost nemovitostí pozvolna roste, což má nepříznivý vliv na jejich ocenění. I proto lze v nejbližší době očekávat, že aktivita na realitním trhu zůstane slabá. Navíc banky zpřísnily podmínky úvěrování realitních projektů a klesají zisky z nájemného kvůli posilující koruně. Vedení společnosti Orco přiznalo, že tato skutečnost zpomalí další expanzi firmy.
Překonat těžkosti s financováním chce developer navýšením vlastního kapitálu, což již v minulosti provedl dvakrát. Během příštích dvou let by firma vydáním až dvou milionů nových akcií mohla získat přes 50 milionů eur. Kolik peněz nakonec z emise získá, bude záviset na aktuální tržní ceně cenných papírů. Ta nyní osciluje kolem 560 korun, přitom v říjnu loňského roku se za jeden cenný papír platilo více než 3100 korun. Uskutečnění emisního programu a jeho načasování závisí na rozhodnutí Orka. Minimální cena, za kterou budou nové akcie upisovány, bude prý maximálně sedm procent pod aktuální tržní cenou akcií. „Orco si tímto krokem vylepšuje přístup k financování v současných obtížnějších podmínkách na úvěrových trzích, což lze brát jako pozitivní skutečnost, ale na druhé straně případná realizace programu by vedla k určitému rozředění stávajících akcionářů,“ tvrdí analytik Patrik Vyroubal ze společnosti Atlantik FT. Ta zprávu nyní vnímá jako neutrální; neměla by mít tedy vliv na cenu akcií. „Domníváme se, že Orco patrně počká s postupnou realizací programu na vhodnější dobu, kdy cena akcie bude vyšší, čímž získá více finančních prostředků,“ vysvětluje Vyroubal.

Horší známky Orco před dvěma týdny oznámilo, že dokončilo prodej nemovitostí a projektů za 100 milionů eur, tedy asi za 2,4 miliardy korun. Jde například o polovinu budovy Luxembourg Plaza v Praze nebo o šedesát procent bytového projektu Otrada v Moskvě. Analytici České spořitelny se domnívají, že kvůli zhoršeným podmínkám financování bude muset Orco prodat nemovitosti až za 12 miliard korun. Agentura Moody's navíc snížila nedávno Orku již podruhé za krátkou dobu rating právě kvůli zhoršené finanční situaci na Caa1 z předchozích B3. „Kategorie Caa všeobecně znamená špatný standard a velmi vysoké úvěrové riziko,“ konstatoval analytik společnosti Patria Finance Robert Keller. Přesto se již někteří makléři domnívají, že nastala doba k nákupům akcií. Koupit papíry Orka doporučuje například Česká spořitelna.
Také akcie druhého developera, společnosti ECM, které jsou kótované na pražské burze, se netěší přízni investorů. Na rozdíl od Orka, jemuž byl snížen rating, nebyly o firmě zveřejněny prakticky žádné negativní informace. Cenu akcií táhne dolů obecně negativní postoj vůči realitním titulům. Akcie ECM se dostaly na své 52týdenní minimum v pátek 8. srpna. Jeden cenný papír stál 465 korun. Naopak 52týdenního maxima dosáhla akcie 13. srpna loňského roku, kdy se obchodovala za 1693 korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít