Otužování proti chřipce

19. srpna 2009, 12:53 - Petr Korbel
19. srpna 2009, 12:53

V českém hospodářství hraje mimořádně velkou roli průmysl. Protože zdejší průmysl vznikl pro potřeby většího celku, jeho prosperita závisí na exportu. Vyvážíme hlavně k západním sousedům. Když Německo kýchne, českému hospodářství hrozí chřipka.

Autor: Martin Siebert

Radikální změny nepřipadají v úvahu, vazby vyplývají z geografické polohy. Teď se německá ekonomika snad dokonce začíná zvedat, což se časem projeví i na tržbách českých firem. Ty by se ale stejně měly proti německým virům více otužovat.

Rusko je priorita O potřebě zvýšit vývoz do vzdálenějších zemí se dlouho mluví, ale stát pro to málo dělá. V době konjunktury problém nikoho nepálil. V čase hospodářských potíží zase chybějí peníze. Také jsme se zatím nedokázali úplně shodnout, kam by podpora vývozu měla směřovat. Za prioritu bývá považováno Rusko. Předpokládanými výhodami jsou staré vazby a jazyková příbuznost. Pokud byl však v Rusku někdo před dvaceti lety mladým ředitelem, bylo mu tak pětačtyřicet a teď míří do důchodu. Pořád se navíc najdou Rusové, kteří jaksi nechápou, že vpadnout do cizí země není zrovna košer. Na druhé straně vzniká dojem, jako by si Češi mysleli, že válku vybojovali Američané, zatímco Rusové se s wehrmachtem jen trochu kočkovali. Komplikací v obchodu s ruskými státními organizacemi, třeba s dráhami, je i možný americký radar. V Rusku jistě existuje prostor pro české firmy, mnohé jej šikovně využívají, ale ten prostor nelze přeceňovat. Pro Čínu jsme trpaslík Totéž platí o Číně. Z čínského hlediska jsme trpaslík, který poučuje a zapomíná na utrpení, jež bílý muž do Číny přinesl. I Rakousko-Uhersko mělo v Číně svou kolonii, což bylo pro Peking obrovské ponížení, a Čína si teď chce užít svého nového postavení. Možnosti pro schopné české podnikatele tam jsou, ale česká vláda jim příliš pomoci nedokáže. Představitelé rodící se hospodářské velmoci raději jednají s Američany, Japonci či Francouzi. Co třeba Afrika?**

Asi bychom měli hledat příležitost i v menších státech, jejichž mentalita je nám bližší. Do země, jejíž král hovoří česky a čte Babičku, by vládní delegace měla jezdit snad každé čtvrtletí. Totéž platí o zemi, kde asi pětina ministrů absolvovala českou školu. Také by bylo vhodné se porozhlédnout v Africe, zdali se v některých zemích cosi nezměnilo, když jim Čína platí za suroviny. Obdobné je to v Latinské Americe. A české firmy by možná mohly investovat na Zakarpatské Ukrajině. Stanovení nových priorit v proexportní politice by mělo patřit k prvním úkolům nové vlády. Určitě by se na nich měla domluvit také s opozicí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít