Oslovte jen vážné zájemce

24. dubna 2006, 00:00 - PAVEL HRUBEC
24. dubna 2006, 00:00

PROPAGACE FIREMNÍHO WEBU Dnes naposledy se podíváme na možnosti, jak propagovat vaše firemní internetové stránky. Jako moderní a účinná forma propagace je uváděna takzvaná kontextová reklama, například tuzemský eTarget nebo zahraniční adWords (Google). Pozitivní ohlasy na ni uslyšíte samozřejmě hlavně z úst jejích provozovatelů.

PROPAGACE FIREMNÍHO WEBU

Dnes naposledy se podíváme na možnosti, jak propagovat vaše firemní internetové stránky.

Jako moderní a účinná forma propagace je uváděna takzvaná kontextová reklama, například tuzemský eTarget nebo zahraniční adWords (Google). Pozitivní ohlasy na ni uslyšíte samozřejmě hlavně z úst jejích provozovatelů. Názory na skutečnou efektivitu se liší. Zkuste si udělat malý test: Podívejte se na některý z portálů, který kontextovou reklamu nabízí (například zpravy.atlas.cz).

Všimnete si při čtení zpravodajského článku textové reklamy umístěné na jeho konci?

A upoutá vás odkaz natolik, abyste si na něj klikli?

Jsou lidé, kteří při čtení nikdy nedojdou tak daleko, protože jakmile vidí konec článku a jasně oddělený začátek reklamy, končí. Nicméně nespornou výhodou kontextových odkazů je jejich adresnost.

Vy sami jako inzerent si můžete určit, u jakých článků se zobrazí. Zvolíte klíčová slova a pokud je text článku (zprávy) obsahuje, ukáže se čtenářům i reklama s odkazem na váš web.

Opět záleží na konkrétní situaci. Jste-li prodejce klimatizace, pak se po přečtení článku o očekávaných rekordních vedrech pravděpodobně najde řada uživatelů internetu, kteří si na vás hned kliknou. Podobně jako na reklamu cestovní kanceláře pod článkem o krásách Nového Zélandu.

Jenže i obsahovou souvislost (klíčová slova v článku) posuzuje automat. Takže například po přečtení zprávy, že ve francouzských volbách získala vítězná strana 88 křesel, je zájem čtenáře koupit si právě teď pro sebe nějaké křeslo asi minimální. Na internetu kolují i absurdní příklady, kdy kontextová reklama dostala firmu do nežádoucích a negativních souvislostí (například odkaz na čištění koberců pod článkem o vraždě).

Velkou výhodou kontextové kampaně je její dlouhodobost a nižší cena oproti bannerům. Uplatňuje se zde systém PPC (pay per click): Platíte pouze za návštěvníky, kteří si na odkaz skutečně klikli, nikoliv jako u bannerů za lidi, kteří jej „pouze“ mohli vidět.

I proto by nemělo být cílem kontextové reklamy přilákat na váš web co nejvíce jakýchkoliv návštěvníků, ale pouze jasně definované vážné zájemce o konkrétní zboží či služby. Věnujte tedy velkou pozornost znění kontextového odkazu. Měl by být konkrétnější, ať zbytečně neplatíte za návštěvníky, kteří se nikdy nemohou stát vašimi zákazníky. Některé z nich byste se dokonce mohli cíleně pokusit odradit.

ZVÝHODNĚNÉ POZICE

Velmi blízké kontextové reklamě jsou také přednostní pozice ve vyhledávačích. Jedná se vlastně o zaplacené zvýhodnění vašeho odkazu na stránkách jako jsou Google či Seznam.

Při hledání určité skupiny firem v katalogu nebo po zadání klíčového slova ve fulltextovém vyhledávači se pak uživatelům internetu zobrazí váš odkaz před jinými. Výhoda je tedy jasná: Úspěšnost odkazů, které se ve vyhledávačích ukáží na prvních místech, bývá několikanásobně vyšší než třeba u odkazů ve druhé desítce.

Přesto se najde mnoho uživatelů internetu, kteří tyto přednostní (zvané také jako „sponzorované“) odkazy ignorují, protože je oprávněně považují za reklamu a nikoliv za výsledek automatického vyhledávání (podle objektivních kritérií, o nichž jsme hovořili v předchozích dílech). Tomu nahrává i fakt, že vyhledávače tyto zaplacené odkazy zvýrazňují a jasně označují.

Podobné systémy často fungují na principu dražby: Kdo dá za svůj odkaz více peněz, ten má lepší umístění.

KLASICKÁ INZERCE

Překvapivě málo firem si uvědomuje zdánlivou samozřejmost: Internetovou adresu lze propagovat tedy klasickými reklamními nosiči, tedy stejně jako cokoliv jiného. Na váš web tedy můžete upozornit ve formě billboardu, inzerátu v deníku či časopise, prostřednictvím letáku, nebo rozhlasovou či dokonce televizní reklamou.

Velkou výhodou je, pokud vaše adresa (doména) zároveň říká vše podstatné a nepotřebuje další komentář. Například www.kresla.cz nebo www.koberce.cz. Jestliže je vaše doména složitější, mějte na paměti, že pro čtenáře je poměrně složité zapamatovat si ji. Zvláště když televizní diváci (nebo chodci na ulici v případě billboardů) u sebe nemají tužku a papír pro zapsání složitější domény.

Výhodou této „off-line reklamy“ je, že osloví i případné klienty, kteří zrovna nejsou u internetu. Což je zároveň její nevýhodou - od oslovení totiž může uplynout dlouhá doba, než se příjemce dostane k webu, takže na reklamu snadno zapomene. Tato forma propagace se tedy hodí spíše k budování povědomí o značce (webu) než k okamžitému získání návštěvníků.

V DALŠÍCH DÍLECH SE DOČTETE:Jak a proč oslovit novináře? Jak napsat dobrou tiskovou zprávu? Jak uspořádat tiskovou konferenci?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít