Osvěta o dotacích musí zjednodušit

05. listopadu 2007, 00:00 - David Janda
05. listopadu 2007, 00:00

Státní aparát se snaží vzbudit zdání, že o všem je dostatek informací.

Častokrát slýcháme, že strukturální fondy jsou pro naši zemi spása, i když se najdou odpůrci jakýchkoli dotací. V přípravě, realizaci a administraci měkkých neboli vzdělávacích projektů se pohybuji roky. Když se hovoří o tom, že informace o přípravě grantů jsou, je to pravda poloviční. Sděluje se jen to, co se hodí. Ale velmi málo se informuje o úskalí projektů, a ta nejsou zrovna malá.

Informace jsou na každém kroku, souhlasím. Kdo z vás ale ví co pojmy de minimis, bloková výjimka, přímá podpora a další znamenají? Kdo ví, kde nalezne formuláře potřebné k přípravě žádosti? Jistě. Státní aparát se již snaží jakousi informační osvětou vzbudit mezi námi zdání, že o všem je dostatek informací. Ale zkuste si sami vyhledat nějaké informace. Budete překvapeni, že těm definicím nerozumíte a nejste v tom sami.

Tvrdí se, že přípravu projektu zvládne každý. Ano, souhlasím. Zvládne to každý, otázkou může být, zda-li se dotyčný vypořádá s celou byrokratickou zátěží při samotné přípravě projektu. Další otázkou je, jak kvalitní projekt připravíte. Ruku na srdce, několikrát musím něco zkusit, zažít, pak jsem schopen připravit kvalitní plán.

Je schválený projekt vaše výhra, nebo prohra? Pokud disponujete dostatečným příjmem, vyhrál jste. V druhém případě vám držím pěsti, abyste se nedostali na druhou stranu barikády. Můžete se objevit v seznamu dlužníků a druhotná platební neschopnost vás pravděpodobně nemine. Sami si hradíte potřebné výdaje a čekáte, jestli vám bude schválena monitorovací zpráva, kterou vám proplatí vaše vynaložené výdaje. Pokud ne, máte smůlu.

Projekty nejsou výdělečného charakteru, ale také nejste finanční ústav, abyste projekt dotovali z vlastního. Navíc si nemůžete dát do projektových nákladů úroky vzniklé s pořízením překlenovacího úvěru.

Abychom v čerpání finančních prostředků byli co nejefektivnější, bylo by vhodné činit skutečnou informační osvětu, zjednodušit nejen přípravu projektů, ale i jejich následnou administraci. Vždyť každý z nás realizuje nebo bude realizovat projekty pro společné blaho. Proč by z výhod projektů měli těžit jen jejich účastníci?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít