Ostravský supertygr

10. března 2011, 14:59 - Adam Junek
10. března 2011, 14:59

Privatizace

Dva posudky v rozmezí dvou let určily hodnotu OKD s rozdílem 48 miliard Důlní společnost OKD zažila v polovině uplynulého desetiletí ekonomický zázrak, kterým se nemůže chlubit žádný z asijských států, jimž se pro jejich úspěšnost přezdívá tygři. Alespoň to tak vypadá podle dvou posudků, které oceňovaly hodnotu firmy v rozmezí dvou let. Privatizační dokument, jejž si nechal zpracovat Fond národního majetku (FNM), ocenil v roce 2004 ostravské doly na více než 4,5 miliardy korun. Státní podíl, tehdy necelých 46 procent, pak měl být dvě miliardy. O dva roky později se musel kvůli restrukturalizaci na pokyn soudu udělat posudek nový. OKD oceňuje na 52 miliard. Během pouhých dvou let hodnota firmy vzrostla o 48 miliard. Nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a novopečený šéf policie Petr Lessy teď před sebou mají velmi ožehavý úkol. K jejich rukám totiž bylo podáno trestní oznámení, oficiálně na neznámého pachatele pro podezření z podvodu či porušení správy cizího majetku při privatizaci v roce 2004. Z podrobného textu je zřejmé, že míří na zástupce FNM, tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotku (ČSSD) a další členy tehdejší vlády, na zástupce antimonopolního úřadu či na firmu Vox Consult, která privatizační posudek zpracovala. Svou roli mohl pak sehrát také management OKD nebo kupující, tedy Karbon Invest uhlobaronů Viktora Koláčka a Petra Otavy. Oznámení podalo sdružení nájemníků BytyOKD.cz. To se dlouhodobě se současnými majiteli OKD, ztělesňovanými osobou miliardáře Zdeňka Bakaly, pře o bytový fond, který se v rámci privatizace prodával spolu s doly. Nájemníkům jde samozřejmě o to, prokázat, že byty byly prodány pod cenou, čímž vznikla nezákonná státní podpora. Dosah oznámení je ale daleko větší. Vyčísluje totiž, že České republice mohla vzniknout škoda až 20 miliard korun.

Dcery za nula

Srovnání obou posudků je minimálně zajímavé čtení. Jak Vox Consult, tak i společnost Ernst & Young (E&Y), která vypracovala ocenění v roce 2006, postupovaly při hodnocení provozních aktiv výnosovou metodou. Vox dospěl k částce 2,8 miliardy korun, firma E&Y se propočítala k více než třiceti miliardám. Část „drobného rozdílu“ 27 miliard jde na vrub dceřiných společností OKD. Takzvané dlouhodobé finanční investice, tedy majetkové účasti v jiných firmách, hodnotí Vox v zásadě částkou nula. E&Y ale podrobně hodnotí jednu firmu za druhou a jen třeba společnost OKD, Doprava má podle ní cenu 1,3 miliardy korun. Celkově jsou dceřinky oceněny na více než šest miliard. Neprodukční část, tedy třeba pozemky a nemovitosti, oceňují odborníci z Vox na 1,75 miliardy korun. Počítají vlastně jen s byty na Ostravsku, kdy každý ohodnocují na 40 tisíc (na základě prodeje 2000 podnikových bytů v Třinci z roku 2003). E&Y dospívá ovšem k částce přesahující osm miliard, kdy samotné byty cení na 6,5 miliardy. Na základě posudku Vox podal Karbon Invest nabídku na odkup státního podílu ve výši 2,25 miliardy korun. A nyní na scénu přichází antimonopolní úřad, který privatizaci předem určenému zájemci musí posvětit na základě znaleckého posudku. A řekl ne, protože mu cena připadala nízká. Využil k tomu dokument vypracovaný Komerční bankou, poradce při privatizaci. V něm se jako zajímavé označují čtyři dceřiné společnosti, včetně již zmíněné OKD, Doprava. Tu ovšem bankéři nakonec ohodnotit nechtěli, protože neměli dostatek dostupných informací. Podíly v Metalimexu, Sokolovské uhelné a Al Invest Břidličná pak z pohledu státu hodnotí na 1,5 miliardy. ÚOHS částku dvě miliardy a 1,5 miliardy sečetl (z korespondence mezi úřadem a ministerstvem financí vyplývá, že transakci posvětí, pokud cena bude aspoň 3,5 miliardy). Konečná prodejní suma byla navýšena na 4,1 miliardy. Evropská komise již několikrát prodej OKD posuzovala a zabývá se jím z podnětu nájemníků i nyní. Již dříve ale uváděla, že díky tomu, že český antimonopolní úřad dosáhl navýšení ceny, je podle ní vše v pořádku. Zarážející ovšem je, že ÚOHS indikoval cenu na základě nedokonalého posudku a dokumentu, který sami bankéři označili za spíše orientační. Přitom prodej předem určenému zájemci vyžaduje, aby cena byla stanovena řádným znaleckým posudkem.

Jana bojující

Trestní oznámení kvůli téže transakci je ještě jedno. Podala jej Jana Volfová, místopředsedkyně Suverenity Jany Bobošíkové. A zcela adresně – na své bývalé kolegy ze sociální demokracie Bohuslava Sobotku a někdejšího premiéra Stanislava Grosse. Žhavý kandidát na předsedu ČSSD Sobotka se v médiích nechal slyšet, že si není vědom žádného pochybení, protože transakce podle něj proběhla za tržní cenu a byla posvěcena antimonopolními autoritami. Stojí však za to připomenout, že strana Jany Bobošíkové v předvolebních kláních ráda volí mediálně zajímavá témata, na nichž v kampaních staví. Před posledními volbami do Poslanecké sněmovny se například postavila na stranu obětí tak zvaného komanda ČEZ. Nyní Jana Bobošíková usiluje o křeslo v senátu po zesnulém Jiřím Dienstbierovi starším. A to v Kladně. A právě v tomto středočeském městě je privatizace OKD rovněž bolavým místem. Spolu s ostravským bytovým fondem totiž byla prodána i více než tisícovka bytů v Kladně. A to zdarma. Krátce nato je získala společnost Pražská správa nemovitostí, již dříve jmenovitě ovládal zkrachovalý bankéř Václav Skala. Dnes je vlastněna společností, která má akcie na majitele. Kupní cena 1200 bytů byla 421 milionů korun. Každý z nich tak byl oceněn na 350 tisíc. Nájemníkům je firma nabízela k odprodeji za částky přesahující milion.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít