Otazník za sto milionů DVĚ STAVEBNÍ

31. května 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
31. května 2004, 00:00

FIRMY PROVÁDĚJÍ OBECNÍ ZAKÁZKU A ZÁROVEŇ SE PŘI TOM SAMY KONTROLUJÍ Rychlá volba společnosti, která za magistrátní peníze odstraní rizikový kopec hlíny, vzbuzuje příliš mnoho otázek a podezření.

FIRMY PROVÁDĚJÍ OBECNÍ ZAKÁZKU A ZÁROVEŇ SE PŘI TOM SAMY KONTROLUJÍ

Rychlá volba společnosti, která za magistrátní peníze odstraní rizikový kopec hlíny, vzbuzuje příliš mnoho otázek a podezření.

Pozornost přilákala zakázka na likvidaci velké haldy zeminy, která vznikla na Velké Ohradě v Praze 13 v polovině 80. let při stavbě sídlišť. Městská část Praha 13 více než deset let žádala pražský magistrát, aby haldu nechal odklidit. Před dvěma lety hromada ještě narostla o další navezenou zeminu po výstavbě dalších bytových domů. V lednu 2003 dostal magistrát informaci o tom, že na haldě dochází k sesuvům půdy a hrozí havárie. Nechal vypracovat znalecký posudek, který dostal v červnu. V červenci pak vyzval Skansku, aby problém odstranila. Její nabídku v srpnu schválil a v září s ní podepsal smlouvu. Cena zakázky se blíží podle slov pražské zastupitelky Markéty Reedové stu milionů korun.

NA SOUTĚŽE NENÍ ČAS

Ještě před podpisem smlouvy se Skanskou nabídl podle slov Tomáše Kramára z občanského sdružení Oživení podnikatel z Prahy 13 likvidaci haldy způsobem podstatně lacinějším. Dozvěděl se však, že rozhodnutí se měnit nebude. „Nedá se říci, jestli byl jeho návrh lepší, ale v každém případě měl být posouzen,“ míní Reedová. „Od informace o hrozící havárii k podepsání smlouvy tedy uběhlo více než půl roku. Podle nás je to dostatečná doba pro vypsání klasického výběrového řízení. Nebylo třeba volit cestu, kterou stav havárie umožňuje a vybrat rovnou jednu firmu,“ říká Kramár.

NEJLEPŠÍ CENA - JEDINÁ CENA Odbor městského investoru odůvodňuje výběr Skansky DS (Dopravních staveb) dostatečnou erudovaností a zkušeností a okamžitě použitelnými kapacitami. Reedová však vidí Skansku DS jako firmu, která má obdobné zkušenosti jako nemálo jiných a zhotovování zakázek řeší s železnou pravidelností pomocí subdodavatelů. „Kritériem pro přijetí její nabídky byla cena, což se v případě jediné nabídky těžko posuzuje. Zaplatí to magistrát,“ konstatovala Reedová. Mnohé o výběru firmy na likvidaci problematické haldy možná vysvětlí fakt, že mandatářem (tím, kdo zastupuje investora při přípravě a realizaci zakázky a dělá technický dozor) je akciovka Společnost Západního Města (SZM). SAMY SE OHLÍDÁME**

Třetinu jejích akcií vlastní podle Kramára Skanska, která zakázku dostala. Další třetinu drží Metrostav, který v tomto případě funguje jako subdodavatel. Poslední třetina akcií SZM říká pane městské části Praha 13. Je celkem logické, že v představenstvu této společnosti je současný starosta Prahy 13 David Vodrážka. V dozorčí radě pak najdete bývalého starostu a dnešního poslance Petra Bratského. Ten zasedal několik let i v představenstvu a dozorčí radě Metrostavu. „Otázka je, jakou roli sehrála Společnost Západního Města při výběru firmy, která zakázku dostane. Tato společnost má podle podnikatelů na Praze 13 nezanedbatelný vliv,“ podotkl Kramár. Občanské sdružení Oživení posílá podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Domníváme se, že u této zakázky došlo k několikerému porušení zákonů, od zneužití paragrafu o havárii až po umožnění podjatosti,“ konstatovala Reedová.

Tomáš Kramár

foto: Michaela Kotíková

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít