Ostravský „Janoušek“ získal miliony díky lidem z ČSSD

04. května 2014, 10:23 - Jan Hrabáček, Euro
04. května 2014, 10:23

Úplatkářská kauza ostravského lobbisty Martina Dědice se díky policejním odposlechům podobá případu pražského podnikatele Romana Janouška. S trochou nadsázky by se dalo říct, že se podnikatel Dědic k desítkám milionů z veřejných zakázek protelefonoval.

S lokálními politiky a manažery městských firem, kteří mu umožnili profitovat z domluvených zakázek (a dnes vesměs tvrdí, že ho znají jen zběžně a pracovně), mu policie během roku napočítala stovky, v některých případech i tisíce telefonátů a SMS. Dědic byl spolu dalšími sedmi lidmi obviněn koncem března ze sjednání výhody při veřejných soutěžích, zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku, legalizace výnosů z trestné činnosti. Vše ve formě spolupachatelství.

Vyplývá to z kompletního textu obvinění, který týdeník Euro získal z kruhů blízkých státnímu zastupitelství. Za klíčové Dědicovy pomocníky označují detektivové protikorupčního útvaru ostravské politiky ze sociální demokracie. Významný vliv získal i na chod a řízení Městské nemocnice Ostrava a tamního dopravního podniku.

Dědice známe jen zběžně, dušují se politici

Týdeník Euro oslovil všechny ve spise vyjmenované Dědicovy kontakty, někteří se k případu vyjádřili vůbec poprvé. „S Martinem Dědicem se znám obdobně jako s desítkami jiných lidí z výkonu své veřejné funkce. Informace potřebné pro účely trestního řízení jsem uvedla v rámci své svědecké výpovědi,“ uvedla například náměstkyně primátora Ostravy Simona Piperková.

Policie má ovšem trochu jiné informace. Od května 2012 do dubna 2013 zaznamenala mezi Dědicem a Piperkovou 1431 telefonních spojení. Probírala s ním například odvolání jednatele kulturního domu Poklad. Záležitost řešili i prostřednictvím esemesek. Dědicovi posílala různé interní materiály, například k územní studii na Černé louce. Řešili spolu i přerozdělování financí na sport z výherních automatů, posílala mu hojně materiály, které měla probírat městská rada.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák připouští, že se s Dědicem zná déle než 10 let. „S jeho bratrem jsem chodil do základní školy. Potkávali jsme se na tenisových kurtech při různých amatérských turnajích a pak jako fandové při sportovních akcích. Řešili jsme spolu pouze běžné věci ze života a aktuálního dění ve společnosti,“ tvrdí.

Zjevně si měli co říct. Od května 2012 do září 2013 policie mezi oběma muži zaznamenala 5077 hovorů nebo SMS. Řešili spolu obměnu radních, problém s náměstky ostravského primátora Jiřím Srbou a Alešem Boháčem. V Dědicově firmě Business Advisor navíc pracovala Novákova manželka Martina. Starosta Ostravy-Poruby Ladislav Palyza konstatuje, že se s Dědicem stýkal pouze na bázi výkonu funkce veřejného činitele. Osobní kontakty jsem s ním neudržoval,“ tvrdí.

Jenže i on si s Dědicem velmi často telefonoval. Od června 2012 do června 2013 policisté evidují 492 spojení. Řešili často politiku, ale i veřejné zakázky, jako například rekonstrukci kulturního domu Poklad. Dědic se dobře zná a tyká si i s europoslancem Vojtěchem Mynářem. Ten na otázky týdeníku Euro nezareagoval. „Jelikož je mimo kancelář z důvodu celostátního turné kandidátů za ČSSD,“ vysvětlila Vladimíra Lisová z jeho kanceláře.

Dědic inkasoval i za opravu tramvají

„Znám se s ním prostřednictvím obchodních kontaktů a schůzek. Můj vztah k němu je čistě obchodní. Poprvé jsem se s ním setkal krátce po nástupu do dopravního podniku, před zhruba třemi lety,“ odvětil na otázky týdeníku Euro ředitel ostravského dopravního podniku Roman Kadlučka. Od června 2012 do srpna 2012 si podle policie zavolali 427krát.

Dědic je podle Kadlučky v obchodních záležitostech velmi ambiciózní. „Míra jeho iniciativy vůči mé osobě se u mě nesetkávala vždy s pocitem nezbytnosti. Dobře se orientuje v oblasti poskytování dotací z evropských fondů a v té souvislosti byl pro mě zdrojem informací,“ podotýká. Řešili spolu například problematiku tramvají. Dědic měl za rekonstrukci tramvají T3 na nízkopodlažní, vysokokapacitní obousměrné tramvaje inkasovat přes dvacet milionů korun. „Na základě dohod firma Pragoimex zaplatila (dědicově firmě – pozn. red.) Business Advisor částku 22 810 248 korun,“ zjistili protikorupční detektivové. Z telefonátů mimo jiné vyplynulo, že Dědic je vůči manažerům dopravního podniku v „nadřazeném postavení“. Dědicovi měl podle policie poskytovat interní informace o společnosti a veřejných zakázkách také zaměstnanec přepravní firmy Tomáš Firla. V nemocnici měl Dědic často jednat s ředitelem Tomášem Nykelem a náměstkem pro ekonomiku a provoz Petrem Šmídem. Ti se k otázkám týdeníku Euro nevyjádřili.

Martin Dědic fungoval jako skrytý prostředník pro firmy, které měly zájem získat u uvedených městských společností zakázky. „Věděli, že je prostřednictvím svého vlivu schopen zajistit vytvoření zadávacích podmínek, kterým budou uvedené subjekty schopny vyhovět. Umožnil jim s dostatečným předstihem se připravit na nevyhlášené zakázky a následně nezjištěným mechanismem v těchto zakázkách zvítězit,“ tvrdí detektiv Arnošt Pivovarčík.

Podrobnosti v pondělním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Rozsudek pro Janouška: tři roky vězení a zákaz řízení

Žalobkyně požaduje pro Janouška 10 let za pokus o vraždu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít