„Orbánomika“ změní banky a zemědělství

08. dubna 2014, 09:06 - David Klimeš
08. dubna 2014, 09:06

Maďarský občanský svaz (Fidesz) premiéra Viktora Orbána drtivě vyhrál volby i proto, že zatím funguje svérázný mix ekonomického liberalismu a etatismu, který Maďarsku Orbán ordinuje. Ekonomika rostla minulý rok o 1,1 procenta HDP, v posledním kvartále dokonce o 2,7 procenta. Včera Orbán prohlásil, že ekonomická data ukazují růst „nikoli dočasný, ale trvalý“.

Orbán pomohl ekonomice zavedením rovné daně z příjmu fyzických osob ve výši 16 procent. Malým firmám klesla daň z příjmu na 10 procent. Schodek rozpočtu minulý rok skočil deficitem 2,2 procenta HDP, takže do Maďarska jako jednoho z mála států EU nemohou evropští komisaři vyslat inspektory kvůli překračování povoleného deficitu.

Z 11 procent Orbán srazil nezaměstnanost na 8,5 procenta a státní dluh pomalu klesá pod 80 procent HDP. Je tu však také Orbán etatistický, který dusí trh státní regulací. Znárodnil peníze soukromých penzijních fondů. Banky a další velké podniky platí vysoké sektorové daně. Omezil nezávislost centrální banky.

A spíše v etatistickém duchu bude Fidesz vládnout i další roky. Regulací sníží ceny energií pro domácnosti i firmy. Chce se zbavit dále dluhu Maďarska v cizích měnách. A státním tlakem na banky chce pomoci i držitelům hypoték v cizích měnách. Prosazuje dále „reindustrializaci“ země, průmyslový sektor má tvořit až 23 procent HDP země, což by bylo jedno z nejvyšších čísel v EU.

Podstatné změny čeká bankovní sektor. Po vysokých daních má přijít na řadu i změna vlastnictví. Podle Orbána má být polovina bank v maďarských rukách, aby se prý zvýšila konkurence na trhu. Stejně se má měnit zemědělství, kde by až 80 procent půdy mělo patřit malým a středním zemědělcům.

Pokud vše půjde podle Orbánových plánů, nezaměstnanost by měla klesnout o tři procenta. Ale to není pro ambiciózního premiéra s unikátním ekonomickým programem konečný cíl. Tím by podle něj jednou měla být plná zaměstnanost Maďarů.


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít