Only for VIPs!

05. února 2009, 16:37 - Tomáš Hořejší
05. února 2009, 16:37

Slavnostní ples uspořádaný Úřadem vlády ČR odhalil naše špatné zvyky

Rozhodně se nedá říct, že by Český ples vzbudil v Bruselu nějakou mimořádnou pozornost. Popravdě řečeno, nevzbudil prakticky žádnou. Místní noviny o něm nepsaly, televize na něm nenatáčely, úředníci z eurorady, eurokomise a europarlamentu řešili úplně jiné problémy. S rozruchem okolo Entropy Davida Černého se to rozhodně nedá srovnat, přestože český premiér Mirek Topolánek při zahájení akce prohlásil, že „tento večer bude trochu entropický, malinko exotický a trošku excentrický“. Možná to však byl záměr.

Lístky nejsou

Běžní smrtelníci se na Český ples nedostali. Lístky nebyly k dostání. Akce byla jen pro zvané very important persons (VIPs). Žádný výtěžek na charitu, jak by bylo normální, když se bohatí baví. Akci pořádal přímo český Úřad vlády, žádná nadace nebo dobročinný spolek, jak je tady v Bruselu obvyklé… Nepřišla místní aristokratická smetánka, která podobné akce obvykle „vymetá“, ale vyšší a střední eurobyrokraté. Z větší části českého původu.
V hale pronajatého bruselského Autoworldu byla všude spousta vypůjčených večerních šatů a smokingů. Noblesy už méně. Mirek Topolánek ani nepomohl české velvyslankyni při EU Mileně Vicenové s nástupem na podium, kráčel o krok napřed a ona měla co dělat, aby mu stačila.
Premiér Topolánek pak neprotančil celou noc, jak psaly některé české noviny. Někdy kolem jedenácté se dal odvézt na letiště ke svému speciálu (z Prahy přiletěly kvůli plesu dokonce dva), protože – jak podle přítomných svědků prohlásil – v Bruselu spát nehodlá. Přišel sám, bez ženy. Manželku si nepřivedl ani předseda Evropské komise José Manuel Barroso. „Nechtělo se jí,“ řekl Topolánkovi. „I’ve got the same problem,“ odvětil český premiér.
Vicepremiér Alexandr Vondra se rozčiloval, že na ples nepřišel (nebyl pozván?) dostatečný počet zahraničních novinářů. Trošku teatrální. Ostatní kulturní vložky však byly opravdu působivé. I když velmi krátké. Přesto přišly státní pokladnu na dva miliony korun.

Oznámení

Přece jen však byl v belgické metropoli někdo, kdo se o Český ples intenzivně zajímal a určitě by na něj rád přišel – Češi z evropských institucí, respektive jejich rodinní příslušníci. Ti, kteří letos chtěli přijít, nedostali šanci. Jak již bylo řečeno, žádné vstupenky do distribuce nešly. To však nebylo všechno, čím je české zastoupení při EU naštvalo.
Krátce před plesem se na webových stránkách mise objevilo následující oznámení (je dobré je přetisknout v plném znění): „HLEDÁME DOBROVOLNÍKY na Český ples. Úřad místopředsedy vlády ČR pořádá dne 30. ledna 2009 pro zvané v bruselském muzeu automobilů Autoworld slavnostní ples při příležitosti zahájení českého předsednictví EU v Bruselu. Stálé zastoupení ČR při EU vyzývá ke spolupráci dobrovolníky z řad stážistů, asistentů či rodinných příslušníků Čechů v evropských institucích, kteří by měli zájem se na plesu podílet. Ples se koná od 19:30 dne 30. ledna do 03:00 následujícího dne. Dobrovolníci by působili jako asistenti produkce, hostesky, vypomáhali by v šatně a při kontrole vstupu. Dle počtu přihlášených zájemců budou asistenti rozděleni do skupin, aby se po ukončení svých pracovních povinností mohli plesu účastnit jako hosté.“

Ostuda

Jak ještě více naštvat lidi, kteří by se mohli českým diplomatům v Belgii jednou hodit?! Minimálně kvůli jejich informacím. Někteří z nich určitě jednou udělají v Bruselu kariéru. A možná že se „po ukončení svých pracovních povinností“ nebudou chtít bavit s Čechy, ale spíše s Brity nebo s Němci.
„Ani korunu jim za to dát nechtěli,“ okomentovala jedna z krajanek situaci. „Šetřit je dobré, ale zase ne tolik. V EU vydělávají dost, a proto si myslím, že několik eur studentům dát mohli. Je to ostuda, ale mě to ani nepřekvapuje.“
Český ples „jen pro zvané“ se zřejmě bude v Bruselu opakovat i za rok. „Rádi bychom, aby se Český ples stal tradicí, dokud Česko nebude vyloučeno z EU,“ zavtipkoval Mirek Topolánek. „Naší ambicí je ukázat český humor a zvyky, i ty špatné,“ dodal.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít