Oživovací úskoky

10. dubna 2013, 12:00 - Pavel Páral, Euro
10. dubna 2013, 12:00

Volby jsou sice až více než za rok, ale vláda chystá dárečky včas. Nutno říci, že některým voličům jsou to dárečky milé, nicméně pro budoucí vládu jsou v balíčku pěkní čertíci na péru.

Zrušení daně z dividend je tím méně komplikovaným a záludným případem. Měla být zrušena dávno. Slovenská zkušenost je dost přesvědčivá, že tento krok přináší nové investice a výrazně pomáhá k růstu dalších daňových příjmů, které dokážou kompenzovat ztrátu méně než deseti miliard z této daně. Opoziční levice sice bude křičet, že se zase pomáhá bohatým kapitalistům, ale argumentů, že to pomůže všem, se najde dostatek.

Tohle opatření ale doprovází opatření jiné, kvůli němuž by sociální demokraté vidící se jako rozhodující vládní strana měli protestovat z prostého pudu sebezáchovy. Zrychlení odpisů v první až třetí odpisové skupině, jak ho navrhuje ministerstvo financí, je velmi rozsáhlé. Možnost odepsat během jediného roku výpočetní techniku, automobily i další stroje a přístroje bude pro firmy opravdu atraktivní pobídkou k investicím. Vzhledem k tomu, že by mělo platit od poloviny letošního roku do konce roku 2014, však může mít dramatický dopad do výnosů korporátní daně z příjmu v roce 2015.

Letos má z této daně natéct zhruba 85 miliard do státního rozpočtu a další miliardy do rozpočtů měst a obcí. Zrychlení odpisů bude mít proto na veřejné finance výrazně vyšší dopad než zmíněné osvobození kapitálových výnosů od daní. Nová vláda ho pocítí v prvním roce svého působení a bude ji bolet, protože nastupovat k moci a zvyšovat rozpočtové deficity není ani trochu atraktivní politikou.

Protestovat proti tomu však půjde těžko. Mocná a funkční prorůstová pobídka se socialistům volajícím po silné ruce státu tlačící ekonomickou káru totiž hodně těžko kritizuje. Navíc to silně pocítí automobilový průmysl, který je až příliš dominantní hnací silou české ekonomiky a pro něž právě socialisté docela nedávno vymáhali nesmyslné šrotovné.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Kalouskův zázrak

Opencard na dráze

Princezna Koloběžka na Kypru


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít