Osvěta o dotacích musí zjednodušit

05. listopadu 2007, 00:00 - David Janda
05. listopadu 2007, 00:00

Státní aparát se snaží vzbudit zdání, že o všem je dostatek informací.

Častokrát slýcháme, že strukturální fondy jsou pro naši zemi spása, i když se najdou odpůrci jakýchkoli dotací. V přípravě, realizaci a administraci měkkých neboli vzdělávacích projektů se pohybuji roky. Když se hovoří o tom, že informace o přípravě grantů jsou, je to pravda poloviční. Sděluje se jen to, co se hodí. Ale velmi málo se informuje o úskalí projektů, a ta nejsou zrovna malá.

Informace jsou na každém kroku, souhlasím. Kdo z vás ale ví co pojmy de minimis, bloková výjimka, přímá podpora a další znamenají? Kdo ví, kde nalezne formuláře potřebné k přípravě žádosti? Jistě. Státní aparát se již snaží jakousi informační osvětou vzbudit mezi námi zdání, že o všem je dostatek informací. Ale zkuste si sami vyhledat nějaké informace. Budete překvapeni, že těm definicím nerozumíte a nejste v tom sami.

Tvrdí se, že přípravu projektu zvládne každý. Ano, souhlasím. Zvládne to každý, otázkou může být, zda-li se dotyčný vypořádá s celou byrokratickou zátěží při samotné přípravě projektu. Další otázkou je, jak kvalitní projekt připravíte. Ruku na srdce, několikrát musím něco zkusit, zažít, pak jsem schopen připravit kvalitní plán.

Je schválený projekt vaše výhra, nebo prohra? Pokud disponujete dostatečným příjmem, vyhrál jste. V druhém případě vám držím pěsti, abyste se nedostali na druhou stranu barikády. Můžete se objevit v seznamu dlužníků a druhotná platební neschopnost vás pravděpodobně nemine. Sami si hradíte potřebné výdaje a čekáte, jestli vám bude schválena monitorovací zpráva, kterou vám proplatí vaše vynaložené výdaje. Pokud ne, máte smůlu.

Projekty nejsou výdělečného charakteru, ale také nejste finanční ústav, abyste projekt dotovali z vlastního. Navíc si nemůžete dát do projektových nákladů úroky vzniklé s pořízením překlenovacího úvěru.

Abychom v čerpání finančních prostředků byli co nejefektivnější, bylo by vhodné činit skutečnou informační osvětu, zjednodušit nejen přípravu projektů, ale i jejich následnou administraci. Vždyť každý z nás realizuje nebo bude realizovat projekty pro společné blaho. Proč by z výhod projektů měli těžit jen jejich účastníci?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít