Orkán dorazí i do parlamentu

12. února 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
12. února 2007, 00:00

Sociální výdaje rostou od roku 1999 o 200 miliard korun ročně. Tvrdí to práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Když nezměníme trend ve vývoji mandatorních výdajů, bude to katastrofa,“ varuje ministr financí Miroslav Kalousek. To není optimistický začátek, nicméně je to smutná realita po posledních osmi letech vlády sociální demokracie.

Sociální výdaje rostou od roku 1999 o 200 miliard korun ročně. Tvrdí to práce a sociálních věcí Petr Nečas. „Když nezměníme trend ve vývoji mandatorních výdajů, bude to katastrofa,“ varuje ministr financí Miroslav Kalousek.

To není optimistický začátek, nicméně je to smutná realita po posledních osmi letech vlády sociální demokracie. K tomu přidejme vysoký schodek veřejných financí plus nula provedených reforem v oblasti daní, důchodů a sociálních dávek, zdravotnictví.

„Nejprve škrty v rozpočtu, potom daňové reformy,“ hlásá Kalousek. Ví, proč to říká. Jinak by totiž zavedení rovné daně muselo být kompenzováno výrazným zvýšením snížené sazby DPH, což by zařídilo nárůst cen potravin a léků. A navíc by lidé s nižšími příjmy platili na daních více než dosud. A to nejde. Nová vláda slíbila, že rovná daň pro nikoho nebude znamenat více peněz odvedených na daních.

Na ministerstvu financí tedy mají jasno. Bude se škrtat. Ministr Nečas rovněž jasně upozorňuje na to, že podstatou jeho sociální reformy primárně není ušetřit finanční prostředky, ale mít efektivnější sociální systém. A změny, které navrhuje, jsou racionální. Povinnost prokázat aktivní hledání zaměstnání, povinné zapojení se nezaměstnaných do veřejně prospěšných prací, pro lidi s odporem k práci pouze poukázky na jídlo, vícerychlostní mateřská, výhody pro zkrácené a flexibilní pracovní doby a další. Ovšem dopad jím navrhovaných změn se projeví na veřejných financích až po čase. Podle kuloárních informací ale Kalousek bude požadovat po Nečasovi úspory v rozsahu třiceti miliard korun už v příštím státním rozpočtu.

Zcela jistě tak je pro další vývoj klíčové, a Kalousek na to ostatně sám upozorňuje, aby se na potřebných změnách a jejich načasování shodla nejprve vládní koalice, a pak je jednohlasně prosazovala v parlamentu. A právě v parlamentu pak namísto jasné oblohy začne zřejmě zuřit orkán podobný tomu, který jsme zažili před pár týdny. A svojí silou bude nejen zvedat sukně manželkám premiérů.

Na reformách se nejprve musí shodnout koalice, pak má šanci v parlamentu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít