Article, show

Ožije mrtvý důl?

29. září 2011, 16:58 - Adam Junek
29. září 2011, 16:58

Důlní společnost chce prozkoumat ložisko, jež má být největší zásobou černého uhlí ve střední Evropě

Dobýt, či nedobýt, to je oč tu běží. Parafrází na snad nejslavnější citát ze Shakespearova Hamleta se dá popsat aktuální strategie ostravské těžební společnosti OKD. Rozhodla se totiž po sedmi letech přešlapování rozvířit debatu okolo Dolu Frenštát v Beskydech. Dosud jej jen udržovala v zakonzervovaném stavu. Nyní by se ráda podívala pod zem a zjistila, co toto černouhelné ložisko ukrývá. Podle dřívějších předpokladů totiž jde o největší naleziště černého uhlí ve střední Evropě.
Samozřejmě snaha o prozkoumání zásob v Beskydech vyvolává kontroverze podobné těm, jež vzbuzuje téma prolomení těžebních limitů u hnědouhelných dolů v severních Čechách. Vedení OKD zvolilo proto strategii přesvědčování a snaží se o maximální transparentnost, jejíž zárukou má být i to, že mateřská společnost OKD firma NWR je kótována na třech burzách – pražské, varšavské a londýnské. Zda bude úspěšná, ukáže čas. Rozhodnutí leží totiž v rukou několika úřadů.

60 milionů za nic

Ale popořádku. Co tedy manažeři z OKD chtějí? Prozkoumat zásoby uhlí a plynu v okolí Frenštátu pod Radhoštěm. Důl Frenštát zbudoval stát na začátku 80. let, nikdy se v něm ovšem netěžilo a odhady staré 30 let společnosti OKD k rozhodování o tom, zda se těžba vyplatí, nestačí. Předpoklady uvádějí, že se v ložisku nachází až 1,6 miliardy tun černého uhlí. Kolik z nich je vytěžitelných se ovšem nedá zatím vůbec určit. „Abychom mohli odpovědně jednat o budoucnosti dolu, potřebujeme znát objektivní údaje. Je to naše odpovědnost vůči akcionářům, kteří financují nákladný konzervační program, a také vůči státu, jemuž důl patří,“ oznámil šéf OKD Klaus Dieter Beck. Přeloženo: OKD chce průzkumem zjistit, zda se má pokusit o těžbu, nebo důl uzavřít navždy. Ročně totiž vyjde zachovávání dolu až na 60 milionů korun. Musí se například odvětrávat nebo z něj odčerpávat voda. Akcionářům se pak těžko vysvětluje, že se utrácejí desítky milionů za něco, z čeho nic není. Plán teď zní, že k dvěma aktuálním šachtám, z nichž ta hlubší má přes tisíc metrů a jež jsou propojeny štolou, přibude asi 900 metrů pod zemí zhruba kilometrová průzkumná chodba. OKD se přitom dušuje, že na životní prostředí to nebude mít vliv. Nemají vznikat nové důlní stavby nebo jámy. Práce nemají lidé pocítit a hlušinu chce odvážet na odval Dolu Paskov. „Denně by mělo z dolu odjet po obchvatu Frenštátu zhruba pět nákladních aut s hlušinou, což je stejné jako zásobování jedné vesnice,“ tvrdí mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Už se protestuje

Průzkum dolu má trvat čtyři roky včetně přípravy a vyhodnocení, k tomu je třeba připočítat čas potřebný k získání nutných povolení. Až pak se firma rozhodne, co dál. OKD chce v první fázi posvěcení od ministerstva životního prostředí, jemuž odevzdá takzvanou dokumentaci EIA. Ta má prokázat, že se průzkumné práce nedotknou životního prostředí. Zároveň žádá o vyjádření Chráněnou krajinnou oblast Beskydy, což vyžaduje zákon. Konečné rozhodnutí pak musí vydat Obvodní báňský úřad v Ostravě.
Už se ozvaly první protesty. Předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu a starosta Trojanovic, které by mohla případná těžba zasáhnout, Jiří Novotný uvedl, že průzkum je jasným otevřením ložiska. „OKD nepřišlo s ničím novým a představilo sedm let starý záměr průzkumné ražby, který Český báňský úřad už jednou shodil se stolu. Tvrzení, že průzkumné dílo nebude mít vliv na životní prostředí, jasně vyvracejí odborné posudky,“ píše v tiskovém prohlášení.
Plán OKD má ovšem i podporu. Již se jej zastal Moravskoslezský energetický klastr, sdružující podniky a podnikatele z energetického průmyslu právě v severovýchodní části Česka. „Zájem OKD o prozkoumání ložiska ve Frenštátě je v souladu s cílem projektu Energeticky nezávislý kraj,“ pochvaluje si šéf dozorčí rady klastru Pavel Noskievič.
Na tahu tak nyní je resort životního prostředí, který musí posoudit dopady průzkumu. Co by řekl přímo těžbě? To se zřejmě dozvíme za čtyři roky, až OKD zjistí, zda je důl lákavý.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít