Osvícení Holanďané a spol.

30. července 2008, 15:37 - Jakub Nachtigal
30. července 2008, 15:37

Několik tipů, jak se vyrovnat s časovým posunem či rozdíly ve stolování

Pokud na olympiádě zabodují holandští sportovci, dost možná je vyřešen problém časových posunů. Podstoupí totiž proces založený na poznatku, že denní světlo je jedním z hlavních stimulů biorytmu: budou ozařováni umělým světlem se stejnou intenzitou, barvou, teplotou, časováním a periodou, jaké má sluneční záření.
Holandští olympionici se za pomoci umělého denního světla začnou čtyři dny před odjezdem do Číny každé ráno budit o hodinu dříve než předešlý den. Také spát půjdou vždy o hodinu dříve. Tento postup je už úspěšně odzkoušen u lidí pracujících na směny (v Nizozemsku takto pracuje na šestnáct procent obyvatel).
Ještě trochu komplikovaněji budou „časovat“ formu holandští plavci. Dosahují totiž lepších výkonů ve večerních hodinách, jenže finále plaveckých disciplín budou na programu dopoledne. „V určitou dobu je budeme vystavovat velkému množství světla s určitou vlnovou délkou, abychom jim dodali více energie a zlepšili jejich ranní výkonnost. Konkrétnější být nemohu,“ prozrazuje Toine Schoutens, výkonný ředitel z Light & Health Research Foundation v nizozemském Eindhovenu.
Například Tomáš Berdych o podobném triku, jak se vyrovnat s jet-lagem, neslyšel. „A i kdyby, na takové berličky nedám,“ říká současný nejlepší český tenista, který je ale na časté střídaní časových pásem zvyklý.

(popisek)
Posun prochází žaludkem. Japonští sportovci se obávají pro změnu stolování, a proto už za sebou mají první kulinářsky-aklimatizační tréninky: učí se jíst tradiční čínská jídla z papírových tácků a místo hůlek používají plastové příbory. Největší oblibě se těší pekingská kachna. Vzpěračce Hiromi Mijakeové (na snímku) ale nechutná ani ta. „Nemá to skoro žádnou chuť,“ postěžovala si agentuře Reuters. „Asi si do Pekingu budeme muset vzít hodně sojové omáčky. A samozřejmě hůlky,“ dodal její otec a trenér Jošijuki.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít