Opravy brzdí soudní spor

13. listopadu 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
13. listopadu 2006, 00:00

JANOVICE U RÝMAŘOVA Severomoravská obec Janovice, která je dnes součástí města Rýmařova, se může pochlubit historicky cenným zámkem. Až na zámeckou kapli je ale jeho stav špatný a potřebuje rekonstrukci. Janovický zámek stojí u silnice z Rýmařova do Velkých Losin a tvoří ho dvě hlavní budovy na půdorysu písmene Starší východní část byla postavena již v 16.

JANOVICE U RÝMAŘOVA Severomoravská obec Janovice, která je dnes součástí města Rýmařova, se může pochlubit historicky cenným zámkem. Až na zámeckou kapli je ale jeho stav špatný a potřebuje rekonstrukci.

anovický zámek stojí u silnice z Rýmařova do Velkých Losin a tvoří ho dvě hlavní budovy na půdorysu písmene Starší východní část byla postavena již v 16. století za Žerotínů, mladší západní pak v 18. století za Harrachů.

Za zámkem se rozkládá udržovaný přírodní park, stav objektů ale rozhodně dobrý není -omítky se loupou a do střech zatéká. Aby toho nebylo málo, do budovy už několikrát vnikli vandalové, kteří znehodnotili část maleb a na dřevěné podlaze si dokonce rozdělali oheň.

Ministerstvo vnitra, které je správcem objektu, s tímto nelichotivým stavem nemůže nic dělat. Na opravy nemá peníze a obci nebo kraji zatím zámek předat nemůže, protože stále ještě probíhá soudní spor s potomky původních majitelů.

KNÍŽECÍ KNIHOVNA

Ves Janovice (původně Janov) se poprvé připomíná roku 1398, kdy patřila Joštu Pročkovi z Bouzova. Zámek zde ale vznikl teprve v letech 1520 až 1530, kdy panství vlastnil známý moravský rod Žerotínů. Stavba to nebyla velká, měla jen jedno křídlo a vstupní věž, šlechta ji proto zpočátku využívala jen k občasným návštěvám.

Změna přišla teprve koncem 16. století za Hoffmannů z Grünbüchlu, kteří se na janovický zámek uchýlili v obavách z protireformace. Ferdinand Hoffmann byl přitom člověk velmi vzdělaný, na sever Moravy si proto nechal převést i svou proslulou knihovnu - jednu z největších soukromých sbírek té doby. Unikátní bibliotéka však v Janovicích nevydržela dlouho. Již o několik desetiletí později získali panství Dietrichštejnové a knihy si odvezli do Mikulova.

KONEC ROKU ROZHODNE

Posledními šlechtickými držiteli zámku se stali Harrachové, kteří objekt počátkem 18. století přestavěli do dnešní podoby. Janovice drželi až do roku 1945, kdy jim byl majetek jako německým občanům zkonfiskován.

Roku 1949 připadl zámek krajskému národnímu výboru v Olomouci, který začal budovy upravovat pro archivní účely. Dlouhá léta pak v zámku sídlily pobočky opavského a bruntálského archivu. Objekt opustily teprve před dvěma lety a od té doby zůstávají prostory prázdné.

Další využití bude možné hledat až po skončení soudního sporu s potomky původních majitelů. Konečný rozsudek by měl padnout do konce roku a janovický zámek tak má reálnou šanci, že brzy změní majitele.

POPIS OBJEKTU

název zámek Janovice

místo Janovice u Rýmařova

kraj Moravskoslezský

adresa č. p. 10

typ zámek

stav chátrající

využití žádné

kult. památka od roku 1958

vlastník ministerstvo vnitra

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít