Opravy panelových domů: investice kryté státem

26. dubna 2009, 00:00 - Tomáš Johánek
26. dubna 2009, 00:00

Jednou z možností, jak přežít krizi, je zapojit se do oprav a modernizací panelových domů. Stav většiny z nich totiž vyžaduje velké investice. To si uvědomuje i stát, a i přes problémy s rozpočtovým deficitem zvýšil dotaci pro program Panel.

Autor: Martin Siebert

Investice do regenerace panelových sídlišť patří mezi hlavní priority všech měst, která se musejí vypořádávat s masovou výstavbou panelových sídlišť v minulých desetiletích. Největším problémem panelových čtvrtí je nedostatek zeleně, hřišť a parkovacích míst. Ruku v ruce s tím jde zateplování domů a výměna oken. Proměny některých sídlišť už stály desítky milionů korun, další podobně nákladné projekty se chystají.

Do zkvalitnění prostředí pro bydlení svých obyvatel se ale radnice nepouštějí bez státních, případně i evropských dotací. Například České Budějovice od roku 2006 upravují sídliště Vltava, konkrétně jeho jižní část. Práce už stály 28,5 milionu korun, z toho zhruba 12 milionů zaplatilo ministerstvo pro místní rozvoj. Letos má revitalizace vyvrcholit obnovou prostranství a okolí kulturního domu Vltava. Na jižní etapu navážou rozsáhlejší úpravy v severní části sídliště.

Plzeň čeká na evropské dotace

Západočeská metropole Plzeň připraví do konce roku program regenerace všech sídlišť. Obnovu sídlišť Bory a Slovany schválili zastupitelé už v únoru. V každé z těchto čtvrtí chce město obnovit jeden vnitroblok, na nějž zažádalo o národní dotace. Akce přijdou shodně na deset milionů korun, od státu mohou dostat až pět milionů na dvě stavby ročně. „Programy regenerace, které dokončujeme pro Lochotín, Vinice, Košutku, Bolevec, Skvrňany a Doubravku, jsou podmíněny získáním národních dotací,“ říká ředitelka útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká.

Podmínky pro získání unijních peněz jsou velmi tvrdé. Podpora musí jít do prostranství i bytů zároveň. Žádat by muselo město za všechny vlastníky a ručilo by za úvěr. Plzeň zatím nedostala peníze na žádnou regeneraci prostranství sídlišť, do nichž už dala za osm let desítky milionů korun.

Pomáhají i soukromí majitelé Podmínky pro bydlení na panelových sídlištích v kraji Vysočina se postupně zlepšují díky investicím obcí a soukromých majitelů bytů. Bytové domy jsou zateplovány, přibývají nová dětská hřiště, někde i parkoviště. Nedostatek parkovacích míst je i tak zřejmě největším problémem obyvatel těchto lokalit. Lidé postrádají také obchody a služby. Na obnovu ploch kolem panelových domů chce získat unijní peníze i krajské město Jihlava. Pokud uspěje, budou tam do roku 2013 provedeny práce za 95 milionů korun. „Jihlavská sídliště nejsou ve viditelně špatném stavu, ale potřebují zlepšit vybavení. Parkování je velký problém města obecně,“ uvádí mluvčí radnice Radek Tulis. Z 2000 hektarů zastavěné plochy ve městě zabírají panelové domy asi 70 hektarů. Na sídlištích už přibývají nová dětská hřiště. Loni jich město vybudovalo šest, zaplatilo za ně kolem pěti milionů korun. V tomto roce vzniknou další. Většina bytů na Vysočině už byla zprivatizována, soukromníkům patří i převážná část domů na sídlištích. Podle odborníků stojí zateplení pětipodlažního domu se třemi vchody včetně výměny oken a zateplení fasády a střechy kolem pěti milionů korun. Modernizace prý nejčastěji vázne ve velkých domech, protože při velkém počtu se obyvatelé na výdajích nedokážou dohodnout. Dalších 600 milionů korun pro Panel**

Letošní rozpočet programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení se zvýší o 600 milionů korun na 4,1 miliardy korun. Rozhodla o tom vláda na základě doporučení Národní ekonomické rady vlády. Vláda peníze do Panelu převede jako dotaci ze státního rozpočtu. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní vyjednává s ministerstvem životního prostředí o využití peněz z prodeje emisních povolenek. Peníze z Panelu, které se dosud využívaly na modernizace a opravy panelových domů, bude navíc možné použít i na rekonstrukce a zateplování cihlových a dalších nepanelových budov.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily…
Kvíz na pátek: Poznáte součástky auta jen podle obrázku?
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou. Vypadá hodně dobře
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít