Ovládejte bankovní konto přes mobil

16. května 2005, 00:00 - (rd)
16. května 2005, 00:00

GSM BANKOVNICTVÍ Zájem o ovládání účtu z mobilního telefonu roste. Speciální program pro tuto službu připravila česká firma. Polovina klientů českých bank manipuluje s penězi přes mobilní telefon, pevnou linku nebo internet.

GSM BANKOVNICTVÍ Zájem o ovládání účtu z mobilního telefonu roste. Speciální program pro tuto službu připravila česká firma.

Polovina klientů českých bank manipuluje s penězi přes mobilní telefon, pevnou linku nebo internet. Zájem lidí v Česku není podle ekonomů tak veliký proto, že by všichni chtěli využívat elektronické bankovnictví, ale protože je k tomu nutí cenová politika bank. Každým rokem se počet lidí, kteří řídí bankovní účet přes mobilní telefon, zvýší o pětinu.

Na vlně se snaží svést i technologické firmy. Česká firma A && L soft proto připravila speciální program pro mobilní telefony, který má ovládání účtu výrazně zjednodušit. Zatímco dnešní aplikace jsou poměrně složité a neumožňují bankám výrazně měnit jejich vzhled a ovládání, novinka od české firmy nabízí bankám značnou flexibilitu.

Program pro ovládání účtů se nahraje do mobilního telefonu podobně jako rozšířené Java hry. Klient banky může provádět zabezpečené operace pomocí snadno ovladatelného menu. Mobilní telefon komunikuje s bankou datovým přenosem, nikoli SMS zprávami, jak tomu bylo u předchozích řešení GSM bankingu. Platí tedy pouze za velikost skutečně odeslaných dat. Například za odeslání příkazu k úhradě je to jen několik haléřů.

Výhodou je, že program je univerzální a mohou ho používat i například sázkové kanceláře nebo třeba letecké společnosti pro prodej sázek, respektive letenek. Program funguje v telefonech s programem Java nebo na mobilech s operačním systémem Windows Mobile. O nasazení české aplikace se teprve jedná, a to nejen s českými, ale i se zahraničními bankami. O krok dál je v novinkách GSM bankovnictví Komerční banka (KB), která minulý týden uvedla nový systém mobilního bankovnictví. Banka představila prakticky podobný systém, už funkční, ve spolupráci s jinou českou firmou Cleverlance.

„Jsme jednou z prvních bank na světě, která takovou službu nabízí,“ pochlubil se ředitel pro marketing KB André Léger. Prostřednictvím služby mohou klienti zadávat platební příkazy, zjišťovat aktuální zůstatek na účtech, kontrolovat transakční historii, přehled blokací z platebních karet, využívat šablony pro opakované platby a posílat oznámení o provedených platbách. GSM bankovnictví je otevřené pro klienty všech tří operátorů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít