Opilost na pracovišti

30. října 2006, 00:00 - Mgr. Ilona Kindlová
30. října 2006, 00:00

Jsme moderní firma, hodnotící zaměstnance podle skutečných výsledků, nikoliv podle nějakých formálních projevů a „prosezení“ si určitého počtu hodin v kanceláři. Ve výjimečných případech nám tedy ani nevadí mírná opilost zaměstnance, protože víme, že si své povinnosti napracuje.

Jsme moderní firma, hodnotící zaměstnance podle skutečných výsledků, nikoliv podle nějakých formálních projevů a „prosezení“ si určitého počtu hodin v kanceláři. Ve výjimečných případech nám tedy ani nevadí mírná opilost zaměstnance, protože víme, že si své povinnosti napracuje.

Chceme se ale zeptat, nakolik „dobrovolná“ jsou pro nás jako zaměstnavatele v tomto směru ustanovení zákoníku práce (jak starého, tak nového). Záleží to na naší toleranci, nebo může přijít nějaká kontrola a ta, když uvidí podnapilého zaměstnance, může nám uložit pokutu? (Přestože je jen věcí naší firmy, jestli nám to vadí, nebo ne…)

firma z Prahy 2

Podle § 135 zákoníku práce platí pro zaměstnance zákaz požívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele. V pracovní době tak nesmí činit ani mimo tato pracoviště. Zaměstnanci dále nesmějí pod jejich vlivem vstupovat na pracoviště zaměstnavatele. Zákaz požívání alkoholických nápojů se nevztahuje na zaměstnance v horkých provozech, pokud požívají pivo se sníženým obsahem alkoholu, a na zaměstnance, u nichž je požívání těchto nápojů součástí plnění pracovních úkolů nebo je s plněním těchto úkolů „obvykle spojeno“.

Toto ustanovení tedy zakazuje jakékoliv požívání alkoholu na pracovišti i v rámci takzvaných firemních oslav. Analogicfoto: ky se tedy zákaz vztahuje i na případnou toleranci požívání nebo vstupování pod jejich vlivem na pracoviště ze strany zaměstnavatele.

Důvodem je, že každý zaměstnavatel je podle ustanovení § 132 povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce.

S ohledem na shora uvedený zákaz pro zaměstnance požívat alkohol na pracovišti a vstupovat pod jeho vlivem na pracoviště je možné se domnívat, že případná tolerance alkoholu na pracovišti ze strany zaměstnavatele může být považována za porušení pracovněprávních předpisů týkajících se pracovních podmínek ze strany zaměstnavatele. Může tedy potom jít o správní delikt podle zákona o zaměstnanosti, neboť touto tolerancí alkoholu poruší zaměstnavatel ustanovení § 132 zákoníku práce. Za tento správní delikt hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše jednoho milionu korun.

Zaměstnavatel by si měl uvědomit, že větší sankce mu hrozí zejména v případě vzniku škody (ať už způsobené zaměstnanci, nebo naopak ze strany zaměstnance) v době, kdy je pod vlivem alkoholu na pracovišti. V případě soudního sporu o náhradu škody vzniklé v důsledku pochybení ze strany zaměstnance pod vlivem alkoholu soud bude zkoumat i postoj zaměstnavatele ke konzumaci alkoholu na pracovišti. Pokud se prokáže, že zaměstnavatel alkohol na pracovišti toleroval, soud by mohl potom rozsah přiznané škody zaměstnavateli s ohledem na tuto skutečnost snížit, popřípadě nepřiznat vůbec.

Obdobné povinnosti vyplývají i z nového zákoníku práce.

Ještě připomínám, že součástí výše uvedených zákazů je také nekouřit na pracovištích, kde pracují i nekuřáci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít