Osud Zbrojovky má v rukou správkyně

24. května 2004, 00:00 - ZDENĚK VAVŘICH, DANA MEISSNEROVÁ
24. května 2004, 00:00

Nebývá zvykem, aby správce konkurzní podstaty byl osobou, která firmu zachrání a přivede ji zpět na výsluní trhu. Ilona Strmisková se o to pokouší.

BRNĚNSKÁ FIRMA BOJUJE O PŘEŽITÍ Na přelomu osmdesátých a devadesátých let měla brněnská Zbrojovka dvanáct tisíc zaměstnanců. Před čtyřmi rokyjich byla tisícovka, vloni už jen dvanáct. Letos v lednu dostala Zbrojovka Brno novou zbrojní licenci. Díky tomu byla znovu zahájena výroba pod hlavičkou tohoto tradičního podniku. Před několika dny správkyně konkurzní podstaty Ilona Strmisková zajistila práci pro 120 lidí. Zároveň také vrcholí úsilí získat zpět devatenáct ochranných známek v České republice a zejména ve světě, které dřívější vedení Zbrojovky za dvacet milionů korun převedlo na společnost ZB Trade. S MAJETKEM HOSPODAŘILI BÝVALÍ SVAZÁCI

V jakém stavu Ilona Strmisková správu konkurzní podstaty v červenci loňského roku přebírala? Z původní Zbrojovky zůstaly v Brně jen budovy v zuboženém stavu. Předchozí vedení převedlo stoprocentní podíly dceřiných společností ze Zbrojovky na slovenské a kanadské podniky, odprodalo ochranné známky a pozemky, a to vše za velmi nevýhodných podmínek. Majetek skončil v Bretonu Košice, Zbrojovce Brno Arms, ZB Trade a dalších dceřiných a servisních společnostech. Ilona Strmisková tvrdí, že neoprávněně. Hodnotu pozemků prodaných za 11 milionů korun znalci ocenili na 115 milionů .

V řadě dceřiných a servisních společnostech figurují stejní lidé. „Osoby, mezi kterými nechybějí někteří bývalí funkcionáři Ústředního výboru SSM, se podílejí na soustavném tunelování firmy. Objevují se tu například jména Miroslava Nováka či Ladislava Žáka. Jiní stáli v pozadí a měli uzavřené manažerské smlouvy jako například Vasil Mohorita,“ konstatovala Strmisková.

DOKLADY ZMIZELY

Účelem předchozích transakcí bylo rozbít Zbrojovku na několik dceřiných společností, ve kterých mizely výrobky a pohledávky.

Letos v březnu uplynul rok od valné hromady Zbrojovky Brno, která nebyla řádně oznámena. Ta převedla sídlo podniku do Litvínova, aby nad ním již za dva dny - 28. března 2003 - mohl smutně proslulý soudce Krajského soudu Jiří Berka prohlásit konkurz. Je podezřelý ze zločinného spolčení, neboť za podivných okolností vyhlásil též konkurz na union banku a další společnosti. Správcem konkurzní podstaty jmenoval Lubora Kindla, který také čelí několika obviněním.

Brněnský soud ho loni v červenci odvolal a jmenoval správkyní konkurzní podstaty Ilonu Strmiskovou. „Některé doklady existují pouze ve fotokopiích či těsně před mým nástupem záhadně zmizely,“ konstatovala Strmisková. Podle ní celková škoda dosahuje několika set milionů korun.

ČÁST MAJETKU JE ZŘEJMĚ NA SLOVENSKU

Část majetku Zbrojovky Brno prodalo předchozí vedení za podivných okolností na Slovensko. Za jeho převodem do dceřiné společnosti Bret-ton v Košicích stojí zřejmě její jednatel Eduard Bielovský. Z výpisu obchodního rejstříku vyplývá, že Zbrojovka Brno je vlastníkem společnosti Bretton. Bielovský měl převést výrobní program a ochrannou známku Bretonu do společnosti Bretton Slovakia, kterou založil Josef Mihok.

„Tito pánové tak odsáli veškeré výdělečné činnosti do Brettonu Slovakia a z Brettonu zůstala jen bezcenná skořápka. Příkladem je smlouva mezi společnostmi o užívání ochranné známky. Podle ní ji může Bretton Slovakia užívat za pouhých pět set korun až do roku 2016,“ upřesnil tiskový mluvčí správkyně konkurzní podstaty Zbrojovky Zdeněk Joukl. Ve firmě Bretton se v současnosti nic nevyrábí, nemá žádné zaměstnance. Návrh na její konkurz podal právě Bielovský.

Společnost Bretton podle důvěryhodných zdrojů také odkoupila akcie Zbrojovky Brno Arms (dcera Zbrojovky Brno) v hodnotě 50,453 milionu korun, a to asi za pouhou polovinu. „Na tuto částku byly vystaveny dvě směnky splatné v Moskvě, ty však dosud nebyly uhrazeny,“ konstatoval Joukl. Podle něj dále byla objevena smlouva podepsaná Bielovským, kde Bretton převádí nezaplacené akcie Zbrojovky Brno Arms do USA.

„Od doby, kdy jsem se stala správcem konkurzní podstaty, mi bylo opakovaně vyhrožováno. Někteří lidé mi dali najevo, že si mohou podplatit kohokoli. Pokusím se prokázat finanční podfuky, kvůli kterým byla Zbrojovka vykradena,“ prohlásila Strmisková. Situace dokonce došla tak daleko, že správkyně musela dva ze svých zaměstnanců propustit, neboť měla vážné podezření, že vynášeli protistraně informace.

**KAUZOU ZBROJOVKA SE ZABÝVÁ POLICIE

Trestnou činnost bývalého managementu, který působil ve Zbrojovce Brno v letech 1998 až 1999, vyšetřuje v současné době na žádost dozorujícího státního zástupce tým policistů. „Prověřováno je několik trestních oznámení paralelně. Krajské státní zastupitelství v Brně vstoupilo i do konkurzního řízení, což mu umožňuje paragraf 35 občanského soudního řádu, takže i z této strany je tato záležitost podchycena,“ uvedl státní zástupce a tiskový mluvčí Krajského státního zastupitelství Pavel Rujbr.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít