Ovládejte bankovní konto přes mobil

16. května 2005, 00:00 - (rd)
16. května 2005, 00:00

GSM BANKOVNICTVÍ Zájem o ovládání účtu z mobilního telefonu roste. Speciální program pro tuto službu připravila česká firma. Polovina klientů českých bank manipuluje s penězi přes mobilní telefon, pevnou linku nebo internet.

GSM BANKOVNICTVÍ Zájem o ovládání účtu z mobilního telefonu roste. Speciální program pro tuto službu připravila česká firma.

Polovina klientů českých bank manipuluje s penězi přes mobilní telefon, pevnou linku nebo internet. Zájem lidí v Česku není podle ekonomů tak veliký proto, že by všichni chtěli využívat elektronické bankovnictví, ale protože je k tomu nutí cenová politika bank. Každým rokem se počet lidí, kteří řídí bankovní účet přes mobilní telefon, zvýší o pětinu.

Na vlně se snaží svést i technologické firmy. Česká firma A && L soft proto připravila speciální program pro mobilní telefony, který má ovládání účtu výrazně zjednodušit. Zatímco dnešní aplikace jsou poměrně složité a neumožňují bankám výrazně měnit jejich vzhled a ovládání, novinka od české firmy nabízí bankám značnou flexibilitu.

Program pro ovládání účtů se nahraje do mobilního telefonu podobně jako rozšířené Java hry. Klient banky může provádět zabezpečené operace pomocí snadno ovladatelného menu. Mobilní telefon komunikuje s bankou datovým přenosem, nikoli SMS zprávami, jak tomu bylo u předchozích řešení GSM bankingu. Platí tedy pouze za velikost skutečně odeslaných dat. Například za odeslání příkazu k úhradě je to jen několik haléřů.

Výhodou je, že program je univerzální a mohou ho používat i například sázkové kanceláře nebo třeba letecké společnosti pro prodej sázek, respektive letenek. Program funguje v telefonech s programem Java nebo na mobilech s operačním systémem Windows Mobile. O nasazení české aplikace se teprve jedná, a to nejen s českými, ale i se zahraničními bankami. O krok dál je v novinkách GSM bankovnictví Komerční banka (KB), která minulý týden uvedla nový systém mobilního bankovnictví. Banka představila prakticky podobný systém, už funkční, ve spolupráci s jinou českou firmou Cleverlance.

„Jsme jednou z prvních bank na světě, která takovou službu nabízí,“ pochlubil se ředitel pro marketing KB André Léger. Prostřednictvím služby mohou klienti zadávat platební příkazy, zjišťovat aktuální zůstatek na účtech, kontrolovat transakční historii, přehled blokací z platebních karet, využívat šablony pro opakované platby a posílat oznámení o provedených platbách. GSM bankovnictví je otevřené pro klienty všech tří operátorů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít