Otevřeli jsme první kamenný obchod pro leváky

11. února 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
11. února 2008, 00:00

PODNIKATEL PATRIK NACHER - V pražském Karlíně začal loni fungovat první kamenný obchod pro levoruké. Díky neobvyklému sortimentu a minimální konkurenci mu rychle rostou tržby a majitelé mohli otevřít i druhý obchod v Brně. V krámcích se prodává vše od speciálního pravítka až po kosu nebo srp pro leváky. Polovinu všech zákazníků ale kupodivu tvoří praváci.

Pavel Marek půl roku marně sháněl nůžky pro své levoruké dcery. Nakonec mu došla trpělivost. Tím to všechno začalo. Marek si uvědomil, že bez úspěchu shání speciálně upravené náčiní zřejmě i spousta jiných lidí. A že je tedy na trhu pořádná díra. Spolu s Patrikem Nacherem proto loni v březnu založili internetový obchod, jehož prostřednictvím začali výrobky určené levorukým sami prodávat.

„To byl jen začátek. Ale prodej přes internet u části zákazníků nikdy nebude vzbuzovat přílišnou důvěru. Viditelně se to projevilo zejména u tohoto neobvyklého druhu zboží. To si chce každý člověk před koupí osobně vyzkoušet. Proto jsme se v létě rozhodli otevřít v pražském Karlíně i klasický kamenný obchod,“ vysvětluje Patrik Nacher.

On i Pavel Marek do projektu vložili shodně zhruba po 300 tisících korunách ze svých předešlých úspor. „Otevřeli jsme tak vůbec první kamenný obchod zaměřený čistě na zboží pro leváky. A to nejen v Česku, ale i v rámci celé Evropy. Dosud se totiž tohle zboží prodávalo jen přes internet nebo přes velkoobchody, které ho dodávaly do tradiční maloobchodní sítě,“ říká Nacher.

PAN POPLATEK JE EXPERTEM NA MENŠINY

Začínající podnikatel Patrik Nacher vysloveně srší aktivitami. Kromě obchodů pro levoruké provozuje také společnost Digitaiment, která se zaměřuje na mediální a PR poradenství. Nacher ovšem působí také v neziskovém sektoru a jak sám s úsměvem říká, nějak ho to táhne k nejrůznějším společenským menšinám. Vedle Klubu pro levoruké se totiž angažuje i v Národní radě osob se zdravotním postižením. Je také známým bojovníkem proti neúměrným bankovním poplatkům, za což si ve finančních kruzích vysloužil mírně ironickou přezdívku Pan Poplatek. Pestrou mozaiku jeho aktivit doplňuje dřívější působení v Unii svobody a v ODS. V obou stranách měl Nacher na starosti zejména kontakt s médii, díky čemuž se dostal i do povědomí veřejnosti.

Jak si ostříhat nehty na pravé ruce

Úspěch se dostavil rychle. První týdny sice vypadaly velmi nejistě a průkopníci nové obchodní strategie mohli začít pochybovat, zda se nevydali na výlet do slepé uličky. Za první měsíc prodeje utržili totiž pouhých šest tisíc korun. Když se ale informace o otevření krámku s neobvyklým tovarem rozkřikla, obchody se začaly hýbat. „Tržby rychle rostly a v posledních měsících se ustálily na rozpětí mezi 80 až 100 tisíci korun za měsíc,“ pochvaluje si Patrik Nacher. „Denně u nás nakoupí v průměru tak dvacet zákazníků. Ostatní se zatím spíš jen ptají. Pořád dokola musím vysvětlovat, že to není žádný žert, že je to vážně míněná produkce pro leváky,“ podotýká Patrikova matka Milena Nacherová, která v krámku prodává. Na běhu firmy se podílí i její manžel Vilém Nacher, v obchodu tedy panuje atmosféra klasického rodinného podniku.

„Zajímavé je, že 50 procent všech zákazníků jsou praváci. Velmi často nakupují dárky pro své levoruké příbuzné nebo kamarády. Zároveň si ale spousta praváků tyhle výrobky pořizuje i pro sebe. Obrácenými nůžkami si totiž třeba snáze ostříhají nehty na pravé ruce,“ vysvětluje Patrik Nacher. „Na druhou stranu jsem si všiml také toho, že i dnes se ještě stále někteří lidé stydí za to, že jsou leváci. Většinou to vytuším, když takový zákazník kupuje psací pero a říká, že to je pro jednoho známého,“ dodává podnikatel.

Obrácený joystick i loupátko na citron

Co se nejlépe prodává? Zatím převážně drobné zboží. Vedle bestselleru v podobě škrabky na brambory jsou to otvíráky na konzervy, pera, pravítka, vývrtky. V nabídce lze ale nalézt i překvapivější sortiment. Třeba loupátko na citrony. Obrácené ořezávátko na tužky. Speciálně vyvedenou peněženku a kabelku. Otočený skládací metr a zednickou lžíci. Joystick v opačném gardu. To vše v provedení pro leváky. Na přání zákazníků se nově objevily v nabídce dokonce i srp a kosa pro levoruké. „Naopak ležákem jsou některé druhy nožů. Moc velký zájem také není o kožený diář pro levoruké,“ říká Patrik Nacher.

Zboží dovážíme z Německa a Holandska

Obchod plný divotvorných předmětů je ale jen distribučním místem. Odkud zboží získává? „Tři čtvrtiny tovaru bohužel zatím musíme dovážet ze zahraničí, hlavně z Německa a Nizozemska. Výhledově bychom chtěli oslovit víc tuzemských výrobců. Náš obchod by pak fungoval jako jakési centrum pro levoruké. Výrobci by tu měli jen svůj katalog, zákazník by si vybral zboží, a to by mu pak na zakázku vyrobili. Leváci docela dobře chápou to, že pokud se pro ně speciálně upravený výrobek dělá v podstatě v kusové výrobě, musejí být připraveni zaplatit o 20 až 30 procent navíc oproti cenám srovnatelného sériově vyráběného zboží,“ říká Nacher.

Oslovujeme i ruské leváky

Vzhledem k velkému ohlasu chce firma s příznačným názvem Left Hand International rozvinout celý řetězec obchodů pro levoruké. Otevřela již druhý obdobný krámek v Brně. V Ostravě začala distribuovat zboží přes partnerskou prodejnu. „Naší dlouhodobou vizí je expanze do zahraničí. Chceme proniknout na slovenský, polský a německý trh. A také do Ruska, kde byli leváci dříve hodně pronásledováni,“ poodkrývá své plány Patrik Nacher.

Celý projekt ale prý není jen ryze komerční aktivitou. „Míníme to i jako určitou osvětu. Chceme dát levákům impulz, aby se přestali cítit v pravorukém světě nesví. Že to občas nemají lehké, to sám dobře vím, protože moje žena je také levačka předělaná na pravačku,“ říká podnikatel, jenž proto založil Klub pro levoruké. Ten se snaží pomáhat dětem, které píší a kreslí levou rukou.

Budoucnost firmy vidí Patrik Nacher velmi slibně. „V populaci je nejméně deset procent leváků, v České republice to tedy představuje přes milion potenciálních zákazníků pro naše obchody. S tím už se dá přece něco dělat!“ shrnuje podnikatel obchodní výhledy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít