Article, show

Orgie nezodpovědnosti

29. října 2009, 01:00 - Pavel Páral
29. října 2009, 01:00

Člověk, který by se dozvěděl, že příští rok dostane jen deset a půl výplaty místo dosavadních dvanácti, a přitom by si vzal půjčku na větší a dražší auto, na něž nemá, a ani je nutně nepotřebuje, by byl považován za nezodpovědného a nezralého jedince. V případě státu však jeho ústavní činitelé zcela vážně vedou debatu, zda to auto má být jen audi, a nebyl-li by lepší bentley.

Rudo-oranžovo-černé návrhy

Stačí se podívat na základní čísla státního rozpočtu. Zatímco příjmy z daní a sociálního pojištění klesají oproti rozpočtu na letošní rok o více než devět procent, tak celkové výdaje rostou o tři a půl procenta. Mandatorní výdaje předepsané zákonem, především ty sociální, pak rostou o neuvěřitelných sedm a půl procenta. Pokud projdou pozměňovací návrhy předkládané čerstvě vzniklou rudo-oranžovo-černou koalicí, tedy spojenectvím komunistů, sociálních demokratů a lidovců, jak se nyní jeví silně pravděpodobné, porostou mandatorní výdaje o zhruba devět procent.

Podle navrhovatelů lze ušetřit jinde, především na investicích do infrastruktury. To je jistě pravda. Jenže schválené výdaje na stavbu a údržbu silnic a dálnic nepokrývají ani financování všech rozestavěných staveb. Jejich další omezení bude mít nepochybně dopad na hospodaření stavebních firem a na zaměstnanost. Říká se tomu cesta do pekel. Ušetřené peníze vytáhnou další sumy z kapsy, z níž se platí podpory v nezaměstnanosti. Z pěti miliard korun naplánovaných před rokem na tento účel je v rozpočtu na rok 2010 najednou 14,3 miliardy, a je velkou otázkou, zda to bude stačit.

Úroky za 64 miliard

To vše platí, přestože rozpočet je sestaven už po úsporných opatřeních z Janotova balíčku a po razantních škrtech v oblastech, kde se vláda nemusí ptát parlamentu. Za zaznamenání stojí určitě skutečnost, že příští rok zaplatíme na úrocích ze státního dluhu místo padesáti už 64 miliard korun a tento trend se určitě nezastaví. Během příštích čtyř let, pokud nedojde k opravdu zásadním škrtům, přesáhnou platby za úroky sto miliard korun.

Pro srovnání lze uvést, že veškerá daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy ze zdanění mezd zaměstnanců, dosahuje zhruba 115 miliard. Takže každý již brzy snadno uvidí na své výplatní pásce, kolik platí za státní dluh. A to nikoli za jeho splácení, ale jen za úroky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít