Oživení v nedohlednu

09. září 2009, 17:19 - Jiří Vacek
09. září 2009, 17:19

Dle výzkumu CEEC Research české stavební firmy očekávají v roce 2009 horší výsledky

České stavební firmy předpokládají další propad odvětví a v důsledku toho i vlastních prodejů. Znatelně se zhoršila jejich důvěra ve vlastní vývoj. Ukazuje to na viditelný nárůst problémů, kterým musejí čelit. Stavební firmy uvádějí jako klíčový problém nedostatečnou poptávku. To se projevuje i v dalším poklesu vytížení jejich kapacit. Mají také do budoucna méně nasmlouvaných zakázek, což brání jejich potenciálnímu optimismu. V důsledku tohoto vývoje stavební firmy přehodnocují priority – prvořadé je dnes pro ně zvyšování efektivity. Tyto a další závěry vyplývají z červencové kvartální analýzy stavu a vývoje českého stavebnictví založené na rozhovorech s představiteli 73 velkých, středních a malých stavebních firem. Zpracoval ji CEEC Research ve spolupráci se společnostmi KPMG Česká republika a Ipsos Tambor.

Převládá pesimismus

Ještě letos v dubnu očekávaly stavební firmy pokles výkonu stavebnictví pro rok 2009 v průměru o tři procenta. V polovině července se však jejich očekávání podstatně zhoršila a předpokládají pokles až o jedenáct procent – před patnácti měsíci počítali respondenti pro dané období dokonce s růstem. Pokles stavebnictví v roce 2009 aktuálně očekává 90 procent respondentů. V dubnu to bylo jen 59 procent.
Na otázku o výhledu do budoucna odpovídají firmy opatrně a zdůrazňují značně omezené schopnosti předvídat vývoj po roce 2009. Předpověď do konce tohoto roku jim usnadňuje, že jeho část už mají za sebou a na některé další měsíce mají nasmlouvané zakázky z předchozích období. Z odpovědí respondentů vyplývá, že v letech 2010 a 2011 očekávají stále pokles. Již však jen mírný, pouze o jedno procento – v dubnu stavební firmy předpokládaly růst o tři procenta. Podíl firem očekávajících pokles českého stavebnictví v tomto období vzrostl z 24 na 36 procent.
Negativní vývoj odvětví přenášejí firmy i do dalšího snižování prodejních cílů. Z výsledků výzkumu vyplývá, že firmy snížily plánový růst prodejů v průměru o 2,8 procenta na aktuálně očekávaný pokles o 6,6 procenta. Čtvrtina firem předpokládá pokles prodejů dokonce o více než dvacet procent. Pro období 2010 až 2011 očekávají zatím stavební firmy mírný růst prodejů – o 1,5 procenta.

Tržní podíl a vytížení kapacit

Firmy byly také dotázány na očekávaný vývoj tržního podílu. Tedy zda očekávají, že se jim povede lépe než konkurenci. Přibližně čtvrtina firem nedokázala na tuto otázku odpovědět a odvolávala se na rychle se měnící podmínky na trhu a na neustálý pokles poptávky. Z dalších odpovědí vyplývá, že 55 procent respondentů předpokládá spíše pokles tržního podílu, 45 procent pak zlepšení pozice v roce 2009. O letech 2010 až 2011 se firmy vyjadřují výrazně pozitivněji – zlepšení tržního podílu uvádí 83 procent.
Vytížení kapacit stavebních firem dále pokleslo. V současné době mají kapacity vytížené v průměru z 82 procent. To je pokles o procentní bod za poslední tři měsíce. Je však třeba vzít v úvahu, že v době získávání dat (polovina července) bylo stavebnictví v hlavní sezoně. To by za standardních podmínek naopak mělo vést k podstatnému nárůstu vytížení kapacit oproti dubnu, kdy se uskutečnil předchozí výzkum. Největší pokles zaznamenávají firmy, které na tom byly dříve nejlépe – měly nejvyšší vytížení (horní čtvrtina). Naopak jisté zlepšení nastalo u firem, které měly nejnižší vytížení kapacit.

Zakázky a omezení v růstu

Stavební firmy potvrzují i snížení počtu měsíců, na které si do budoucna nasmlouvaly zakázky. Více než polovina stavebních firem, 56 procent, uvádí, že má méně zakázek než před rokem – v dubnu šlo o 33 procent. Přibližně třetina, 33 procent, odpověděla, že má stejně zakázek – v dubnu to bylo 55 procent. Pouze jedenáct procent respondentů potvrzuje více zakázek – v dubnu dvanáct procent. V průměru mají firmy nasmlouvané zakázky na šest měsíců dopředu – v dubnu to bylo sedm měsíců. Firmy, které mají zakázky nasmlouvané na nejkratší dobu, mírně posílily ze dvou na tři měsíce. Naopak firmy se zakázkami nasmlouvanými na nejdelší období ztratily nejvíce – pokles z deseti na sedm měsíců.
Všechny dotázané stavební firmy uvádějí, že jsou omezené v růstu. To je viditelný nárůst oproti 85 procentům v dubnu. Největším problémem je pro ně nedostatečná poptávka. Firmy uvádějí soukromou poptávku i poptávku financovanou z veřejných zdrojů. Rozdíl v podílech respondentů obou kategorií je pouze tři procenta – jde tedy o všeobecný nedostatek zakázek.

Další faktory

Mezi další faktory, které omezují růst stavebních firem a jež respondenti uváděli nejčastěji, patří byrokracie (požadavky státu, úřadů), vysoké náklady na práci, nedostatek prostředků k financování aktivit a tvrdá konkurence – ta byla od roku 2007 zmiňována stabilně jako nejčastější omezení. S odstupem následují komplikace způsobené zpřísněním podmínek při získávání úvěrů, složitý přístup k dotacím z Evropské unie, problémy s délkou splatnosti faktur, změna struktury v portfoliu zakázek – ubyly větší a firmy musejí usilovat i o menší – a tak dále.
Klíčovou prioritou pro 96 procent respondentů je zvýšení efektivity jejich firmy. Dalšími pak optimalizace financování a nákupních procesů, zkvalitnění výběru dodavatelů, plánování a projektový management a tak dále. Za nejméně prioritní uvádějí firmy akvizici jiné společnosti. Výsledky odhalily i zajímavou skutečnost – 52 procent respondentů uvádí, že během příštích dvanácti měsíců budou hledat strategického partnera pro další podnikání.

Box:
Central and East European Construction (CEEC) Research

Instituce CEEC Research provádí největší výzkum stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005. První výzkumy byly zpracovány v roce 2006 v České republice a Maďarsku. V roce 2007 pak v pěti zemích střední a východní Evropy – v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, na Ukrajině a v Estonsku. V roce 2008 byly uskutečněné výzkumy současně v deseti zemích střední a východní Evropy – ke zmíněným státům přibyly Polsko, Chorvatsko, Litva a Lotyšsko a Moskva (Rusko). Od roku 2009 navíc zahájil CEEC Research pravidelné čtvrtletní analýzy stavu a vývoje českého stavebnictví.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít