Opravník pro Adrianu

08. října 2014, 11:47 - Pavel Páral
08. října 2014, 11:47

Je celkem normální, když se v hlavách kandidátů pár hodin před volbami ozývají podivní cvrčci a z úst padají poněkud nedomyšlené věty. Ale lhát se nemá ani před volbami, i když se to málokdy podaří. Ale třeba bude líp a týdeník Euro k tomu chce poněkud přispěti.

Například tím, že opraví výroky kandidátky ANO na primátorku, Adriany Krnáčové v jejím rozhovoru pro Lidové noviny. V nich tvrdí, že Zdeněk Tůma, který v minulých pražských volbách vedl kandidátku TOP 09 a volby s ní vyhrál, zbaběle emigroval ze zastupitelstva do soukromého byznysu, což ona neudělá, leda by neměla šanci udělat v Praze konečně pořádek.

Není to sice podmínka účasti ve volbách vědět, kdo sedí v zastupitelstvu, ale aspirující primátorka by mohla vědět, že Zdeněk Tůma v tom zastupitelstvu pořád sedí, byť není primátorem. A zůstal jen v zastupitelstvu právě proto, že po volbách vznikla koalice ODS a ČSSD, která TOP 09 odstavila od moci v Praze. Po změně poměrů pak už odmítl aktivnější roli a nebyla to žádná zbabělost, ale výsledek racionální úvahy.

O morálním kreditu

Navíc takhle napadnout Zdeňka Tůmu v situaci, kdy Krnáčová kandiduje za stranu holedbající se tím, že funkce mají získávat ti, co v životě něco dokázali, je zrovna v tomto případě dost nemístné. Za mnohaletým a úspěšným guvernérem ČNB jsou prokazatelné výsledky i morální kredit a i jako řadový zastupitel se dnes nebojí říkat, co si o pražské politice své strany myslí.

Jak se s tím srovnává paní Krnáčová – se svou netransparentní kariérou v Transparency International, po níž zůstaly nesplacené dluhy státu, a pak následovalo skromné podnikání v lobbingu a poněkud směšná adorace velkého Andreje, je každému celkem jasné.

Ale nejde jen o neznalost současného zastupitelstva a stranické konkurence. Krnáčová říká, že když nebude v Praze vládnout, tak práce v opozici ji nezajímá. Lidé holt musí volit lépe, aby si naši vycházející hvězdu politiky zasloužili. A to už je hodně silná káva, která nicméně zrovna z této partaje nepřekvapí.

Tenhle předvoj společnosti má podobně jako jeho starší verze v sobě geneticky zakódované pochybnosti o smyslu demokratické soutěže politických stran. A pokoru k demokratickým institucím, jako jsou parlament a zastupitelstva, zde nenajdete. Jen ono slavné gottwaldovské pohrdání žvanírnou.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Kde je ta Evropa

Pavel Páral: Kurzarbeit a Ewig Schade

Ještě chvilku ČNB


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít