Osmdesát oborů volné živnosti

01. června 2009, 00:00 - Profit
01. června 2009, 00:00

Změnou živnostenského zákona došlo s účinností od poloviny loňského roku ke sloučení dosavadních jednotlivých volných živností do jediné volné živnosti s osmdesáti obory. Jaký význam má pro podnikatele určení oborů volné živnosti?

Autor: Martin Siebert

Je třeba, aby obchodní společnost uváděla konkrétní obory živnosti volné ve stanovách, respektive v obchodním rejstříku? Jaké povinnosti v důsledku této změny vznikají společnosti, která má v obchodním rejstříku zapsány volné živnosti podle předchozí úpravy? Je společnost povinna v souvislosti s novou úpravou měnit své stanovy, popřípadě podat zápis na změnu předmětu podnikání do obchodního rejstříku?

čtenář J. P. z Hranic na Moravě

Nová jednotná živnost volná „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ v sobě z právního hlediska zahrnuje oprávnění k výkonu všech činností náležejících do dílčích oborů této živnosti. Tyto obory jsou specifikovány ve čtvrté příloze živnostenského zákona. Patří mezi ně například poskytování služeb pro zemědělství, vydavatelské činnosti, velkoobchod a maloobchod, správa nemovitostí, ubytovací služby a řada dalších specializovaných činností.

Záleží čistě na vůli podnikatele, jak si obory živnosti volné vymezí. Toto vymezení má přitom pouze informativní funkci. Jeho účelem je vyšší transparentnost činnosti podnikatele vůči třetím osobám. Z pohledu zákona vzniká podnikateli udělením oprávnění k výkonu živnosti volné právo k výkonu všech činností specifikovaných v jejích oborech, a to bez ohledu na to, zda a jak podnikatel tyto obory vymezil. Od této skutečnosti se odvíjejí i odpovědi na vaše další otázky.

Jak ve stanovách podnikatele – obchodní společnosti, tak v zápise společnosti v obchodním rejstříku tedy postačuje uvedení obecného názvu volné živnosti („Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“), bez nutnosti bližší konkretizace. To nicméně podnikateli nebrání, aby si obory živnosti volné vymezil konkrétně.

Prakticky se obory volné živnosti uvádějí u všech podnikatelů povinně pouze v živnostenském rejstříku. K formuláři žádosti o živnostenské oprávnění se přikládá příloha, ve které žadatel označí příslušné obory. I zde je však jejich význam pouze informativní.

Podnikateli, který měl ke dni 1. 7. 2008 živnostenské oprávnění ke kterékoli z dosavadních volných živností, vzniklo tímto dnem ze zákona oprávnění k nové jednotné živnosti volné, zahrnující všechny její obory. Povinnosti podnikatele – obchodní společnosti vyplývající z této skutečnosti, jsou v praxi minimální. Pokud jde o zápis předmětu podnikání společnosti v obchodním rejstříku, zveřejnilo Ministerstvo spravedlnosti České republiky na internetových stránkách obchodního rejstříku (www.justice.cz) prohlášení, podle kterého není třeba podávat v souvislosti s novelou živnostenského zákona návrhy na změny v obchodním rejstříku týkající se pouze předmětu podnikání. To platí obecně ve vztahu ke všem změnám v kategorizaci živností, které novela přinesla. Důvodem je příprava komplexní úpravy databáze obchodního rejstříku, která příslušné změny zohlední.

Ve vztahu k zakladatelským dokumentům či stanovám společnosti je podle našeho názoru třeba považovat změny v označení předmětu podnikání společnosti způsobené novelou živnostenského zákona za změny nastalé v důsledku jiné právní skutečnosti, respektive ze zákona. Vzhledem k tomu je možné promítnout tyto změny do zakladatelských dokumentů či stanov společnosti bez nutnosti souhlasu valné hromady. Doporučujeme tedy provést odpovídající aktualizaci zakladatelských dokumentů (stanov) a uložení jejich nového úplného znění do sbírky listin obchodního rejstříku.

Tadeáš Petr, advokátní kancelářHájek Zrzavecký

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít