Opel Corsa: šetřílek pro firemní flotily

19. září 2010, 14:06 - Stanislav Švarc
19. září 2010, 14:06

Mezi vozidla s nejnižší spotřebou paliva vtrhlo nové jméno: Opel Corsa ecoFLEX. Úsporná verze známého malého auta umí jezdit za méně než čtyři litry nafty na sto kilometrů. Vypadá to na ideální automobil do firemní flotily. Je to ale tak?

Autor: Opel

Spořivou corsu pohání modernizovaný vznětový motor 1.3 CDTi s maximálním výkonem 70 kW a deklarovanou kombinovanou spotřebou 3,7 l/100 km. Té má dosahovat díky několika úpravám standardní verze modelu, jakými jsou například delší převody (zajišťují co nejmenší otáčky motoru), snížený a tvrdší podvozek či vysokoprofilové pneumatiky s nízkým valivým odporem.

Spotřeba v praxi

TECHNICKÉ ÚDAJE
model - Opel Corsa 1.3 CDTi ecoFLEX motor - vznětový přeplňovaný čtyřválec objem válců - 1,3 litru max. výkon - 70 kW (95 k) max. rychlost - 177 km/h max. točivý moment - 190 N.m z 0–100 km/h - 12,3 sekundy spotřeba - 3,7 litru/100 km cena s DPH - 414 000 Kč

Uvedené změny samozřejmě vyžadují i nové řidičské návyky – řidič musí především častěji řadit, při rozjezdech a při vytáčení motoru je třeba mít naopak lehkou nohu. Pak se dočkáte i vytoužené nízké spotřeby, která během našeho testu při klidné předpisové jízdě činila podle palubního počítače 4,2 litru na 100 kilometrů. Výrazně však stoupla při sportovnější jízdě a během cestování po dálnici, kdy displej počítače vystoupal na údaj 5,4 litru. Stejnou spotřebu si corsa uchovala i po dlouhodobém ježdění po městě.

Jak jezdí? **

Agregát 1.3 CDTi prošel modernizací, a přestože je nyní o třetinu úspornější než předchůdce a vykazuje i nižší emise, výkon stoupl na 95 koní, tedy o rovných dvacet. Upravený motor umí s lehkou corsou solidně „zacvičit“, síly a dynamiky má dostatek. Sportovní jízdu ale nečekejte.

Co nám rozhodně vadilo, byl nekultivovaný hluk, který se od motoru vtíravě rozléhal do kabiny. Prostor pro řidiče byl jinak příjemný a splnil i zásadní podmínku služebního vozu: pohodlně se v něm bude cítit jak dvoumetrový muž, tak i subtilní žena.

Úspora především

Corsa ecoFLEX je rozhodně zdařilým „šetřílkem“ a ve firemních flotilách, kde lze navíc bohatým kilometrovým nájezdem „dohnat“ vyšší pořizovací cenu vozu s naftovým motorem, by si mohl najít své místo. A to i přes skutečnost, že Česká republika nepatří mezi země, jež mají pro vozy s nízkou hodnotou exhalací připraveny daňové úlevy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít