Oživení české ekonomiky přijde v roce 2010, musíme však tvrdě pracovat

10. září 2009, 11:49 - <a href="http://www.nasepenize.cz">NašePeníze.cz</a>
10. září 2009, 11:49

Hromadící se zprávy o oživení ekonomiky, které v posledních týdnech přichází především z Ameriky a ze zemí západní Evropy na špici s Německem a Francií, pozorně sledují také české firmy a jejich manažeři.

Autor: Profit

Téměř rok po nástupu finanční krize se tedy ptáme, nastane-li již brzy její konec i v České republice, anebo si na něj budeme muset ještě počkat. Výzkumná společnost SC&C se ptala českých manažerů, co si myslí o momentální situaci na trhu a kdy očekávají kýžené zotavení české ekonomiky. Průzkum se uskutečnil v létě 2009 a zúčastnilo se jej 131 manažerů.

Navzdory pozitivním signálům ze zahraničí průzkum potvrzuje, že situace na českém trhu stále stagnuje. 87% respondentů nepociťuje žádné zlepšení situace a vidí na českém trhu problémy. Pouze 10% manažerů pociťuje zlepšení a situaci vnímají optimisticky.

Slabá poptávka…

Z odpovědí na otázku, které faktory nejvíce škodí vývoji české ekonomiky vyplývá, že dotázaní manažeři za největší brzdu české ekonomiky považují slabou poptávku (53 %) a stíženou situaci malých a středních firem (52 %). Manažeři mohli zvolit maximálně 3 z 9 faktorů. K dalším faktorům, které negativně ovlivňují vývoj na českém trhu, patří nízká důvěra na trzích (33 %), vysoké daně (24 %), vysoké náklady na práci (21 %) a legislativní zábrany v podnikání (19 %).

Pomůže tvrdá práce všech…

Co se týče konkrétních kroků, jak se se současnou hospodářskou krizí vyrovnat, uvedla většina dotázaných zefektivnění a kontrolu procesů, „tvrdou“ práci na všech pozicích a investice do oblastí, které přinesou budoucí prospěch. Dle výpovědí respondentů by se firmy měly dále zaměřit na efektivní marketing, PR a brand image, což jim má kromě zviditelnění značky také napomoci v navazování nových obchodních vztahů.

„Pokračování zavádění nejmodernějších technologií, které nám výhledově zajistí snížení nákladů, považujeme za zásadní i v momentální ekonomické situaci“, říká Jiří Kárník, výkonný ředitel distribuční firmy JVM Computers. Jan Řehák, ředitel SPSS CR, k tomu dodává: „Kontrola procesů uvnitř firem se ukázala a ukazuje jako účinný lék, který dokáže hospodaření firem ozdravit. Také bychom neměli opomíjet investice do udržení kvalifikace zaměstnanců a s tím související implementace a používání nejmodernějších technologií, které jsou zárukou pro úspěšný rozvoj firem.“

Rok 2010 přinese oživení…

Na otázku, kdy se dá očekávat obrat ve vývoji ekonomiky, odpovědělo 52% dotázaných manažerů, že očekávají změnu v příštím roce, 23% manžerů považuje za zlomový rok 2011 a 12% se domnívá, že obrat k lepšímu nastane ještě letos. Návrat k úrovni poloviny roku 2008 nevidí většina respondentů pozitivně: 26% manažerů odhaduje období na 1-2 roky, 52% se domnívá, že bude česká ekonomika potřebovat 2-5 let a 15% manažerů nedokáže budoucí vývoj odhadnout.

Irena Bártová, ředitelka SC&C k výsledkům průzkumu dodává: „Zajímavým zjištěním našeho průzkumu je, že se většina současných problémů českých manažerů příliš neliší od jejich dlouhodobých obav. Komplikace týkající se vysokého daňového zatížení nebo špatné legislativy totiž nejsou přímo způsobeny ekonomickou krizí. Ukázalo se, že se jedná o přetrvávající překážky podnikání, které však na české manažery v období krize doléhají daleko intenzivněji“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít