OTÁZKA PRO daňovou poradkyni

19. července 2004, 00:00 - Eva Hýsková-Hánová
19. července 2004, 00:00

Pracuji v zaměstnaneckém poměru a současně jako vedlejší činnost provozuji živnost na malé opravy. V obchodním majetku mám zařazen vůz, který používám ke své podnikatelské činnosti. Můj zaměstnavatel mě vyslal na služební cestu, neposkytl mi vozidlo a souhlasil s použitím mého vozu zařazeného od obchodního majetku.

Mám nárok na zaplacení základní náhrady a náhradu výdajů za spotřebované hmoty?

V souladu s § 7 odst. 1 zákona o cestovních náhradách vám přísluší nejen náhrada za spotřebované hmoty (průměrná spotřeba dle technického průkazu/100 x počet km x průměrná cena), ale také základní náhrada za ujetý km ve výši 3,50 Kč platná pro rok 2004. Je však nutné, abyste v knize jízd, kterou vedete k vozidlu zařazenému do obchodního majetku, vykázal tuto cestu jako cestu soukromou a v souvislosti s tím budete také krátit své daňové výdaje vztahující se k vozidlu. Druhou variantou by mohlo být, že pronajmete váš vůz svému zaměstnavateli a ten vám ho pak poskytne k pracovní cestě. Pak jako zaměstnanec máte nárok na proplacení skutečných výdajů v souvislosti se služební cestou (např. účtů za benzin). To, že jste pronajal vůz zaměstnavateli vy, není v tomto případě podstatné, nájem vyfakturujete jako podnikatel a částku za nájem vozu zahrnete do svých příjmů. Uskutečněnou cestu pak vykážete v knize jízd jako cestu v souvislosti s podnikáním.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít