Opice a krize

31. října 2008, 16:17 - (red)
31. října 2008, 16:17

Kapitola 150

Radní Old Wave * A co Čunek? * Kubera předsedou ODS * Koloniální příběh

Radní Old Wave

Někdy vás až zamrazí. A zamrzí. Jako minulý týden, kdy experti Rady Českého rozhlasu označili vysílání ČRo 4 – Rádio Wave za „fašistické“. Proč? V jednom z pořadů zazněla slavná skladba skupiny Primal Scream s názvem Swastika Eyes. „Jde o kontroverzní, radikální rap metalové skupiny (sic!), která na koncertech zastává revoluční stanovisko, velmi kritické vůči domácí americké a zahraniční politice. Toto hodnocení, jak udává Radek Vogl (analytik rady), také vychází z encyklopedie Wikipedia,“ uvedl na jednání rady její člen Antonín Zelenka. Předseda Jiří Florian míní, že rada byla vůči rádiu příliš tolerantní: „A mimořádná tolerantnost nás už vede k fašismu. Jestliže narážíme na problémy hákových křížů a podobné věci, tak tady končí veškerá trpělivost.“ Ano, trpělivost končí! Ale u soudných lidí. Jak mohou „analytici“ spoléhat na Wiki a blábolit hovadiny o hudebních žánrech? A jak to, že tomu někdo věří?! Argumentace je to podobná jako tvrdit, že Beatles jsou asijští militaristé, poněvadž zpívají o žluté ponorce. Zkrátka vystavení takového kádrového posudku jen ukazuje, nakolik se jistým lidem před očima stále míhají srpy a kladiva.

A co Čunek?

Taková to byla velká sláva. Nejdřív pěšáci, za nimi motorizované jednotky, nad mraky létaly nejmodernější stíhací letouny a vrtulníky. Ministryně obrany Vlasta Parkanová s potěšením sledovala vojenskou přehlídku z tribuny pro nejvýznamnější hosty. Taková velká vojenská přehlídka na oslavu vzniku republiky nebyla v Praze již 23 let. V zákulisí se však hovoří, že to ani tak nebyla přehlídka na oslavu jako na rozlučku. Šéf KDU-ČSL Jiří Čunek totiž připravuje personální změny některých ministrů, které lidovci vyslali do kabinetu. A právě Parkanová má být první vyměněnou osobou. Čunka si údajně rozhněvala především tím, že takřka nechodí na stranická grémia a svou poněkud řídkou docházkou na ministerský úřad. Možná se však brzy obmění i vedení ministerstva kultury. Šéf úřadu Václav Jehlička je další osobou, o jejímž odvolání se v politických kuloárech spekuluje. Možná se v nejbližších dnech dočkáme další přehlídky. V první řadě půjdou šéfové okresních památkových úřadů, pak vedoucí krajských památkových úřadů a nad nimi budou poletovat exponáty z technického muzea. A co na to Čunek? Vše si jel promyslet na týdenní služební cestu. Nejprve zavítá na summit Evropské unie ve Francouzské Guyaně a poté do USA.

Kubera předsedou ODS

Edvard Kožušník, jeden ze zakladatelů think tanku eStat.cz - Efektivní stát, přišel na blogu Aktuálně.cz se zajímavým návrhem na kandidáta předsedy ODS. Dle něho by se jím měl stát senátor za ODS Jaroslav Kubera. Splňuje totiž všechna možná a nemožná kritéria, která v poslední době padala.
Je starší než padesát let a mladší než Přemysl Sobotka (argument věku Přemysla Sobotky, proč on sám nechce kandidovat na předsedu ODS).
Pokračoval by ve vytyčeném směru a politice Mirka Topolánka (argument Mirka Topolánka o možném třetím kandidátovi).
Má zkušenosti v regionální politice a je v ní úspěšný (argument Pavla Béma).
Striktně dodržuje programové principy ODS (argument řadových členů ODS).
Neztratil kontakt s realitou a dokáže lidem vysvětlovat svou politiku (argument běžného občana).
Padesát procent lidí Kuberu podporuje a druhá polovina ho nesnáší (politologický důvod; stačí totiž, aby vyhrával volby)

Koloniální příběh

Máte-li problém s pochopením současné finanční krize, poslyšte jeden koloniální příběh, který se odehrál v jedné vesničce v Indii. V té jistý muž oznámil vesničanům, že bude vykupovat opice po deseti dolarech za kus.
Opic všude habaděj, i vypravili se vesničané lovit opice a vesele je prodávali onomu muži. Ten jich nakoupil tisíce a počet opic se povážlivě snížil. Vesničané polevili v úsilí. Muž oznámil, že bude nakupovat opice po dvaceti dolarech. To vyburcovalo vesničany a vyrazili znovu na opice, byť ulovit opici bylo značně obtížnější. Vesničané usoudili, že výdělek neodpovídá námaze a vrátili se na svá políčka. Nato muž oznámil, že bude opice vykupovat za 25 dolarů, ale bylo jich už natolik málo, že po krátké době vesničané úsilí znovu vzdali. Poté muž oznámil, že opice bude vykupovat za 50 dolarů, ale že musí odjet na nějakou dobu do města a že výkup bude provádět jeho asistent. Představil ho vesničanům a odcestoval. Vesničané si stěžovali asistentovi, že opic je málo, i když je taková pěkná cena. I pravil asistent: „Pohleďte, zde v klecích jsou tisíce opic z prvního nákupu, prodám vám jich, kolik budete chtít, za 35 dolarů. A vy je mému šéfovi prodáte nazpět za 50 dolarů.“ Vesničané vyrazili k domovům, vyhrabali veškeré úspory, obešli příbuzné, prodali, co se dalo, a za utržené peníze nakoupili opice.
Od té doby již muže ani jeho asistenta nikdy nikdo nespatřil. Jen opic je zase v okolí vesnice stejně jako na začátku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít