Orkán dorazí i do parlamentu

12. února 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
12. února 2007, 00:00

Sociální výdaje rostou od roku 1999 o 200 miliard korun ročně. Tvrdí to práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Když nezměníme trend ve vývoji mandatorních výdajů, bude to katastrofa,“ varuje ministr financí Miroslav Kalousek. To není optimistický začátek, nicméně je to smutná realita po posledních osmi letech vlády sociální demokracie.

Sociální výdaje rostou od roku 1999 o 200 miliard korun ročně. Tvrdí to práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Když nezměníme trend ve vývoji mandatorních výdajů, bude to katastrofa,“ varuje ministr financí Miroslav Kalousek.

To není optimistický začátek, nicméně je to smutná realita po posledních osmi letech vlády sociální demokracie. K tomu přidejme vysoký schodek veřejných financí plus nula provedených reforem v oblasti daní, důchodů a sociálních dávek, zdravotnictví.

„Nejprve škrty v rozpočtu, potom daňové reformy,“ hlásá Kalousek. Ví, proč to říká. Jinak by totiž zavedení rovné daně muselo být kompenzováno výrazným zvýšením snížené sazby DPH, což by zařídilo nárůst cen potravin a léků. A navíc by lidé s nižšími příjmy platili na daních více než dosud. A to nejde. Nová vláda slíbila, že rovná daň pro nikoho nebude znamenat více peněz odvedených na daních.

Na ministerstvu financí tedy mají jasno. Bude se škrtat. Ministr Nečas rovněž jasně upozorňuje na to, že podstatou jeho sociální reformy primárně není ušetřit finanční prostředky, ale mít efektivnější sociální systém. A změny, které navrhuje, jsou racionální. Povinnost prokázat aktivní hledání zaměstnání, povinné zapojení se nezaměstnaných do veřejně prospěšných prací, pro lidi s odporem k práci pouze poukázky na jídlo, vícerychlostní mateřská, výhody pro zkrácené a flexibilní pracovní doby a další. Ovšem dopad jím navrhovaných změn se projeví na veřejných financích až po čase. Podle kuloárních informací ale Kalousek bude požadovat po Nečasovi úspory v rozsahu třiceti miliard korun už v příštím státním rozpočtu.

Zcela jistě tak je pro další vývoj klíčové, a Kalousek na to ostatně sám upozorňuje, aby se na potřebných změnách a jejich načasování shodla nejprve vládní koalice, a pak je jednohlasně prosazovala v parlamentu. A právě v parlamentu pak namísto jasné oblohy začne zřejmě zuřit orkán podobný tomu, který jsme zažili před pár týdny. A svojí silou bude nejen zvedat sukně manželkám premiérů.

Na reformách se nejprve musí shodnout koalice, pak má šanci v parlamentu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít