Opožděně, ale přece

14. června 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
14. června 2004, 00:00

Oskar se jen tak nedá. Už nečeká na konečný verdikt antimonopolního úřadu a po svých konkurentech požaduje náhradu ve výši 1,6 miliardy korun.Žalobu na Eurotel a T-Mobile podal nejmladší mobilní operátor Český mobil. V ní viní Oskar své dva konkurenty, že mu znemožnili volně soutěžit v dobách jeho nástupu v letech 2000 a 2001 na český trh.

Oskar se jen tak nedá. Už nečeká na konečný verdikt antimonopolního úřadu a po svých konkurentech požaduje náhradu ve výši 1,6 miliardy korun.

Žalobu na Eurotel a T-Mobile podal nejmladší mobilní operátor Český mobil. V ní viní Oskar své dva konkurenty, že mu znemožnili volně soutěžit v dobách jeho nástupu v letech 2000 a 2001 na český trh. Toho se měli dopustit nastavením vyšších cen při volání do sítě Oskar oproti volání do ostatních konkurenčních sítí. Poplatky do Oskara byly až o čtyři koruny vyšší než do jiných mobilních sítí. Operátor se domnívá, že tento „společný bojkot“ odradil řadu zákazníků, kteří raději využili službyjeho konkurence.

Za stejný počin, tedy nevýhodné volání do sítě Oskara, již dostaly Eurotel i T-Mobile pokutu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ji udělil už v roce 2002, ale jeho rozhodnutí dosud není pravomocné, protože ho obě společnosti napadly žalobami. Úřad po nich chtěl 63 miliony korun.

Tiskový mluvčí Oskara Petr Šindler přiznal, že nynější žaloba navazuje na rozhodnutí antimonopolního úřadu. Firma požaduje po konkurentech dohromady více než 1,6 miliardy korun: Eurotel žaluje o 1,04 miliardy a T-Mobile o 615 milionů. Ani jedna z žalovaných firem se k tomu nechce příliš vyjadřovat. „Ještě jsme tu žalobu neviděli, tak k tomu nemůžeme nic říct. Nicméně trváme na tom, žejsme zákon neporušili,“ řekla Profitu Martina Kemrová ze společnosti T-Mobile.

Eurotel i T-Mobile se hájí tím, že při zahájení provozu konkurenční sítě neměly s Oskarem uzavřenou propojovací dohodu. Nová síť navíc údajně neměla dostatečnou kvalitu, čímž se zvyšovaly náklady na propojení hovorů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít