Opravník pro Adrianu

08. října 2014, 11:47 - Pavel Páral
08. října 2014, 11:47

Je celkem normální, když se v hlavách kandidátů pár hodin před volbami ozývají podivní cvrčci a z úst padají poněkud nedomyšlené věty. Ale lhát se nemá ani před volbami, i když se to málokdy podaří. Ale třeba bude líp a týdeník Euro k tomu chce poněkud přispěti.

Například tím, že opraví výroky kandidátky ANO na primátorku, Adriany Krnáčové v jejím rozhovoru pro Lidové noviny. V nich tvrdí, že Zdeněk Tůma, který v minulých pražských volbách vedl kandidátku TOP 09 a volby s ní vyhrál, zbaběle emigroval ze zastupitelstva do soukromého byznysu, což ona neudělá, leda by neměla šanci udělat v Praze konečně pořádek.

Není to sice podmínka účasti ve volbách vědět, kdo sedí v zastupitelstvu, ale aspirující primátorka by mohla vědět, že Zdeněk Tůma v tom zastupitelstvu pořád sedí, byť není primátorem. A zůstal jen v zastupitelstvu právě proto, že po volbách vznikla koalice ODS a ČSSD, která TOP 09 odstavila od moci v Praze. Po změně poměrů pak už odmítl aktivnější roli a nebyla to žádná zbabělost, ale výsledek racionální úvahy.

O morálním kreditu

Navíc takhle napadnout Zdeňka Tůmu v situaci, kdy Krnáčová kandiduje za stranu holedbající se tím, že funkce mají získávat ti, co v životě něco dokázali, je zrovna v tomto případě dost nemístné. Za mnohaletým a úspěšným guvernérem ČNB jsou prokazatelné výsledky i morální kredit a i jako řadový zastupitel se dnes nebojí říkat, co si o pražské politice své strany myslí.

Jak se s tím srovnává paní Krnáčová – se svou netransparentní kariérou v Transparency International, po níž zůstaly nesplacené dluhy státu, a pak následovalo skromné podnikání v lobbingu a poněkud směšná adorace velkého Andreje, je každému celkem jasné.

Ale nejde jen o neznalost současného zastupitelstva a stranické konkurence. Krnáčová říká, že když nebude v Praze vládnout, tak práce v opozici ji nezajímá. Lidé holt musí volit lépe, aby si naši vycházející hvězdu politiky zasloužili. A to už je hodně silná káva, která nicméně zrovna z této partaje nepřekvapí.

Tenhle předvoj společnosti má podobně jako jeho starší verze v sobě geneticky zakódované pochybnosti o smyslu demokratické soutěže politických stran. A pokoru k demokratickým institucím, jako jsou parlament a zastupitelstva, zde nenajdete. Jen ono slavné gottwaldovské pohrdání žvanírnou.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Kde je ta Evropa

Pavel Páral: Kurzarbeit a Ewig Schade

Ještě chvilku ČNB


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít