Ošklivé věci dělat nechceme

03. listopadu 2009, 11:35 - Pavel Hanslíček
03. listopadu 2009, 11:35

Češi chtějí nejprve okusit, jak káva z dražších přístrojů chutná

Kávovary a další domácí spotřebiče italské společnosti De’Longhi lze v Česku koupit již deset let. V posledním období firma posílila svou přítomnost na trhu, když v roce 2007 otevřela v Praze vlastní pobočku. „V té době jsme měli podíl na nových prodaných automatických kávovarech na espreso podle hodnoty asi jen 14 procent. To se nám podařilo mezitím zvýšit na šedesát procent, jak vyplývá z údajů agentury GfK za letošní květen a červen. U přístrojů s cenou nad 25 tisíc jsme obsadili dokonce 82 procent trhu,“ říká ředitel české pobočky De’Longhi Andrea Natale.

EURO: Udáváte poměrně vysoký podíl na trhu zejména u drahých přístrojů, vytlačili jste konkurenci? NATALE: Situace je složitější. Máte země, kde se výrobky jako kávovary těší takové oblibě, že přístroje naskládáte do regálu v obchodě a zákazníci si je vyberou. To v Česku nejde – zde musíte lidi seznámit s fungováním našich výrobků. Proto jdeme mimo obchody, děláme prezentace na golfových turnajích či při kulturních akcích. Například v centru Prahy tak existují obchody s oblečením, kde najdete stolky s našimi přístroji. Ty se tam sice nedají koupit, ale v takovém prostředí představíme naše výrobky lépe než v prodejnách elektrospotřebičů. Pro představu – během popsaných předváděcích akcí ročně spotřebujeme čtyři tisíce kilogramů kávy. Tyto ochutnávky jsou pro nás klíčové. Kdo si koupí kávovar za třicet tisíc korun, aniž by kávu z něj předtím neochutnal?

EURO: V čem vidíte příčinu rychlého nárůstu podílu na trhu automatických kávovarů? NATALE: Především nabízíme výrobky s mimořádným zpracováním a pohodlnou obsluhou. Například infuzní jednotku, která je srdcem našich kávovarů, lze jednoduše vyndat a vyčistit. Rovněž se zamýšlíme nad umístěním našich přístrojů u zákazníka, proto mají veškeré ovládání zepředu. Téměř každý z našich výrobků se může pyšnit i nějakou zvláštností, jako je třeba šlehání husté mléčné pěny na cappuccino přímo v přístroji. Také vzhled je důležitý. Pocházím z okolí Milána, které je metropolí módy. Stejnou péči, jakou věnujeme v Itálii oblečení, De’Longhi dává i designu svých výrobků. Proto jsou naši zákazníci ochotni platit více peněz za naše produkty.

EURO: Lze přístroje s tak poměrně vysokými cenami prodávat v celém Česku, nebo pouze v Praze? NATALE: Rozhodně se naše výrobky neprodávají jen v Praze, naopak silný nárůst vidíme v Brně a v dalších větších městech. Navíc umíme nabídnout i kávovary s nižší cenou. Máme řady výrobků, které jsou kovové, designově dobře zpracované a stojí méně než pět tisíc korun. Ale v každém případě se budeme držet toho, že děláme krásné výrobky. Nikdy se nechceme dostat do situace, kdy bychom dělali levné ošklivé produkty jen proto, že se jich prodá hodně.

EURO: Uzpůsobujete nějak sortiment v Česku místní poptávce? NATALE: Určitě. Například pro Česko jsme vymysleli speciální filtry do kávovarů schopné dělat větší pěnu, jak ji mají Češi rádi. Podobnou inspiraci jsme v Česku a v Nizozemsku našli pro sestrojení fritovacího přístroje schopného smažit nejen na oleji, ale i na sádle. V tradiční české i holandské kuchyni je totiž řada receptů, které tento způsob přípravy předpokládají. Každý trh chce svoje – v Rusku zase prodáváme obrovské množství mlýnků na maso. V tamní kuchyni totiž hraje mleté maso zásadní roli.

EURO: Vidíte potenciál rychlého růstu i v dalších kategoriích výrobků mimo kávovary? NATALE: Například to jsou přístroje na přípravu jídla. To má své důvody – když jsem do Česka poprvé přijel před třinácti lety, vaření tu bylo považováno za otravnou záležitost. To se změnilo, objevily se školy vaření a šéfkuchaři se stávají celebritami. Podobný potenciál k růstu mají i žehlicí systémy. V západní Evropě jsou totiž populární, a myslím, že i Češi brzy objeví jejich kouzlo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít