OSA opět na koni

29. ledna 2007, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
29. ledna 2007, 00:00

TELEVIZE NA HOTELOVÝCH POKOJÍCHČeským hotelům hrozí, že opět budou platit autorské poplatky za televize a rádia umístěná na pokojích. Evropský soudní dvůr totiž takto rozhodl v obdobném sporu mezi španělskou organizací na ochranu práv autorů SGAE a hotelovým řetězcem Rafael Hoteles.

TELEVIZE NA HOTELOVÝCH POKOJÍCH Českým hotelům hrozí, že opět budou platit autorské poplatky za televize a rádia umístěná na pokojích. Evropský soudní dvůr totiž takto rozhodl v obdobném sporu mezi španělskou organizací na ochranu práv autorů SGAE a hotelovým řetězcem Rafael Hoteles.

Tuzemské hotely nemusí od roku 2005 platit autorské poplatky za rozhlasové a televizní přijímače umístěné na pokojích. To by se však brzy mohlo změnit. Evropský soudní dvůr totiž na konci loňského roku projednával „poplatkový spor“ mezi španělskou organizací na ochranu práv autorů SGAE a hotelovým řetězcem Rafael Hoteles. Španělští hoteliéři v něm prohráli. Kauza s největší pravděpodobností ovlivní i situaci v Česku.

České hotely od placení poplatků za televize a rádia na pokojích osvobodila poslední novela autorského zákona. Ta je však trnem v oku autorských svazů. Ty totiž přišly o desítky milionů korun. Poté, co neuspěly na domácí půdě, nabral spor evropské rozměry.

Zástupce hudebních a filmových výrobců Intergram podal stížnost k Evropské komisi s tím, že novela je v rozporu s unijní legislativou. „Dále je tu iniciativa mezinárodních organizací chránících práva autorů a ostatních nositelů práv, jakými jsou CISAC, GESAC a ICMP/CIEM,“ upozorňuje Roman Strejček, člen představenstva Ochranného svazu autorského pro práva k dílům hudebním (OSA).

PRVNÍ POKUS NEVYŠEL

Evropská komise na podzim 2005 zahájila proti České republice řízení o porušení předpisů komunitárního práva. Šlo pouze o první fázi řízení, o takzvanou výzvu. Ta upozorňovala na rozpor příslušného ustanovení novelizovaného autorského zákona s evropskou směrnicí 2001/29/ES. „V říjnu loňského roku bylo uvedené řízení proti České republice Evropskou komisí odloženo, respektive zastaveno,“ vysvětluje Pavel Zeman, ředitel odboru autorského práva ministerstva kultury.

Hoteliéři se proto dále řídí současným autorským zákonem a poplatky neplatí. Podle Pavla Hlinky, prezidenta Asociace hotelů a restaurací České republiky, je ale pravděpodobné, že dojde ke změnám, a to právě kvůli španělské kauze.

Stejné stanovisko zastává i OSA. „Pevně věříme, že tento výrok Evropského soudního dvora je zásadním průlomem,“ reaguje na verdikt Roman Strejček. Soud podle něj potvrdil, že novela skutečně není v souladu s evropskou směrnicí. Podle Pavla Zemana je také pravděpodobné, že ministerstvo kultury ve spolupráci s ministerstvem zahraničí navrhne „adekvátní novelizaci příslušného ustanovení autorského zákona ještě v průběhu tohoto roku“.

JE HOTELOVÝ POKOJ SOUKROMÝM PROSTOREM?

Zastánci současné podoby autorského zákona ztratili svůj nejpádnější argument. Zvýhodnění hotelů totiž vysvětlovali tím, že se jedná o výjimku opřenou o právní výklad pojmu soukromí. Povinnost hoteliérů platit autorskou odměnu za televizory a rádia umístěná ve veřejně přístupných prostorech zůstala nezměněna.

Novela ale zbavila hotely povinnosti platit tyto poplatky za přístroje umístěné „v prostorách k soukromému užívání ubytovanými osobami“. „Zákonodárci byli logicky přesvědčeni o tom, že hotelový pokoj není veřejný prostor,“ vysvětluje generální sekretář Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Evropský soudní dvůr sice nerozhodl, zda hotelový pokoj je, či není veřejným prostorem, nepotvrdil ale ani jeho soukromou povahu. Svůj verdikt ve prospěch SGAE odůvodnil tím, že se obyčejně klienti v takovém zařízení rychle střídají. „Obecně se pak jedná o dosti vysoký počet osob, které musí být považovány, s ohledem na hlavní cíl směrnice 2001/29/ES, za veřejnost,“ píše se ve zdůvodnění rozsudku.

ČTYŘI KOLEKTIVNÍ SPRÁVCI

Hoteliéři se změnami nesouhlasí. „My se stále domníváme, že se jedná o soukromé prostory. Asi bychom byli překvapeni, pokud by nám během pobytu mohl kdokoli projít hotelovým pokojem, případně si ještě pozvat přátele na společné sledování uměleckých děl,“ konstatuje Václav Stárek. Navíc podle něj není zcela jasné, koho autorské svazy skutečně zastupují, a jak jsou vybrané peníze dále rozdělovány.

V České republice působí čtyři kolektivní správci s příslušnou licencí od ministerstva kultury. Autorské odměny by hoteliéři platili OSA za udělení souhlasu k provozování děl všech autorů a Intergramu. Další dva svazy, Dilia a OOA-S, mají smlouvy s OSA, který vybírá autorskou odměnu také za jimi zastupované autory.

NOVÉ SAZBY ZATÍM NEJSOU Kolik by vlastně hotely platily? „Pokud letos nedojde k nějaké změně, zůstaly by v platnosti původní sazby. To by orientačně znamenalo 100 korun za televizní a 30 korun za rozhlasový přijímač měsíčně pro OSA,“ vysvětluje Roman Strejček.

Intergram si do roku 2005 denně účtoval 1,40 koruny za každý obsazený pokoj. V případě změny autorského zákona však nevylučuje zvýšení tohoto poplatku.

NEPLATÍ SE ANI JINDE

V rámci Evropské unie není Česká republika zdaleka jedinou zemí, v níž hoteliéři autorské poplatky za rozhlasové a televizní přijímače na pokojích neplatí. Stejná situace je například v Polsku, Německu, Velké Británii nebo Irsku. Platí se naopak ve Švédsku, Finsku, Norsku, Maďarsku, Francii či Itálii.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít