Opravy panelových domů se musí zrychlit

18. listopadu 2003, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
18. listopadu 2003, 00:00

STAV BYTOVÉHO FONDU V PANELOVÝCH DOMECH JE ČASTO ALARMUJÍCÍ - NA REKONSTRUKCE SCHÁZEJÍ PROSTŘEDKY, PODLE ODHADŮ JE V CELÉ ČR K JEJICH MODERNIZACI ZAPOTŘEBÍ STOVKY MILIARD KORUN.

Státní podpora letos dosáhne výše 1,1 mld. korun

STAV BYTOVÉHO FONDU V PANELOVÝCH DOMECH JE ČASTO ALARMUJÍCÍ - NA REKONSTRUKCE SCHÁZEJÍ PROSTŘEDKY, PODLE ODHADŮ JE V CELÉ ČR K JEJICH MODERNIZACI ZAPOTŘEBÍ STOVKY MILIARD KORUN.

V ČR je přibližně 80 tisíc panelových domů, ve kterých bydlí asi čtyři miliony lidí. Náklady na jejich nutné opravy se odhadují na 300 až 400 miliard korun - dnes se na ně ročně vynakládá přibližně jedna až dvě miliardy korun. Při takovém tempu hrozí, že se paneláky budou regenerovat 300 let. Panelové domy se na území bývalého Československa staví přibližně od 50. let minulého století. Zejména ty nejstarší jsou proto již dávno ve stavu, který si vyžaduje komplexní opravu. Stát podporuje havarijní opravy z rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj, které na tyto účely letos vyčlenilo částku 300 milionů korun. Tyto peníze slouží k úhradě maximálně 40 % nákladů oprav. Od loňska je také realizován program Panel - jeho prostřednictvím stát dotuje komerční úvěry (přesně řečeno - splácení úroků, příspěvek činí 3-4 %), které si družstva berou na financování oprav svých panelových domů. Pro tyto účely je letos k dispozici zhruba 900 mil. Kč. Celkem tedy stát letos regeneraci panelových domů podpoří částkou 1,2 miliardy Kč.

ZÍSKAT ÚVĚR NENÍ SNADNÉ

Program Panel schválila vláda v roce 2002 a první žádosti do něj začala přijímat v listopadu stejného roku. Do 31. srpna tohoto roku bylo podle údajů Českomoravské záruční a rozvojové banky podáno celkem 111 žádostí o podporu. Zmíněných 111 žádostí představuje dotované úvěry na opravu panelových domů v celkové výši 1, 46 miliardy korun. „Můžeme tedy konstatovat, že i přes pomalé a problematické rozbíhání programu se v roce 2003 nějaké výsledky dostavily. Při celkovém hodnocení však zůstávají za všeobecným očekáváním,“ komentoval je předseda Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) Vít Vaníček. Důvody nedostatečného zájmu o program Panel podle zástupců bytových družstev, kterým patří nejvíce panelových domů, tkví zejména v komplikovaných procedurách, dále výši této podpory, rovněž nákladné a složité přípravě samotné realizace rekonstrukcí. Nikoli ideální jsou rovněž vztahy vlastníků panelových domů a bank. „Malé družstvo či společenství vlastníků nemají prakticky žádnou možnost dostat se k úvěrům,“ říká předseda Stavebního bytového družstva Havířov Ivan Kožušník. Jak už bylo řečeno, vlastníci panelových domů (představitelé obcí, družstev a společenství vlastníků) jsou také ne vždy ochotni podstoupit náročný proces celé přípravy a realizace oprav domů - zejména v případech, kdy musí získat souhlas všech nájemníků a vlastníků bytů ke spoluúčasti na financování.

VOLÁNÍ PO POSTUPNÝCH REKONSTRUKCÍ

Podle zástupců bytových družstev je největší chybou programu Panel to, že podporuje pouze komplexní modernizace. „V současné době svaz bytových družstev prosazuje řešení, které by spočívalo v zrušení podmínky komplexnosti oprav. Odstranily by se tedy nejprve statické poruchy, pak rekonstruovaly rozvody a ještě později domy zateplily,“ informoval ředitel technického odboru SČMBD Miloš Hejda. Jak dále uvedl, stát by měl podmínit podporu nikoliv komplexností oprav, ale například jejich určitým finančním limitem. „Výše oprav by musela být například v hodnotě minimálně 1500 Kč na metr čtvereční podlahové plochy bytů,“ tvrdí Hejda. Při nedodržení tohoto limitu by nebylo možno požádat o přiznání státní dotace. Svaz také prosazuje přiznání jednotné podpory ve výši 5 % bez ohledu na region. S ohledem na poslední jednání se však podle Vaníčka jeví jako reálnější možnost, že jednotná výše úrokové dotace bude stanovena na 4 % a pouze u oprav prokazatelně přispívajících k úsporám energií bude zvýšena na 5 %.

OPRAVOVAT LZE I DNES

I přes problémy provázející využívání programu Panel existují družstva, která se nenechala odradit a program využila. Například Bytové družstvo Svitavy se rozhodlo pro revitalizaci 1050 bytů ve 20 obytných panelových domech. V rámci těchto oprav dochází k zateplení obvodového pláště, suterénů domů a osazení nových okenních prvků. Celkové náklady jsou přibližně 173 miliony korun, průměrný náklad na jednu bytovou jednotku činí přibližně 164 tisíce korun. „Financování jsme si zajistili z 90 % komerčním úvěrem, zbytek tvořili vlastní zdroje,“ říká předseda družstva Viktor Nováček. Podle jeho slov se úvěr bude splácet (kromě státního příspěvku) z větší části z prostředků tvorby fondů údržby jednotlivých domů. „Dopad na nájemníky bude minimální, po dobu 15 let budou platit za užívání bytu o 325 korun měsíčně více než dosud,“ upozornil Nováček.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít